Borówka kanadyjska - odmiany, sadzonki, uprawa, pielęgnacja
Borówka kanadyjska, tak jak i borówka amerykańska, to krzew, którego owoce stosowane są na przetwory. Sadzonki jagody kanadyjskiej dostępne są w różnych sklepach ogrodniczych, a ich cena nie jest bardzo wysoka. Jednak zanim borówka kanadyjska pojawi się w naszym ogrodzie, powinniśmy wiedzieć, jakie ma ona wymagania, jak przebiega jej sadzenie i uprawa, a także, w jaki sposób powinna być przeprowadzana pielęgnacja.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o borówce amerykańskiej.
Z tego artykułu dowiesz się:
Borówka kanadyjska - charakterystyka rośliny
Świdośliwa - Amelanchier, która znana jest także jako świdośliwka, borówka kanadyjska, gołębia jagoda, jagoda kanadyjska, drzewo rodzynkowe i słodka aronia, to rodzaj krzewów i niedużych drzew liściastych. Rośliny te zaliczane są do rodziny różowatych - Rosaceae. Do gatunku świdośliwy zalicza się około 25 gatunków roślin, które występują przede wszystkim w Kanadzie oraz w europejskich krajach, takich jak Łotwa, Litwa i Finlandia.
Borówki kanadyjskie, tak samo, jak i borówki amerykańskie cieszą się dużym zainteresowaniem. Możemy kupić sadzonki niskiej, średniej i wysokiej borówki. Oczywiście to, czy sadzonka będzie wysoka, czy niska, zależy od tego, na jaką odmianę się zdecydujemy. Warto wiedzieć, że rośliny dorastają od 0,5 m wysokości do około 6 m wysokości.
Ich liście z reguły są owalne, a ich brzegi są grubo lub drobno ząbkowane. Co więcej, pokryte są one charakterystycznymi białymi włoskami i pojawiają się na roślinie w momencie kwitnienia, czyli w V. Borówki kanadyjskie, tak jak i borówki amerykańskie, cechują się obfitym i efektywnym kwitnieniem. Kwiaty pojawiają się w pierwszej połowie V i wtedy możemy zaobserwować dużo białych kwiatów, które wydzielają subtelny zapach.
Jednak kupno sadzonek jest tak popularne ze względu na ich owoce. Owocem borówki kanadyjskiej są małe jabłuszka o ciemnogranatowym lub niebieskogranatowym kolorze. Owoce doskonale nadają się na przetwory, między innymi na dżemy i powidła. Są one bardzo słodkie i soczyste. Z przetworów możemy skorzystać, kiedy potrzebujemy jakiś dodatek do ciast lub deserów, ale możemy także wykorzystać je na kanapki. Sprawdź także ten artykuł o cenach sadzonek borówki amerykańskiej.
Świdośliwa - jak wygląda sadzenie i uprawa
Kiedy decydujemy się na zakup sadzonki borówki kanadyjskiej, musimy wiedzieć, jakie ma ona wymagania, a także, jakie są zasady uprawy i pielęgnacji. Zacznijmy więc od tego, że do sadzenia borówki kanadyjskiej najlepszym miejscem będą dostatecznie wilgotne gleby, ponieważ borówka kanadyjska nie toleruje gleb suchych, ale także i zalewanych.
Poza tym borówki kanadyjskie mają niewielkie wymagania glebowe i doskonale poradzą sobie na przeciętnych glebach ogrodowych. Jeśli chodzi o stopień nasłonecznienia, także możemy je zasadzić w dowolnym miejscu. Jeśli chodzi natomiast o podlewanie, nie jest ono konieczne, chociaż w okresie suszy i owocowania, krzewy będą potrzebowały znacznie więcej wody.
Jeśli interesuje nas niska, średnia lub wysoka borówka kanadyjska, powinniśmy wiedzieć, że jest to roślina mrozoodporna, której nawet wiosenne pąki bardzo dobrze radzą sobie z przymrozkami. Co więcej, wykazuje ona dobrą odporność na choroby i szkodniki. Nie zapominajmy jednak o zabiegach pielęgnacyjnych, których wymagają borówki. Otóż jeżeli chcemy zwiększyć wartość owocowania, warto zasilić ją obornikiem lub kompostem. Jeśli chodzi natomiast o cięcie, tak samo, jak cięcie borówki amerykańskiej, przeprowadzane jest w celu formowania korony i rozkrzewiania się krzewu.
Borówki kanadyjskie rozmnażane są z nasion, odrostów korzeniowych, odkładów, ale może być do tego wykorzystana także sadzonka zielna lub półzdrewniała. Natomiast decydując się na rozmnożenie borówki z nasion, musimy wiedzieć, że jej siewki nie muszą być takie same jak typowy gatunek.
Jagoda kanadyjska - jej odmiany i zastosowanie
Borówka kanadyjska to również krzew ozdobny, którego owoce mają charakter użytkowy. Cena za sadzonkę zależy od tego, jaką odmianę kupimy, jaka jest wielkość sadzonki, a także, w jakim miejscu kupimy naszą roślinę. Cena zależy także od tego, w jakim miejscu kupimy naszą sadzonkę. Z reguły jednak ceny za sadzonki wynoszą od około 8 do 20 zł.
Warto wiedzieć, że borówka kanadyjska ma również swoje różne odmiany, które różnią się od siebie wysokością i pokrojem krzewu, wielkością i kolorem owoców oraz innymi drobnymi cechami morfologicznymi. Do najbardziej popularnych odmian zaliczane są między innymi odmiana 'Emil', 'Putte', 'Top Hat', 'Polaris', 'North Blue', 'North Country' czy 'Chippewa'.
Przejdźmy jednak do tego, jakie zastosowanie mają nasze borówki kanadyjskie. Otóż borówki mogą być uprawiane przez wzgląd na smaczne owoce. I to jest właśnie główny atut roślin, dzięki którym sadzenie ich cieszy się dużą popularnością. Jednak nie wszyscy wiedzą, że borówka kanadyjska może być także ozdobnym krzewem lub niewielkiej wielkości drzewem. Rośliny charakteryzują się zwartym lub luźniejszym pokrojem, a także intensywnie zielonymi liśćmi, przez co nawet mogą być stosowane jako żywopłoty.