Berberys kolumnowy – odmiana ‘Red Pillar’

Berberis thunbergii odmiany ‘Red Pillar” jest oryginalnie wybarwionym krzewem, dorastającym do 1,5 -2 m wysokości. Zielone liście w spodniej części rośliny, na zewnątrz są purpurowe i czerwone. Jesienią cały krzew płonie jaskrawą czerwienią liści, wśród których pojawiają się czerwone owoce, pozostające na ciernistych gałązkach do wiosny. W maju i czerwcu berberys kwitnie, wytwarzając pojedyncze żółte kwiaty. Jesienią liście opadają. Krzew jest mrozoodporny.

Berberysy posiadają kolumnowy pokrój, który z wiekiem traci swoją strzelistość i roślina przybiera pokrój krzaczasty, z pędami rozłożonymi na boki. ‘Red Pillar’ nie wymaga szczególnej troski. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i lekko zacienionych. Jest tolerancyjny względem odczynu pH gleby. Preferuje podłoże umiarkowanie wilgotne. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź w tym miejscu więcej informacji o berberysach.

Czerwony kolumnowy krzew ‘Red Pillar’ znajduje zastosowanie w przydomowych ogrodach oraz w przestrzeni miejskiej. Berberys Thunberga nadaje się do nasadzeń w szpalerach, a także idealnie sprawdzi się w roli ochronnych żywopłotów - formowanych i nieformowanych. Pielęgnacja rośliny polega na okazjonalnym podlewaniu, szczególnie w czasie suszy oraz niewielkim przycinaniu pędów, co spowoduje ładne rozkrzewienie się berberysu. Przycinanie nie jest jednak zabiegiem obowiązkowym.

Berberys Thunberga ‘Erecta’ - żółty kolumnowy

Odmiana Berberys Thunberga ‘Erecta’ to żółty kolumnowy krzew, o wyprostowanych pędach, którego jasnozielone liście jesienią przebarwiają się na purpurowo. Na zimę opadają, dzięki czemu roślina wytrzymuje spadek temperatury nawet do -30 stopni Celsjusza. Od maja do lipca berberys kwitnie, wytwarzając żółte kwiaty, wspaniale podkreślające ubarwienie listowia. Czerwone owoce pozostają na ciernistych pędach do wiosny. Krzew należy do roślin miododajnych.

Uprawa berberysu polega na zapewnieniu roślinie słonecznego stanowiska, na umiarkowanie wilgotnym podłożu. Berberys kolumnowy ‘Erecta’ nie ma preferencji odnośnie pH gleby. Dobrze rośnie na stanowiskach piaszczystych. Jest wspaniałą rośliną żywopłotową, dorastającą do 1,5 m wysokości. Sprawdź także inspiracje na krzewy na żywopłot zebrane w tym miejscu.

Berberys kolumnowy to jedna z najpiekniejszych roślin. Jest bardzo często wykorzystywany na żywopłot. Jego pielęgnacja nie jest tudna, a uprawa nie jest szczególnie wymagająca
Berberys kolumnowy - odmiany, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie na żywopłot

Żywopłoty z ciernistych berberysów, ozdobionych wiosną żółtymi kwiatami, a jesienią czerwonymi owocami, chronią dostęp do naszych posiadłości, jednocześnie zachwycając oryginalnym wyglądem. Ciernie uniemożliwiają przedostanie się niepożądanych gości oraz zwierząt. Żywopłoty z berberysów doskonale zastąpią płot. Krzewy ‘Erecta’ nadają się na żywopłoty formowane i nieformowane. Sprawdź także inspiracje na krzewy ozdobne zebrane w tym miejscu.

Zimozielony berberys kolumnowy – odmiana ‘Red Torch’

Zimozielony berberys karłowy Berberys Thunberga ‘Red Torch’ dorasta od 50 cm wysokości. Wyróżnia się wyprostowanymi, sztywnymi i krótkimi pędami, zaopatrzonymi w ostre ciernie. Drobne soczyście czerwone liście, na czerwonych pędach tworzą atrakcyjną roślinę, dekorującą przydomowe ogrody, rabatki oraz skalniaki. Zwarte krzewy ‘Red Torch’ nadają się na niskie nieformowane żywopłoty , do uprawy w pojemnikach, a także jako rośliny okrywowe. Berberys tej odmiany nie kwitnie. Jeśli szukasz więcej inspiracji, przeczytaj o tawule gęstokwiatowej w tym artykule.

Berberys karłowy Thunberga preferuje umiarkowanie wilgotne, żyzne i przepuszczalne stanowiska, o pH lekko kwaśnym do zasadowego. Najlepiej zasadzić krzewy w miejscu jasnym, nasłonecznionym i lekko zacienionym. ‘Red Torch’ jest odporny na zanieczyszczenia powietrza, dlatego często gości w przestrzeniach miejskich. Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź informacje o bukszpanie na żywopłot zebrane w tym artykule.

Krzewy berberysu można rozmnażać w sposób wegetatywny, pobierając sadzonki zielne. Dobremu ukorzenieniu sadzonek sprzyja użycie ukorzeniaczy. Zaletą roślin jest znaczna odporność na choroby grzybowe, zwłaszcza na mączniaka oraz na szkodniki.

Literatura:

  1. D. Remesowa, Z. Osvald, Leksykon krzewów liściastych, Warszawa 2004.
  2. Park Arboretum w Prószkowie, Opole 2001.
  3. W. Grochowski, Jadalne owoce leśne, Warszawa 1988.
ikona podziel się Przekaż dalej