Jabłoń malinówka - opis rośliny

Jabłoń malinówka, znana także jako jabłoń malinowa i malinówka oberlandzka. To drzewo owocowe od dawna już cieszy się wielką popularnością. Jeśli chcemy zasadzić właśnie to drzewo, powinniśmy zapoznać się z jego opisem. Otóż sadzonki jabłoni dostępne są w sprzedaży w różnych miejscach. Warto wiedzieć, że lepiej jest zakupić je od sprawdzonych producentów, którzy swoją sprzedaż prowadzą już od lat.

Jabłoń rodzi jabłka malinówki, które charakteryzują się ciemnoczerwonym kolorem. Pamiętajmy jednak, że jabłka malinówki nie należą do największych, a właściwie są nieduże. Takie jabłko malinówka charakteryzuje się słodkim i lekko malinowy smakiem, skąd też pochodzi nazwa drzewa. Warto wspomnieć, że miąższ jabłek jest bardzo soczysty.

Co więcej, malinówki oberlandzkie kwitną w V, a ich kwiaty wybarwione są na biało-różowy kolor. Z kolei owoce pojawiają się jesienią pod koniec VIII. Jabłoń malinówka charakteryzuje się intensywnym wzrostem i gęstą koroną. Warto także wspomnieć o tym, że kiedyś malinówki były jedną z najbardziej popularnych odmian w naszym kraju, natomiast teraz w sadach uprawiane są odmiany, które zdecydowanie lepiej radzą sobie z dłuższym przechowywaniem.

Musimy wiedzieć, że jabłoń malinówka nie jest rośliną samopylną. Dlatego też potrzebne są jej zapylacze, które kwitną w takim samym momencie, jak ona. Do zapylaczy jabłoni malinówki oberlandzkiej zalicza się między innymi Papierówka, czyli Oliwka żółta, ale także Antonówka Zwykła, Jonatan, Landsberska, Beforest, Lobo, Gloster, Spartan czy Wealthy.

Malinówka oberlandzka - jak wygląda jej sadzenie, uprawa i pielęgnacja

Decydując się na uprawę jabłoni malinówki, powinniśmy zapoznać się z jej sadzeniem, uprawą oraz pielęgnacją. Tylko dzięki temu jabłka malinówki będą rozwinięte prawidłowo i unikniemy w dość dużym stopniu wystąpienia chorób jabłoni. Zobaczmy więc, co powinniśmy wiedzieć o uprawie tych drzewek owocowych.

W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o to, by gleba pod drzewko była mieszanką torfu i ziemi gliniasto-piaszczystej. Dodatkowo powinniśmy przygotować pod uprawę stanowisko mocno nasłonecznione i ciepłe. Pod jabłoń malinówkę powinniśmy przygotować dołek o głębokości około 70-90 cm i szerokości około 40-50 cm, oczywiście w zależności od wielkości bryły korzeniowej naszej sadzonki.

Drzewko sadzi się nie głębiej niż miejsce okulizacji. Dodatkowo młode drzewka powinniśmy przycinać delikatnie późną jesienią i zimą. Z kolei na starszych drzewach wykonuje się mocniejsze cięcie, mające na celu odmłodzić naszą roślinę. Dokonując cięcia, musimy pamiętać, by było ono ukośne i przycina się wiosenne pędy przy czwartym pąku. Co więcej, powinniśmy pozbyć się również wszystkich pędów, które znajdują się do 50 cm nad ziemią i tych, które wyrastają z przewodnika.

Dodatkowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie, które przeprowadzamy wiosną. Natomiast to, jak mocno nawozimy drzewo, zależy od indywidualnych wymagań, ponieważ jest to zależne od rodzaju gleby. W przypadku dopiero posadzonych drzewek pierwsze nawożenie przypada na V, a następne wykonuje się po 5 tygodniach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie jabłoni koszteli w ogrodzie.

Jabłoń malinówka - co powinniśmy wiedzieć o chorobach jabłoni

Zarówno jabłoń 'Gala', jak i jabłoń 'Ligol', jabłoń 'Jonagold', jabłoń kolumnowa, czy właśnie jabłoń malinówka, są niestety bardzo często atakowane przez choroby grzybowe i bakteryjne. Dodatkowo mogą być one zaatakowane przez różnego rodzaju szkodniki. Właśnie dlatego, powinniśmy często obserwować nasze drzewa, by jak najszybciej zidentyfikować zagrożenie. Pamiętajmy, że choroby mogą wystąpić nawet na tych odpornych odmianach jabłoni.

Pomimo tego, że jabłoń malinówka jest dość odporna na parcha jabłoni i chorobę, jaką jest zgorzel kory jabłoni. Może ona zachorować na inne choroby. Dlatego warto się na to przygotować i zapoznać się z różnymi rozwiązaniami, jakie będziemy musieli zastosować na porażonych chorobami drzewach.

Warto wiedzieć, że na jabłoniach bardzo często może pojawić się zaraza ogniowa. Jest to bardzo niebezpieczna choroba, która poraża nie tylko liście, ale również i pędy oraz kwiaty, przez co nasza roślina nie będzie owocowała. Chorobę tę możemy poznać po bardzo ciemnych, niemal czarnych plamach, które wyglądają, jakby drzewo uległo popaleniu.

Poza tym możemy również spotkać się ze zgnilizną pierścieniową podstawy pnia, srebrzystością liści, gorzką zgnilizną jabłek, czy też brunatną zgnilizną drzew ziarnkowych, rakiem bakteryjnym kory jabłoni, drobną plamistością liści jabłoni oraz z mączniakiem jabłoni. Musimy wiedzieć, że każda z tych chorób może przynieść ze sobą bardzo poważne konsekwencje, dlatego dbajmy o swoje drzewa i regularnie kontrolujmy ich stan.

ikona podziel się Przekaż dalej