Rozmnażanie azalii - azalia pienna i jej szczepienie

Szczepienie jest metodą rozmnażania wegetatywnego. Dzięki tej metodzie zostaje znacznie skrócony okres produkcji roślin i możliwe jest uzyskanie form piennych. Najpopularniejszym sposobem szczepienia jest zastosowanie metody przez stosowanie. Rozmnażanie polega ona na połączeniu pędu - zrazu, na którym znajduje się przynajmniej jeden pąk z podkładką, którą może być siewka lub ukorzeniona sadzonka. Zrazy do szczepienia azalii powinny zostać pobrane późną jesienią, przed nastaniem zimowych przymrozków. Przeczytaj także więcej o uprawie różaneczników.

Najodpowiedniejszymi zrazami azalii są półzdrewniałe pędy, o długości około 10 cm. Zabieg szczepienia przeprowadzamy od czerwca do lipca oraz zimą. Rozmnażanie dotyczy zarówno roślin w ogrodzie, jak i w doniczkach. Zraz i podkładkę o podobnych grubościach nacinamy pod kątem ostrym nożem i stykamy ze sobą. Tak przygotowane szczepy muszą przebywać w odpowiednich warunkach – najlepiej w tunelu foliowym, w którym panuje temperatura około 22 stopni Celsjusza. Zrastanie zrazu z podkładką trwa od 6 do 8 tygodni.

Rośliny podlewamy deszczówką. Wyłamanie wierzchołkowych pędów wegetatywnych i kwiatowych spowoduje ładne rozkrzewienie się azalii. W następnym roku możemy przesadzić rośliny do większych doniczek. Azalia pienna wymaga zastosowania odpowiedniej odmiany, która sprawdzi się w uprawie doniczkowej. Uszczykiwanie dolnych gałązek doprowadzi do ukształtowania się korony i po 3-4 latach otrzymania formy piennej. Pień nie zyskuje już na wysokości. Warto podeprzeć go palikiem, by obsypana kwiatami korona drzewka nie spowodowała przechylenie azalii. Sprawdź także, jakie choroby mogą dopaść rododendrony.

Azalia na pniu – azalia doniczkowa

Do produkcji azalii na pniu nadaje się azalia indyjska Rhododendron simsii, Azalea indica, , tworząca proste i grube pędy. Roślina może występować jako piękny krzew, dorastający do 60 cm wysokości lub drzewko, osiągające około 100 cm wysokości. Krzewy możemy dowolnie formować. Azalia doniczkowa posiada wiele odmian wyróżniających się atrakcyjną kolorystyką oraz zróżnicowanym czasem kwitnienia. Uprawa w domu, a także w ciepłych miesiącach na balkonie zapewni naszym wnętrzom oryginalną ozdobę. Oto przykłady 10. najciekawszych odmian:

  • ‘Madame De Crooc’ – azalia o białych kwiatach, kwitnienie od listopada do lutego,
  • ‘Alexander’ – odmiana o czerwonych kwiatach,kwitnienie odstycznia do maja,
  • ‘Antartica – azalia o fioletowych kwiatach, pojawiających się od lutego do maja,
  • ‘Christine Matton’ – kwiat tej odmiany cechuje łososiowa barwa oraz okres kwitnienia od grudnia do maja,
  • ‘Cocco’ – posiada kwiat różowy, kwitnie od stycznia do maja,
  • ‘Dame Melanie’ – jest wielokolorowa, kwitnie od marca do maja,
  • ‘Knut Erwen Oranje’ – azalia doniczkowa opomarańczowych kwiatach, kwitnieod marca do maja,
  • ‘Panfilia’ – odmiana wielokolorowa, o wyraźnie zaznaczonych różowych brzegach, kwitnie od lutego do maja,
  • ‘Sachsenstern Fluor’ – azalia o drobnych licznych wielokolorowych kwiatach, kwitnie od lutego do maja,
  • ‘Terra Nova’ – różowa odmiana, kwitnąca od sierpnia do maja,
  • ‘Paloma’ – odmiana o białych kwiatach, kwitnie od sierpnia do maja.
Pielęgnacja azalii na pniu nie jest trudna. Jest to azalia doniczkowa o przepięknym kolorze delikatnych kwiatów.
Azalia na pniu krok po kroku - szczepienie, pielęgnacja, uprawa, rozmnażanie

Azalia na pniu – hodowla i pielęgnacja

Uprawa azalii w domu wiąże się z koniecznością zapewnienia jej odpowiednich warunków rozwoju. Azalia na pniu preferuje pomieszczenia o znacznej wilgotności powietrza i temperaturze około 15-18 stopni Celsjusza. Roślinę należy ustawić w jasnym miejscu, o rozproszonym oświetleniu, z dala od przeciągów i kaloryferów.

Właściwa hodowla oznacza również odpowiednie podlewanie. Azalia domowa, podobnie jak ogrodowa, nie znosi przesuszenia. Brak dostatecznej wilgoci w podłożu odbije się na kondycji rośliny, która zacznie gubić pąki i liście. Podlewanie zbyt intensywne doprowadzi do choroby, np. wywołanej przez grzyby. Możemy zraszać liście, uważając, by nie zamoczyć pąków i kwiatów. Najodpowiedniejsza do tego celu jest woda miękka, bezwapienna. Warto pamiętać, że liście azalii nie upiększamy nabłyszczaczami. Sprawdź także inspiracje na krzewy ozdobne.

Uprawa azalii w domu i na balkonie – podłoże

Podobnie jak każda odmiana ogrodowa, azalia doniczkowa wymaga gleby torfowej, kwaśnej, o pH 3,5 – 4,5. Należy zadbać, by podłoże było stale wilgotne. Na czas letni azalia powinna znaleźć się na balkonie lub w ogrodzie, gdzie znajdzie odpowiednie warunki. Do wnętrza azalie wnosimy przed nastaniem zimowych przymrozków. Rośliny nawozimy co dwa tygodnie – zimą, kiedy pojawiają się kwiaty oraz latem, środkami dla roślin doniczkowych lub przeznaczonymi do nawożenia azalii.

Uprawa azalii na pniu może stać się źródłem ogrodniczej satysfakcji. Rośliny ożywią nasze mieszkanie, zdobiąc je wspaniałymi kwiatami przez cały rok.

Przeczytaj też więcej na temat azalii ogrodowej.

Literatura:

  • Ewa, Mariusz Chojnowscy, Azalie, różaneczniki, wrzosy i inne wrzosowate. Katalog roślin i poradnik, Warszawa 2011.
  • Mieczysław Czekalski, Krzewy ozdobne obficie kwitnące. Magnolia, azalia i inne, Warszawa 1984.
  • Encyklopedia ogrodnictwa, Warszawa 1993.
ikona podziel się Przekaż dalej