Żółte pomidory – właściwości i zastosowanie

Żółte pomidory coraz częściej pojawiają się na bazarowych straganach i w naszych ogródkach. Nic dziwnego, są naprawdę ciekawe. Przede wszystkim ładnie się prezentują, a ich ciekawa, żółta skórka sprawia, że dzieciaki chętniej po niej sięgają. Na dodatek ten wspaniały kolor idealnie komponuje się w sałatkach, tortillach i warzywnych gulaszach – idealna opcja na diecie! Świetnie sprawdzają się także w pastach, jako smażone lub marynowane w słoiku, można wykorzystać je także na sok lub przecier.

Żółte pomidory mają ciekawy smak. Jest on nieco delikatniejszy i nieco słodszy niż w przypadku typowych odmian czerwonych. Mają także intensywniejszy aromat, a ich miąższ jest bardziej delikatny. Pomidory te warto jednak jeść nie tylko ze względu na smak czy zapach. Warto wiedzieć, że mają naprawdę wyjątkowe wartości odżywcze.

Ten kolor skórki i miąższu jest związany z tym, że pomidory mają mniej likopenu. I chociaż ten składnik także ma ciekawe właściwości (głównie antynowotworowe), żółte pomidory naprawdę warto jeść. Przede wszystkim świetnie regulują przemianę materii. Mogą działać także uspokajająco, rozweselająco i antystresowo – to zasługa potasu. Do tego żółte pomidory są prawdziwą skarbnicą witaminy C i z grupy B. Wartości odżywcze mierzone w zasobności mikroelementów także są o wiele większe niż w przypadku czerwonych odmian.

Żółty pomidor – odmiany i rodzaje

Żółte pomidory stają się coraz bardziej popularne. Dlatego powstało bardzo wiele odmian o takim kolorze miąższu i skórki. Żółty pomidor to określenie także tych owoców, które przebarwiają się na pomarańczowo.

Odmiany pomidora ze względu na kolor to tylko jedna z klasyfikacji. Drugą z nich jest podział ze względu na kształt i wielkość owoców. Prawie każda z tych kategorii ma na swojej liście odmiany o żółtym kolorze. Wyróżnia się więc pomidory:

  • podłużne (tak zwane śliwkowe),
  • koktajlowe – drobne, rosnące na niskich krzewach,
  • daktylowe – małe, o podłużnym kształcie,
  • pomidor Bawole Serce – sercowaty kształt i bardzo duży rozmiar, nazwa zaczerpnięta od nazwy odmiany,
  • gruszkowe (tak zwane San Marzano) – o typowym kształcie gruszki,
  • wielkoowocowe – o dużych owocach.

Odmiany żółte w tych wszystkich typach są dostępne w Polsce. Większość odmian dobrze sprawdza się w uprawie ogrodowej, czy to gruntowej, czy pod folią, nawet w warunkach amatorskich. Warto zasadzić chociaż kilka krzaczków pomidorów żółtych, by cieszyć się ich ciekawym smakiem. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o odmianach pomidorów.

Żółty pomidor – odmiany najlepsze do ogrodu

Odmian pomidorów o żółtym kolorze miąższu jest co najmniej kilkadziesiąt (chociaż pewnie jeszcze więcej). Którą więc wybrać? Oto krótkie zestawienie najciekawszych odmian pomidorów:

Żółte pomidory koktajlowe w misce leżącej na trawie, a także informacje o uprawie i pielęgnacji żółtych pomidorów
Żółte pomidory krok po kroku, czyli odmiany o żółtej skórce, a także uprawa, pielegnacja oraz zastosowanie

Koktajlowe: ‘Blondknopfchen’, ‘Ola Polka’, ‘Aztek’, ‘Figiel’,

Podłużne: ‘Basinga’, ‘Jokato’ (pomarańczowy),

Gruszkowe: ‘Beans Yellow Pear’, ‘Yellow Pearshaped’,

Daktylowe: ‘Orange Banana’,

Wielkoowocowe: ‘Summer Cider’, ‘Azoycha’, ‘Pineapple Pig’, ‘La Carotina’, ‘Złoty Ożarowski’, ‘White Beauty’.

Pomidory żółte w ogrodzie – uprawa

Uprawa pomidorów żółtych nie różni się niczym szczególnym od uprawy pomidorów czerwonych. Obojętnie, czy uprawiasz podłużny, koktajlowy czy wielkoowocowy rodzaj pomidorów, wszystkie wymagają mniej więcej takich samych warunków uprawnych. Małe pomidory koktajlowe, jak ‘Figiel’ czy ‘Ola’ nadają się do uprawy także w doniczkach na balkonach. Jednak większe trzeba już uprawiać w gruncie. Wybór miejsca – ogród czy szklarnia – jest zależny od preferencji i przeznaczenia konkretnej odmiany.

Pomidory żółte potrzebują jednak określonych warunków. Muszą mieć zapewnione ciepło i słoneczne stanowisko. Inaczej może pojawić się problem z dojrzewaniem owoców. Im więcej słońca, tym smaczniejsze i bardziej aromatyczne owoce. Do tego oczywiście podłoże powinno być żyzne i dość wilgotne. Jesienią przed sadzeniem roślin można nawieźć podłoże nawozem mineralnym lub organicznym. Dzięki temu pomidory będą miały odpowiednio żyzną glebę.

Pielęgnacja pomidorów żółtych

Pomidory, zwłaszcza w okresie zawiązywania owoców i dojrzewania, mogą potrzebować naprawdę dużo wody. Należy je obficie podlewać, w okresie suszy nawet codziennie. Należy przy tym uważać, by nie pomoczyć liści pomidorów. W ostrym słońcu mogą być narażone na uszkodzenia i poparzenia, a przerwany liść jest jak otwarta brama dla wirusów i grzybów.

W uprawie pomidorów bardzo ważnym zabiegiem jest także nawożenie. Ma ogromne znaczenie, ponieważ pomidory potrzebują dużo składników odżywczych. Żarłoczne rośliny muszą mieć zapewniony fosfor i potas, a także mikroskładniki. Warto sięgnąć po nawozy dedykowane do pomidorów. Tylko one zawierają na tyle dużą dawkę składników, by wystarczyło do stabilnego rozwoju roślin.

ikona podziel się Przekaż dalej