Rozchodnik kaukaski Sedum spurium – uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Rozchodnik kaukaski nie jest trudny w uprawie i ma bardzo niewielkie wymagania. Ozdobą byliny są ciemnozielone liście, magazynujące wodę w grubych, owłosionych liściach, na płożących się łodygach. Roślina szybko zadarnia powierzchnię, dorastając do 15 cm wysokości. Atrakcyjne duże różowe kwiaty, zebrane w podbaldachy, wabią pszczoły i motyle.

Bylina jest całkowicie mrozoodporna. Nasadzona na suchych i słonecznych stanowiskach, wytworzy liczne kwiaty o intensywnym zabarwieniu. Dobrze rośnie na przepuszczalnych lekkich glebach, o odczynie pH lekko zasadowym i obojętnym. Pielęgnacja rozchodnika polega na usuwaniu chwastów. Na 1m2 sadzimy do 16 roślin – w grupach lub w celu wytworzenia oryginalnej darni, zastępującej trawniki. Co dwa lata dzielimy rozrośnięte kępy rozchodników i rozsadzamy uzyskane sadzonki na wybrane stanowiska. Różne gatunki rozchodnika, a także kwitnące byliny i trawy ozdobne tworzą barwne i urozmaicone sąsiedztwo dla gatunku Sedum spurium.

Roślina znajduje zastosowanie w ogrodach skalnych oraz w przydomowych ogrodach, na obrzeża rabat. Zimozielony rozchodnik kaukaski sprawdza się jako roślina sadzona na grobach, do obsadzania murków i zamiast trawników – na wspaniałe zielone kobierce, obficie obsypane latem różowymi kwiatami. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bylinach.

Kolorowe liście Rozchodnika kaukaskiego
Rozchodnik kaukaski - odmiany, uprawa, pielęgnacja, cena, porady

Rozchodnik kaukaski – najciekawsze odmiany

  • Sedum spurium ‘Fuldaglut’ – cechą wyróżniającą rozchodniki tej odmiany jest brązowoczerwona barwa liści. Jeśli roślinie zapewnimy nasłonecznione stanowisko, intensywnie wybarwione liście będą zdobić przestrzeń ogrodu. Na stanowiskach zacienionych listki stają się zielone. Bylina płoży się na ziemi, a wznoszące się kwiatostany dorastają do 15 cm wysokości. W miesiącach letnich, w lipcu i sierpniu, pojawiają się gwiazdkowate ciemnoróżowe kwiaty. Na 1m2 nasadzamy po 16 roślin. ‘Fuldaglut’ wspaniale prezentuje się w ogrodach skalnych, do obsadzania murków oraz do zadarniania większych powierzchni ogrodu - w porze kwitnienia rozchodników, ogród zdobi różowy dywan kwiatów, nad którym uwijają się pszczoły i motyle. Cena sadzonki w doniczce wynosi około 4 zł. A może zainteresuje cię także ten artykuł o rozchodniku kamczackim?
  • Rozchodnik kaukaski ‘Purpurteppich’ – odmiana wyróżnia się w ogrodzie ciemnoczerwonymi kwiatami, pojawiającymi się w lipcu i w sierpniu na płożących się pędach. Miododajny rozchodnik czerwony dorasta do około 15 cm wysokości. Ozdobą byliny są także półzimozielone ząbkowane liście, o długości około 2,5 cm oraz szerokości około 1,2 cm. Przybierają początkowo kolor brązowofioletowy, by z biegiem czasu wybarwić się na purpurowo. ‘Purpurteppich’ preferuje słoneczne stanowiska. W cieniu roślina wytworzy mniej kwiatów, a jej liście wybarwią się na zielono. Dobrze rośnie na suchych piaszczystych glebach, szybko zadarniając powierzchnię. Atrakcyjnym akcentem estetycznym są trawy ozdobne oraz inne kwitnące byliny, podkreślające urodę rozchodnika. Rozchodnik czerwony znajduje zastosowanie w skalnych ogrodach, do obsadzania murków i na cmentarzach. Możemy uprawiać bylinę w pojemnikach, na balkonach i tarasach. Pielęgnacja odmiany polega na przycinaniu wierzchołków pędów, w celu nadania bylinie odpowiedniego pokroju i uregulowania jej wzrostu. Za sadzonkę w doniczce zapłacimy 4 zł. Sprawdź także ten artykuł o uprawie rozchodnika białego.
  • Rozchodnik kaukaski ‘Tricolor’ – bylina dorasta do 5 cm wysokości. wyróżnia się oryginalnym wybarwieniem liści – zielonych, z białym i czerwonym obrzeżeniem – dzięki którym odmiana zawdzięcza swoją nazwę. Jasnoróżowe kwiaty pojawiają się na płożących się pędach, w lipcu i w sierpniu. Rozchodnik kaukaski ‘Tricolor’ preferuje słoneczne stanowiska, o suchym i piaszczystym podłożu, o odczynie obojętnym. Wykorzystywany jest do zadarniania powierzchni, do obsadzania murków i skalników. Odmiana dobrze rośnie w cieplejszych rejonach kraju – na wybrzeżu oraz na zachodzie Polski. Na zimę wymaga zabezpieczenia przed niskimi temperaturami. Za sadzonkę w doniczce zapłacimy około 4-6 zł. A może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach na skalniak?
ikona podziel się Przekaż dalej