Szparagi w boczku – przepisy na najlepsze przystawki

Zielone szparagi w boczku

Zielone szparagi są najbardziej popularne. Wiosną pojawia się ich bardzo dużo w sklepach i na straganach. Najlepsze są te cieńsze, ponieważ są najbardziej miękkie i delikatne. Do zawijania w boczku możesz jednak wybrać nieco grubsze, ponieważ będą ładniej wyglądały, a zapiekane lub smażone i tak nabiorą miękkości. Oto przepis na standardowe szparagi z boczkiem:

  • 1 pęczek zielonych szparagów
  • 200 g wędzonego boczku pokrojonego w cienkie paski,
  • sól ziołowa,
  • sproszkowane chili,
  • 2 łyżki koperku,
  • pieprz mielony,
  • 3 łyżki oliwy z oliwek

Przygotowanie szparagów z boczkiem nie jest trudne. Musisz jednak zwrócić uwagę na to, czy mięso jest bardzo cienko pokrojone. Cieniutkie plasterki lepiej się zawijają i przylegają do szparagów. Podobnie można przygotować śliwki zapiekane z boczkiem.

  1. Umyj szparagi, odłam twarde końce.
  2. Każdy szparag owiń plasterkiem boczku. Zanim to zrobisz, posyp boczek przyprawami.
  3. Rozgrzej patelnię z oliwą z oliwek. Smaż, aż boczek się przyrumieni.

Białe szparagi w boczku z serem

Białe szparagi także świetnie sprawdzają się jako podstawa do wykonania takiej przystawki. Aby je zrobić trzeba jednak nieco więcej czasu, ponieważ na początku szparagi należy obgotować, by były delikatne. Ten przepis zakłada podpiekanie w piekarniku, dzięki czemu zawinięte szparagi świetnie się podsmażą, a ser wspaniale roztopi.

  • 24 białych szparagów,
  • 18 plastrów boczku,
  • 6 plastrów sera żółtego,
  • 2 litry wody,
  • 1 łyżka masła,
  • koperek i sól

Pieczone w piekarniku białe szparagi nadają się zarówno na danie główne, jak i do podania jako przystawkę. Wspaniale wyglądają, a smakują przepysznie! Możesz podać je z serem żółtym, ale dobrze sprawdzi się także parmezan, którym można posypać danie.

  1. Wstaw wodę z solą w garnku o szerokim dnie.
  2. Rozgrzej piekarnik do 200 stopni.
  3. Szparagom obetnij zdrewniałe końcówki, lekko oskrob. Opłucz i zwiąż sznurkiem.
  4. Gotuj we wrzątku około 5 minut. Wyjmij i osącz na sitku.
  5. Kiedy szparagi przestygną, rozłóż 3 plasterki cienko pokrojonego boczku tak, by jeden lekko zachodził na drugi. Wybierz cztery szparagi równiej wielkości i zawijaj je na raz. Wyjdzie ci 6 ruloników.
  6. Przełóż ruloniki do brytfanki i zapiekaj około 10 minut.
  7. Posyp ruloniki serem lub parmezanem i zapiekaj jeszcze 5 minut.
  8. Posyp koperkiem i solą i podawaj na gorąco.

Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z przepisami na marynaty do boczku.

Szparagi w boczku z serem pieczone w piekarniku

Zielone szparagi zawijane w boczku także mogą być przygotowane w piekarniku. W tym wypadku jednak nie chodzi o zapiekankę z serem, ale o to, by zamiast na patelni z dużą ilością oliwy, podpiec je w piekarniku.

  • 2 pęczki zielonych szparagów,
  • ok. 400 g boczku w cienkich, długich plasterkach,
  • oliwa z oliwek, sól i pieprz

Szparagi w boczku z piekarnika z solą i pieprzem, a także sposób przygotowania, najlepsze przepisy i składniki
Przepisy na szparagi w boczku krok po kroku, czyli przygotowanie, dodatki, składniki i pieczenie w piekarniku

Jeśli szparagi są młode, nie musisz ich gotować, ponieważ zmiękną pod wpływem wysokiej temperatury w piekarniku. Jeśli jednak są starsze, mogą się nie zmiękczyć. W takim wypadku zawijane szparagi nie będą zbyt smaczne, więc warto je obgotować chociaż 3-4 minuty we wrzątku.

  1. Szparagi umyj, odetnij zdrewniałe końcówki. Skrop je oliwą z oliwek i natrzyj solą.
  2. Każdy szparag owiń plasterkiem boczku na skos, tak by główka szparaga była widoczna.
  3. Rozłóż zawinięte szparagi na blasze do pieczenia wyłożonej papierem.
  4. Zapiekaj około 20-25 minut do zarumienienia. Optymalna temperatura to 180 stopni.
  5. Pieczone szparagi podawaj na ciepło.

Szparagi w boczku na imprezę

Szparagi w boczku – jak podać?

Szparagi w boczku wyglądają wspaniale. Wydają się być bardzo ekskluzywne i tak najbardziej się kojarzą. A to przecież taka podstawowa przystawka! Możesz podać je na kilka sposobów, na przykład jako przystawkę do dania głównego, przekąskę na imprezę lub nawet danie głownie. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób zostanie przygotowane.

Zapiekane szparagi w piekarniku z serem lepiej sprawdzają się jako danie główne. Można podać je z dodatkami – zapiekanymi ziemniaczkami i surówką albo z jajkiem sadzonym. Zawijane szparagi z patelni lub pieczone w piekarniku także mogą zostać potraktowane w taki sposób. Jednak o wiele lepiej sprawdzają się jako przystawka. Jak je podawać? Najlepiej smakują i wyglądają z jajkiem poche, które efektownie rozleje się po przekrojeniu. Dobrym rozwiązaniem jest także przygotowanie sosu, którym goście będą mogli sobie polać szparagi podczas jedzenia. Jak zrobić taki sos? Dobrze sprawdzi się winegret balsamiczny lub standardowy. Możesz także połączyć oliwę z oliwek z drobno posiekanym koperkiem i takim sosem polać danie. Będzie się świetnie komponować.

Szparagi w boczku jako przekąska na przyjęcie

Smażone na patelni szparagi w boczku świetnie sprawdzają się jako przekąska na przyjęcie. W takiej formie można je podawać także na zimno. Już nie potrzebują niczego szczególnego – wystarczy ładnie ułożyć je na półmisku i ewentualnie przybrać gałązkami świeżego koperku, by wyglądały po prostu wspaniale. Warto przygotować taką przekąskę, ponieważ wygląda elegancko i łatwo nakłada się na talerz. Szparagi możesz podawać na specjalnym półmisku do szparagów wraz z niewielkimi szczypcami do nakładania, ale nie jest to konieczne.

Szparagi w boczku dobrze sprawdzą się wśród różnych innych potraw. Ładnie zawinięte tortille, niewielkie bagietki z pesto lub ciekawie zaaranżowana sałatka caprese. Dobrze sprawdzi się także sałatka szwajcarska lub nadziewane jajka. A jakie główne danie do takiego połączenia? Dowiedz się, jak upiec boczek, by sprawdził się właśnie jako danie imprezowe.

ikona podziel się Przekaż dalej