Rośliny miododajne – jakie kwiaty i drzewa lubią owady zapylające?
Liczba pszczół z roku na rok systematycznie maleje. Aby móc nadal cieszyć się owocami ich pracy, powinniśmy zadbać o ich bezpieczeństwo, zapewnić im dobrą ochronę, a przede wszystkim – zaprosić do swoich ogrodów. Jak to zrobić? Jakie rośliny miododajne i kwiaty dla pszczół posadzić?
Z tego artykułu dowiesz się:
Rośliny miododajne, czyli jak zaprosić pszczoły do ogrodu
Najlepszym sposobem na zaproszenie owadów zapylających do swoich ogrodów, na rabatki, balkony czy tarasy jest posadzenie roślin miododajnych. Są to rośliny chętnie odwiedzane przez pszczoły, stanowiące dla nich zarówno pokarm, jak i składniki niezbędne do wytwarzania miodu. Sadząc kwiaty dla pszczół, warto pamiętać o trzech istotnych zasadach – zaniechaniu korzystania z chemii i oprysków, które mogą powodować śmierć „zapylaczy”, umieszczeniu w ogrodzie miejsca schronienia dla owadów, a także wybieraniu roślin, które będą dla nich najbardziej atrakcyjne.
Jakie kwiaty i drzewa miododajne wybrać do ogrodu?
Rośliny miododajne na www.naturalnieozdrowiu.pl to z reguły rośliny łatwe w uprawie. Ich lista jest bardzo długa, dlatego każdy bez problemu znajdzie wśród nich rośliny idealne do swojego ogrodu. Wszystkie kwiaty miododajne to rośliny kuszące owady zapylające żywymi, wielobarwnymi odcieniami i intensywnym zapachem. Różnią się czasem kwitnienia, dlatego dostępne są one dla pszczół w różnych porach sezonu – od wczesnej wiosny aż do jesieni. Wśród typów roślin pszczelarskich wyróżnić możemy kwiaty miododajne, drzewa i zioła.
Kwiaty miododajne
Do najpopularniejszych z nich należą przede wszystkim lawenda, rudbekia, nachyłek okółkowy, dalia, aster, chaber bławatek i jeżówka purpurowa. Doskonale w ogrodzie sprawdzą się także wrzosy, które zapewniają pożywienie pszczołom wtedy, gdy większość innych gatunków zdąży już przekwitnąć.
Krzewy i drzewa miododajne
W grupie roślin lubianych przez owady zapylające znajdują się także drzewa miododajne i krzewy, w tym również te owocowe. Wśród nich szczególne miododajne są: lipy, klony, janowce, żarnowce, wierzby, berberysy, akacje, irgi, a także derenie jadalne, poziomki, agrest, maliny, truskawki, jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie i śliwy.Zioła
Zioła to rośliny lecznicze, wykorzystywane do produkcji leków i przypraw. Nie każdy wie jednak, że mogą one stanowić także doskonały pożytek dla pszczół. Wśród grupy ziół szczególnie lubiany przez owady zapylające znajdują się m.in. lubczyk ogrodowy, lebiodka pospolita, hyzop lekarski, szałwia, kocimiętka, dziurawiec, tymianek, majeranek czy kolendra.
Rośliny miododajne to kwiaty, drzewa i zioła, które pełnią szereg istotnych funkcji – nie tylko stanowią piękną ozdobę ogrodów, rabatek czy balkonów oraz mogą być wykorzystywane w kuchniach czy domowych apteczkach, ale także są pożywieniem dla „zapylaczy”. Wybierając kwiaty dla pszczół do swoich ogrodów, wspieramy proces zapylania roślin, z których pochodzi większa część spożywanej przez nas żywności.
artykuł sponsorowany