Eukaliptus cytrynowy – charakterystyka

Eukaliptus cytrynowy (Eucalyptus citridora) jest popularnym gatunkiem zaliczającym się do eukaliptusów. Wieloletnia roślina dostarcza wiele satysfakcji w swojej uprawie. Drzewko eukaliptusowe osiąga do 1 metra wysokości. Sadzonki wyróżniają się całorocznym, skórzastym ulistnieniem w kształcie lancetowatym. To właśnie one wydzielają przyjemny, cytrynowy aromat, jeżeli tylko delikatnie je poruszymy. Sprawdź także ten artykuł o miłorzębie japońskim.

Kolejną cechą charakterystyczną dla eukaliptusa cytrynowego są jego kwiaty. Okres kwitnienia przypada od czerwca do sierpnia. Wyrastają one na wierzchołkach pędów. Jednocześnie składają się one z jasnych pręcików, dzięki czemu stwarzają wrażenie niezwykle delikatnych i niepowtarzalnych. W każdym kwiatostanie znajduje się do kilku kwiatów jednocześnie. Ciekawą odmianą eukaliptusa uprawowego jest również eukaliptus niebieski, zwany potocznie górskim. Również charakteryzuje się przyjemnym aromatem i dodatkowo niebieskim zabarwieniem liści. Dlatego właśnie eukaliptus niebieski chętnie wykorzystywany jest w różnego rodzaju kompozycjach kwiatowych. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o eukaliptusie.

Eukaliptus domowy – uprawa

Uprawa eukaliptusa, chociaż jest to roślina egzotyczna, wcale nie jest taka trudna. Sadzonki należy ustawić w słonecznym lub półcienistym stanowisku. Eucalyptus citridora sprawdza się jako roślina domowa. Można jednak drzewko wystawiać okresowo na balkon lub taras. Oprócz tego warto, by stanowisko było przewiewne, jednak eukaliptus nie powinien stać bezpośrednio w przeciągu.

Podłoże powinno być żyzne, a także przepuszczalne. Należy zapewnić sadzonce regularne nawodnienie. Nie można eukaliptusa cytrynowego doprowadzić do przesuszenia. Jednak również źle wpłynie zbyt obfite podlewanie. Tak, jak w czasie sezonu wakacyjnego eukaliptus domowy może być wystawiany na zewnątrz, to po okresie wegetacyjnym, preferuje on chłodniejsze miejsca. Sadzonki mogą w tym czasie być umieszczone w pomieszczeniach, w których temperatura waha się od 2 do 10 stopni Celsjusza. A może zainteresują cię te artykuły na temat roślin egzotycznych?

Drzewko eukaliptusowe – pielęgnacja

Wysokość eukaliptusa może być bez problemu regulowana poprzez odpowiednie przycinanie. Tutaj najczęściej stosujemy przycinanie pielęgnacyjne oraz odmładzające. Jeżeli jednak zależy nam na drzewku bonsai, wtedy wysokość eukaliptusa powinna być intensywnie regulowana. Warto pamiętać, że technika bonsai wymaga odpowiedniego cięcia, przez co najczęściej zalecana jest bardziej doświadczonym hodowcom. Sadzonki uzyskujemy najczęściej z nasion.

Przed wysiewem nasiona możemy namoczyć w ciepłej wodzie. Nie należy ich zbyt głęboko umieszczać w podłożu, ponieważ okres wzrostu siewek może zbyt mocno się wydłużyć. Lekko wbite w podłoże nasiona, przykrywamy następnie cienką chusteczką higieniczną. Następnie sadzonkę umieszczamy na wybranym stanowisku. A może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu artykuły o ziołach i roślinach leczniczych?

ikona podziel się Przekaż dalej