Fioletowe byliny

Ilustracja fioletowe byliny

Fioletowe byliny pasują do większości ogrodów – zwłaszcza do stylizowanych na wzór prowansalski. Byliny o fioletowych kwiatach często okazują się proste w uprawie, dlatego rośliny poleca się amatorom ogrodnictwa. Jednymi z najczęściej polecanych fioletowych roślin są krokusy, przylaszczki i lawenda. Byliny nie mają skomplikowanych wymagań, dlatego warto skupić na nich swoją uwagę. To zdecydowanie jedne z najczęściej polecanych roślin ogrodowych, niezależnie od aranżacji.

Filtry0

Fioletowe byliny

Fioletowe byliny - pozostałe

Fioletowe byliny – najładniejsze rośliny kwitnące na fioletowo do ogrodu

Fioletowe byliny to jedne z najczęściej polecanych roślin do ogrodu. Byliny z fioletowymi kwiatami doskonale podkreślą dowolną aranżację – zwłaszcza ogród w stylu prowansalskim. Wśród fioletowych bylin wyróżnić można zarówno jednoroczne, jak i wieloletnie kwiaty. Które rośliny w kolorze fioletowym warto mieć w ogrodzie? Jakie kwitnące byliny z fioletowymi kwiatami najlepiej odnajdują się w polskim klimacie? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Fioletowe byliny do ogrodu – które rośliny warto hodować w ogrodzie?

Byliny w kolorze fioletowym – zwróć na nie uwagę, ozdabiając ogród

Fioletowe byliny uznawane są za niesamowicie interesujące rośliny. Dzięki swojemu specyficznemu kolorowi mogą zmienić aranżację każdego ogrodu albo delikatnie podkreślić styl, który w nim panuje. Fioletowe mogą być zarówno kwiaty, jak i drzewa, krzewy, pnącza lub byliny. Jedną z najciekawszych roślin kwitnących na fioletowo jest bez lilak – roślina uznawana przez niektórych za kultową w ogrodzie. Najwięcej popularnych odmian byliny jest fioletowa, jednak w polskich ogródkach coraz częściej pojawiają się również niebieskie bzy. Kwiaty wyróżniają się nie tylko pięknym wyglądem, ale również nietuzinkowym zapachem. Aby roztaczały niesamowitą woń i zachwycały gości, wystarczy posadzić bez lilak w centrum ogrodu. Szybko zauważysz, jak zmieni swój charakter! Bez lilak doskonale wygląda obok drzew lub niewielkich krzewów. Warto dodać, że roślina zadziwia nie tylko fioletowymi kwiatami i pięknym zapachem, ale również wyjątkowymi liśćmi. Utrzymują się na pędach nawet przez cały sezon! Są błyszczące i zielone, o sercowatym kształcie. Bez lilak nie ma dużych wymagań, więc poleca się bylinę amatorom ogrodnictwa. Należy jednak odpowiednio dopasować roślinie stanowisko, aby mogła się prawidłowo rozwijać.

Fioletowe byliny mogą całkiem zmienić oblicze ogrodu lub wprowadzić do niego niesamowitą atmosferę. Sadząc wieloletnie odmiany na rabatach, swoim wyglądem nawiążą do letniego klimatu południowej Francji. Byliny w kolorze fioletowym przypominają również inne regiony śródziemnomorskiej Europy, wprowadzając do ogrodu powiew świeżości. Do właśnie tak aranżowanej przestrzeni idealnie nadają się np. jałowce wirginijskie Glauca. Wykorzystać możesz również inne ciekawe rośliny, które skomponują się z fioletowymi bylinami, np. świerki kłujące. Kompozycje w stylu prowansalskim podkreślą też kępy traw i oliwniki. Zimozielone byliny to coś, co również powinno przykuć twoją uwagę. Co powiesz o lawendzie i szałwii? Doskonale prezentują się wśród ciemnozielonych bukszpanów. Szałwia i lawenda, ale też uwielbiana przez Polaków kocimiętka mają podobne wymagania pielęgnacyjne. Należy zatroszczyć się o słoneczne miejsce dla roślin, które zostanie dodatkowo osłonięte od silnego wiatru. Fioletowe byliny znakomicie rosną na umiarkowanie żyznych, przepuszczalnych glebach. Warto zatroszczyć się również o neutralny, ewentualnie zasadowy odczyn bylin. Dla lepszego wzrostu bylin używać można dolomitu lub domieszki wapnia. Co w przypadku, gdy fioletowe byliny przekwitną? Wówczas trzeba przyciąć kwiatostany z kilkoma liśćmi. Najlepiej nadać im półkulisty kształt. Po przycięciu kwiatostanów roślina zakwitnie ponownie. Pędy należy uciąć nisko, najlepiej przy samej ziemi. Rośliny świetnie zaprezentują się w pobliżu starych i nowych odmian róż rabatowych. Tuż obok posadzić możesz bergenie, naparstnice i goździki.

Przylaszczki, fiołki i krokusy – kwitnące byliny w kolorze fioletowym

Fioletowe byliny dzielą się na wiele ciekawych odmian, które warto hodować w ogrodzie. Wśród nich wyróżniają się niewielkie kwiaty, znane jako przylaszczki. W ziemi mogą rosnąć znacznie dłużej niż np. krokusy – pojedyncze odmiany rozwijają się nawet pod koniec kwietnia. Przylaszczki to niesamowite rośliny, które można uprawiać w każdej części ogrodu. Należy jednak pamiętać, że rośliny najlepiej rozwiną się w wilgotnej glebie. Poradzą sobie także w półcieniu, ale posadzone pod drzewami. Jeśli w ogrodzie zadbasz o odpowiednie miejsce dla fioletowych roślin, dzięki nim uzyskasz przepiękny, naturalny dywan. Warto przyjrzeć się bliżej również dwóm innym fioletowym roślinom:

  • Fiołki – najbardziej charakterystyczna jest oczywiście barwa fiołków. Blisko 600 gatunków jest fioletowych! Co ciekawe, mnóstwo fiołków rośnie w Polsce. Szczególnie popularne są ozdobne odmiany, które wiosną spotkać można w naszych ogródkach. Polacy najchętniej uprawiają fiołki trójbarwne i ałtajskie. Barwa kwiatów często utrzymuje się aż do późnego lata. Niektóre pozostają fioletowe nawet do jesieni. Wymagania fiołków są niewielkie. Kwiaty nie potrzebują specjalnego podlewania. Nie wymagają również ciężko dostępnej gleby. Właśnie dlatego uprawę fioletowych roślin poleca się amatorom ogrodnictwa.
  • Krokusy – jedne z najpopularniejszych fioletowych roślin w naszym kraju. To oznaka kończącej się zimy i jednocześnie naturalny zwiastun zbliżającej się wiosny. Rośliny pojawiają się wcześnie, bo czasami już na początku marca. Krokusy charakteryzują się przepięknymi pąkami, które składają się na jeden duży kwiatostan. Mogą się wybarwić na wiele różnych kolorów, ale fioletowe krokusy są najbardziej rozpoznawalne i najczęściej spotykane w polskich ogrodach. Rośliny można uprawiać w doniczkach lub bezpośrednio w gruncie. Pod koniec zimy czasami sprzedawane są w sklepach ogrodniczych. Dzięki temu znacznie wcześniej zacząć możesz wiosnę w swoim ogrodzie.

Fioletowe byliny, które warto mieć w ogrodzie – czy o nich słyszałeś?

Dzięki tym fioletowym roślinom każdy ogród może stać się niepowtarzalny!

Wśród fioletowych roślin na szczególne wyróżnienie zasługuje glicynia chińska. To bylina zupełnie zmieniająca oblicze każdego ogrodu. Glicynia chińska rośnie w Chinach, jednak bez problemu można hodować kwiat również w Polsce. Należy jednak zadbać o jak najlepsze stanowisko dla byliny, aby mogła się prawidłowo rozwijać. Roślina powinna mieć zapewnioną odkwaszoną glebę do wzrostu. W przypadku glicynii należy też stosować nawozy fosforowe oraz systematycznie korzystać z obornika. Glicynia chińska nie jest wytrzymałą byliną. Narażona na dokuczliwy mróz może nie urosnąć, tak jak powinna. Najrozsądniejszym pomysłem będzie zakryć glicynię w okresie jesienno-zimowym, aby nie wymarzła. Kolejną ciekawą rośliną jest pachnąca szałwia. Bylina zachwyca fioletowymi kwiatami. W sprzyjających warunkach szałwia wypuści silnie rozrastające się kępy. Może urosnąć do 70 cm wysokości. Niektórzy używają szałwii jako rośliny leczniczej. Inni stosują jako przyprawę kuchenną. Polakom znana jest też szałwia omszona, której kępy kwiatostanów rozkwitają między czerwcem a sierpniem. Wszystkie rodzaje szałwii wydzielają niesamowity aromat. Niektórym zapach ten przypomina woń czarnej porzeczki.

Fioletowe kwiaty niezaprzeczalnie potrafią rozjaśnić ogród w najbardziej szare i ponure dni. Wśród nich z pewnością wyróżniają się fioletowe wrzosy. To doskonale znane w Polsce rośliny, które znakomicie prezentują się w każdym ogrodzie. Kwiatostany wrzosów są kłosowate, a także złożone z niewielkich kwiatków. Kwiaty te wyrastają spośród ozdobnych liści. Wrzos może rosnąć bezpośrednio w podłożu, ale może być również domową rośliną doniczkową. Niesamowite rośliny we fioletowym kolorze to także astry, które Polacy łączą raczej z jesienią. Kwiaty utrzymują się na pędach jednak aż do pierwszych przymrozków! Należy zapewnić im dużą ilość wody, aby astry mogły się prawidłowo rozwijać. Warto posadzić rośliny w ziemi, zwłaszcza że do połowy października ozdobią każdy ogród.

Te kwiaty zakwitają na fioletowo! Polecane byliny z fioletowymi kwiatami

Wśród kwiatów zakwitających na fioletowo wyróżnia się lobelia. To dzwonkowata bylina z fioletowo-niebieskim kwiatostanem, który układa się w gęsty kłąb. Lobelia to roślina w naturalnych warunkach rosnąca na południu Afryki. W Polsce jest rośliną wyłącznie sezonową. Jeśli jesteś zainteresowany naprawdę gęstą roślinnością w ogrodzie, powinieneś zwrócić uwagę na lobelię. Roślina nadaje się do posadzenia bezpośrednio w glebie, jednak nie ma problemu, aby hodować ją również w doniczkach na balkonie lub tarasie. W domu powinna stanąć na parapecie, ponieważ najlepiej czuje się w regularnie nasłonecznionych miejscach. W ogrodzie lobelia powinna mieć zawsze próchniczną glebę. Musi przebywać na stanowisku, które nie będzie narażone na długotrwałe słońce. Miejsce dla lobelii powinno być ciepłe, a także umiarkowane. Lobelie zawsze doskonale prezentują się w ogrodzie. To plastyczne byliny, z których można tworzyć naprawdę niesamowite, rozmaite kompozycje kwiatowe lub ustanowić je tłem dla wyższych roślin. Oprócz lobelii w ogrodzie hodować może takie okazy kwitnące na fioletowo:

  • Lawenda – na świecie od lat używa się lawendy w medycynie niekonwencjonalnej. Roślina wykazuje mnóstwo wartościowych właściwości zdrowotnych. Lawenda ma także cenne właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze. Nic więc dziwnego, że regularnie pojawia się w kosmetykach do pielęgnacji lub lekach. Najciekawszy jest… zapach fioletowych kwiatów. Działa bowiem uspokajająco na ludzi. Jednocześnie potrafi skutecznie przepłoszyć komary! Lawenda to z pewnością wartościowa roślina zdrowotna, ale też przepięknie wyglądająca i pachnąca ozdoba ogrodu. Wzrok przyciągają srebrzyste listki lawendy, a także maleńkie kwiatki układające się w malownicze kłosy. Lawenda wspaniale wygląda posadzona bezpośrednio w ziemi, ale w doniczce również zachwyca. Można zatem ozdobić lawendą nie tylko ogród, ale też wnętrze mieszkania. Uprawa lawendy nie jest skomplikowana, dlatego amatorzy ogrodnictwa mogą spokojnie się nią zająć. Jesienią zaleca się posypywanie rośliny kompostem. Lawenda powinna rosnąć w podłożu zasadowym. Ziemia dla rośliny nie powinna być wilgotna, bo lawenda może przez taką zgnić.
  • Werbena patagońska – roślina werbenowata, będąca jednorocznym gatunkiem. Bez werbeny patagońskiej ciężko uzyskać prawdziwie prowansalski ogród. Werbena wyróżnia się sztywną i naprawdę wysoką łodygą. Kwiaty jednocześnie są również delikatne i bardzo subtelne. Werbena patagońska kwitnie w lipcu, ale w niemal nienaruszonym stanie cieszy oko aż do początku zimy. Nie ma dużych wymagań hodowlanych, dlatego poleca się werbenę amatorom ogrodnictwa. Werbena urośnie w glebie o lekkim odczynie wapiennym. Doskonale da sobie radę nawet w najcieplejsze dni. Werbena patagońska wykazuje ogromną odporność na działanie promieni słonecznych. Spokojnie możesz posadzić kwiat w pobliżu innych roślin. Ne będą na siebie negatywnie oddziaływać.
  • Budleja Dawida – fioletowa bylina ogrodowa, nazywana przez Polaków również „motylim krzewem”. Szczególnie zachwyca zapach rośliny, a także podłużne kwiatostany. Fioletowy kwiat jest prawdziwym domem dla pożytecznych zapylaczy, takich jak trzmiele, motyle i pszczoły. Budleja Dawida kwitnie od czerwca do września. W przeciwieństwie do poprzednio opisywanych jest to dość wymagająca roślina. Aby zadbać o prawidłowy rozwój Budlei Dawida, należy mieć już większe doświadczenie w hodowli roślin. Budleja należy do przemarzających okazów, dlatego wiosenne przymrozki mogą być dla rośliny bardzo niebezpieczne. Zimą okrywaj budleję, aby nic nie stało się roślinie. Budleja Dawida źle znosi przesuszanie, zatem powinieneś dodatkowo zadbać o systematyczne nawadnianie kwiatu.
  • Kocimiętka – najlepiej posadzić kocimiętkę na ciepłej rabacie. Fioletowa bylina wielu osobom bardzo przypomina lawendę, jednak są to dwie zupełnie inne rośliny. Liście kocimiętki są drobne i szarozielone. Poza tym kocimiętka rozkwita naprawdę obficie, niekiedy wydając olbrzymią ilość pięknych kwiatów. Może urosnąć od 30 do maksymalnie 90 cm wysokości. Ostateczny wzrost kocimiętki zależeć będzie jednak od odmiany rośliny.
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto