Dywany kwiatowe

Ilustracja dywany kwiatowe

Wiele osób decyduje się na trawnik do ogrodu. Co w przypadku, gdy nie masz na niego ochoty? Warto zastąpić klasyczny trawnik barwnymi dywanami kwiatowymi. Roślin, z których utworzyć można taki trawnik, jest naprawdę wiele. Do tego typu nasadzeń świetnie nadają się niskie wiosenne byliny. Wśród nich wyróżnia się piaskowiec, gęsiówka i smagliczka. Byliny szybko i pięknie się rozrastają, obficie kwitnąc. Dzięki nim uzyskać można ciekawy, naturalny i piękny dywan kwiatowy.

Dywany kwiatowe - najpopularniejsze rośliny

Dywany kwiatowe - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Dywany kwiatowe – opis, wykonanie, pielęgnacja, ciekawostki

Dywany kwiatowe to znakomita alternatywa dla trawników. Stworzyć je można z różnych kwiatów, uzyskując naturalną, ciekawą ozdobę ogrodu. Jakie kwiaty najlepiej wykorzystać do tego typu nasadzeń? Które rośliny nadają się na kompozycje ogrodowe w postaci dywanów? Sprawdź, na czym polega sadzenie, uprawa i pielęgnacja dywanów kwiatowych. Dowiedz się również, jakie kwiaty wykorzystać do stworzenia takich ozdób w ogrodzie.

Jakie rośliny na dywany kwiatowe? Najciekawsze kompozycje kwiatowe

Najważniejszy jest… dobry projekt!

Dywany kwiatowe latem pojawiają się nie tylko w parkach i ogrodach botanicznych, ale też w wielu polskich ogrodach. W naturalny i subtelny sposób ozdabiają przestrzeń, często będąc głównym elementem aranżacji. Niektórym wydaje się, że stworzenie dywanu kwiatowego to skomplikowane zadanie. Tymczasem okazuje się, że tego typu nasadzenia wcale nie są trudne. Najważniejszy zawsze jest dobry plan. Niektóry ogrodnicy uważają, że to połowa sukces! Warto najpierw starannie zaplanować wygląd dywanu kwiatowego, czyli niskiej rabaty. Jeśli tego nie zrobisz, zamiast doskonałej ozdoby otoczenia zyskasz prawdziwy rozgardiasz, z którym ciężko będzie cokolwiek zrobić po nasadzeniu. Źle posiany dywan kwiatowy tylko zniechęci do dalszych prac ogrodowych, szpecąc otoczenie. Jeśli nieodpowiednio dobierzesz do siebie rośliny, będą na siebie nachodzić i zakłócać proces rozwoju. Mogą też słabo kwitnąć lub stworzyć zbyt rażącą kolorystycznie kompozycję. Jeśli chcesz uniknąć takich problemów, musisz przyswoić kilka podstawowych zasad tworzenia dywanów kwiatowych. Oto kilka istotnych warunków, jakie musisz zapewnić roślinom w ogrodzie:

  • Jeśli chcesz mieć duży kwietnik, powinieneś przeznaczyć na niego równie dużą przestrzeń. Dzięki temu rośliny nie będą na siebie nachodzić, a zostaną świetnie wyeksponowane.
  • Dywany kwiatowe ogląda się zwykle z kilku stron. Warto o tym pamiętać i zaprojektować swój tak, aby korzystnie prezentował się spod każdego kąta. Jeśli chcesz zachować symetrię, kwietnik powinien wyglądać podobnie z każdej perspektywy. Projekt dywanu to zatem bardzo ważna sprawa, o której nie wolno zapominać.
  • Jeśli zdecydujesz się na płaski kwietnik, nie powinieneś mieć większych problemów z aranżacją dywanu. Trudniejsze zadanie będziesz mieć, wybierając kwietnik stopniowany. Składają się na niego rośliny o różnej wysokości. Najniższe powinno się posadzić z przodu, a wyższe z tyłu. Najwyższe powinny zostać z kolei umieszczone pośrodku dywanu z kwiatów.

Sadzenie, pielęgnacja i uprawa dywanu kwiatowego

Jeśli chcesz zestawić ze sobą kilka roślin, nie sadź ich przypadkowo. Musisz wiedzieć, w jaki sposób wyglądać ma dywan kwiatowy. Inaczej składające się na niego rośliny nie będą mogły stworzyć spójnej całości. Najładniejsze kwietniki uzyskać można z roślin wielobarwnych. Większość osób uważa jednak, że powinny zostać zebrane w jednokolorowe grupy. Zamiast przeplatać ze sobą kilka gatunków kolorowych roślin, lepiej sadzić je w jednokolorowych, większych grupach tuż obok siebie. Poszczególne grupy mogą wówczas ze sobą sąsiadować. Właśnie tak prezentują się znacznie korzystniej niż sadzone pojedynczo. Można oddzielać je też np. pasami roślin w wybranej tonacji. Nie może być widać pustych przestrzeni między kwiatami – wówczas oszpecisz dywan. Jeśli tylko masz czas i wenę, zadbaj o to, aby układ grup kwiatowych miał geometryczny kształt. Może być to np. kwadrat lub koło. Wówczas dywany kwiatowe prezentują się zdecydowanie najkorzystniej. W nowoczesnych ogrodach sprawdzą się kwietniki o nieregularnych formach.

Nie można zapominać o wymaganiach roślin. Gdy będziesz je do siebie dobierać, weź pod uwagę to, co lubią. Jeśli okaże się bowiem, że w jakimś miejscu kwiaty nie będą czuć się dobrze, mogą zupełnie przestać rosnąć i zachorować. Dla przykładu są rośliny uwielbiające słońce (np. aksamitki), które słabo kwitną w cieniu. Inne z kolei preferują cieniste miejsca, więc pełne słońce może stanowić dla nich ogromny problem. Są też rośliny lubiące dużo lub mało wilgoci. Popularna na świecie szałwia nie lubi suszy, ale za to begonia za nią przepada. Właśnie dlatego należy mocno skupić się na wymaganiach poszczególnych roślin, aby im sprostać.

Dywany kwiatowe w ogrodzie – sprawdź, jak o nie zadbać!

Ciekawe pomysły na kwietniki

Najbardziej efektowne kwietniki uzyskać można z roślin sezonowych, np. begonii bulwiastych i stale kwitnących. Doskonale sprawdzą się także inne rośliny, np. niecierpki oraz lobelie. Wymienione gatunki mają niewielkie wymagania i przez długi czas będą cieszyć pięknym kwitnieniem. Rośliny na dywany kwiatowe mogą stanowić ozdobę od późnej wiosny aż do początku zimy. Posadzić je można na wiele ciekawych sposobów. Oto ciekawe pomysły na to, jak zaprojektować dywan z kwiatów:

  1. Warto zaprojektować rabatę na planie koła. Kwiaty ułóż np. w szerokie, kolorowe pasy, sadząc je w równych liniach. W centralnej części koła możesz również zrobić nietypowy wzór, np. serce lub gwiazdę. W środku wzoru posadź rośliny w jednym kolorze, a tło obsadź kwiatami w innej, jednolitej barwie. Możesz również stworzyć zegar kwiatowy np. z aksamitek w połączeniu z wilcem ziemniaczanym i szałwią. W ogrodzie doskonale wygląda też kompozycja stopniowana. Możliwości jest mnóstwo, a efekt zależeć będzie wyłącznie od naszej wyobraźni.
  2. Łąka ogrodowa jest doskonałym miejscem dla kwiatów, które kwitną na wiosnę. Możesz posadzić na niej np. hiacyntowce, które podkreślą każdą aranżację ogrodową swoim błękitnym kolorem. Świetnie spiszą się również niskie narcyzy i kolorowe tulipany. Rośliny w połączeniu z zieloną łąką stworzą piękną, spójną całość.
  3. Warto zdecydować się również na trwałe nasadzenia. Jeśli gleba jest żyzna, gliniasta i nieco wilgotna, można posadzić w niej np. śnieżyczki przebiśniegi. W próchniczej glebie dobrze mogą rozwinąć się hiacyntowce. Jałową ziemię preferują krokusy. W ciepłych miejscach świetnie czuje się np. cebulica. Z kolei w cieniu drzew obficie urośnie czosnek niedźwiedzi, który nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych.

Pamiętaj, że…

Dywan kwiatowy to nie tylko ozdoba ogródka przed domem, część ogrodu botanicznego lub parku w mieście. Tworzy się je niemal na każdym krańcu świata, czasem jako jeden z głównych elementów obchodów wybranych świąt. Kolorowe kwietniki często układa się np. na różnego rodzaju festiwale, ale też Boże Narodzenie i Wielkanoc. Bożonarodzeniową tradycję układania dywanów kwiatowych w Spycimierzu w zeszłym roku (6 grudnia 2021) wpisano na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto