Ostróżka wieloletnia - czym charakteryzuje się ta trwała bylina ogrodowa

Zanim zajmiemy się wymaganiami, wysiewem, rozmnażaniem i uprawą rośliny w ogrodach przydomowych, powinniśmy zapoznać się z charakterystyką rośliny. Zacznijmy więc od tego, że ostróżka ogrodowa - Delphinium x cultorum, to rodzaj rośliny, który zalicza się do rodziny jaskrowatych - Ranunculaceae. Warto wiedzieć, że bylina ta pochodzi z obszarów Afryki, natomiast w naszym kraju jest ona popularną rośliną ogrodową.

Ostróżki wieloletnie znane są również jako ostróżki trwałe i ostróżki ogrodowe. Warto wiedzieć, że rośliny te wytwarzają długie i sztywne pędy. Charakterystycznym elementem są też liście ostróżki. Otóż kształt liści jest dłoniasto-pierzasty, a wszystkie liście tworzą rozetę. Liście osadzone są na miękko owłosionych i długich ogonkach liściowych, a ich kolor jest zielony.

Jednak najważniejsze jest kwitnienie rośliny. Warto wiedzieć, że kwitnienie rozpoczyna się od połowy czerwca i kontynuowane jest do połowy lipca. Jednak jeśli przytniemy ten kwiat po przekwitnięciu, roślina jest w stanie powtórzyć swoje kwitnienie we wrześniu. Podczas kwitnienia na roślinie pojawiają się kwiaty w różnych odcieniach niebieskości. Kwiat ostróżki wieloletniej osiąga około 4-6 cm średnicy i może być on pełny lub pojedynczy. Same kwiaty zebrane są w groniaste i około 50 cm długości kwiatostany. Warto wspomnieć także o tym, że możemy siać również odmiany, które mają białą lub różową barwę kwiatów.

Ostróżka wieloletnia - wymagania, wysiew, rozmnażanie i uprawa w ogrodzie

Bez względu na to, czy w naszym ogrodzie ma znaleźć się kocimiętka właściwa, rudbekia błyskotliwa, czy też ostróżka wieloletnia, powinniśmy dowiedzieć się, jak siać nasiona rośliny, jakie gleby będą odpowiednie, na jakim stanowisku powinniśmy wysiać nasiona i jak przebiega cała uprawa.

Wszystkie te wiadomości są bardzo istotne, ponieważ bez tego kocimiętki właściwe, rudbekie błyskotliwe, czy właśnie ostróżki wieloletnie, będą się prawidłowo rozwijały. Dodatkowo też nie narazimy naszych ogrodowych roślin na pojawienie się chorób i innych przykrych kwestii, które związane są z tym, że nasza roślina rośnie na nieprawidłowej glebie, zbyt dużym lub zbyt małym nasłonecznieniu, lub uprawa byliny jest źle prowadzona.

Decydując się na wysiew ostróżki z nasion, powinniśmy wiedzieć, że te byliny są średnio wymagające. Najlepiej zapewnić nasionom i sadzonkom przepuszczalne, żyzne i wilgotne gleby, które będą głębokie i dość ciężkie. Jednak pamiętajmy o tym, że nie zaleca się sadzenia tych roślin na zakwaszonych glebach. Co więcej, musimy zadbać także o to, by stanowisko pod uprawę z nasion i nie tylko, było dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru.

Bylina ostróżka wieloletnia w czasie kwitnienia i zbliżenie na kwiat, a także uprawa i pielęgnacja
Kwiat ostróżka wieloletnia do uprawy w ogrodzie i jego wymagania, uprawa, odmiany omiegów

Jeśli chodzi natomiast o samą uprawę tego gatunku ostróżki, powinniśmy wiedzieć, że w okresie letnim zaleca się co dwutygodniowe nawożenie rośliny, wykorzystując przy tym nawozy mineralne lub gnojówkę. Co więcej, rośliny te są dość wrażliwe na mrozy, dlatego w czasie zimy konieczne będzie jej okrywanie. Ze względu na długie pędy, ostróżki wymagają także podpór.

Warto wspomnieć także o rozmnażaniu ostróżki wieloletniej, które zazwyczaj przeprowadzane jest przez podział kęp w okresie IV lub na początku VIII, choć możemy również rozmnażać przez nasiona, wysiewane do skrzynek pod koniec VII. Kiełkujące już rośliny wysadza się do gruntu we IX. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat ostróżki polnej?

Ostróżka trwała - jakie jest jej zastosowanie i na które odmiany powinniśmy zwrócić uwagę

Ostróżka ogrodowa - Delphinium x cultorum, to piękna roślina, która znajduje swoje zastosowanie w obsadzaniu rabat, ale sadzona jest ona również na trawnikach. Zdecydowanie najlepiej prezentuje się wtedy, kiedy sadzimy ją w grupach jedno- lub wielogatunkowych.

Warto wspomnieć także o tym, że te byliny świetnie radzą sobie sadzone przy ogrodzeniu lub ścianie budynku. Doskonale komponują się z dzielżanami i tawułkami. Jest on idealnym wyborem do ogrodów naturalistycznych oraz tych, które prowadzone są w stylu wiejskim. Sam gatunek, tak jak i odmiana, nadaje się też na kwiat cięty.

Ostróżki ogrodowe dzielą się na trzy grupy, którymi są ostróżki Elatum, dorastające nawet do 2 m wysokości i charakteryzujące się dużymi i powtarzającymi kwitnienie kwiatami. Grupa Pacyfik uprawiana jest jako roślina jednoroczna, dorastająca do 180 cm wysokości i wytwarzająca duże i pełne kwiaty. Z kolei grupa Belladona wytwarza luźne i mniejsze kwiaty, dorasta do 120 cm i zakwita pod koniec VI. Do interesujących odmian zalicza się 'Red Caroline' o czerwonych kwiatach, 'Pure White' o kwiatach białych i 'Galahad' o niebieskich kwiatach i bardzo dużej wysokości.

ikona podziel się Przekaż dalej