Dania obiadowe - zbiór prostych przepisów na domowe obiady

Co ugotować na obiad codzienny lub na niedzielę? Obecnie do wyboru mamy nie tylko tradycyjne dania kuchni polskiej jak kotlety mielone lub schabowe, czy pierogi, lecz także popularne dania kuchni światowej, jak spaghetti, risotto czy lazania. Jedno jest pewne, obiady gotowane w domu będą zdrowsze niż dania gotowe, szczególnie żywność wysoko przetworzona. Przedstawiamy ciekawy pomysły na dania obiadowe, które są nie tylko smaczne, lecz także szybkie i łatwe do zrobienia.

Klasyczne i nowoczesne przepisy na dania obiadowe

Jakie potrawy przygotowujemy na obiad

Polska leży w strefie chłodnego klimatu umiarkowanego, gdzie jada się głównie w pierwszej połowie dnia, zaś głównym i najbardziej pożywnym i obfitym posiłkiem jest obiad. Tradycyjnie obiad jadany był w połowie dnia, tak aby zapewnić energię do pracy. Obiad jest głównym posiłkiem w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, w krajach bałkańskich, jak również w kuchni arabskiej, czy amerykańskiej. Co ciekawe, tradycyjna herbatka o 5 godzinie w kuchni angielskiej jest głównym posiłkiem, w czasie którego podaje się tradycyjne dania obiadowe. Inaczej wyglądają posiłki w kuchni śródziemnomorskiej, gdzie jada się głównie kolację składającą się z przystawek i wielu dań, zaś jedzenie łączy się ze spotkaniem towarzyskim.

W kuchni polskiej klasyczny obiad zawiera zupę, drugie danie i deser. Potrawy podaje się w określonej kolejności. Tradycyjne drugie danie składa się z mięsa, dodatków w postaci ziemniaków, kaszy, ryżu lub makaronu oraz surówki. Obecnie, kiedy większość ludzi prowadzi siedzący tryb życia, obiady stały się mniej obfite i często składają się tylko z jednego dania. Bardzo rzadko zwieńczeniem obiadu jest deser.

Najlepsze pomysły na ciekawe i łatwe dania obiadowe

Ciekawe przepisy na pyszne zupy

W klasycznej kuchni polskiej dobre zupy robiono na bazie wywaru mięsnego. Tradycyjnie na niedzielny obiad podawano rosół, czyli klarowną zupę będącą wywarem z mięsa i warzyw z przyprawami. Rosół zwykle podawano z makaronem. Pozostały wywar wykorzystywano przez cały tydzień do różnych zup na bazie mięsnego wywaru. Obecnie w dobie walki z nadwagą i coraz większej popularności diety wegetariańskiej robimy zupy na bazie wywaru z warzyw. Łatwe i szybkie zupy powstają na bazie mięsnej lub warzywnej kostki rosołowe. Jednak zdrowszym rozwiązaniem jest samodzielne ugotowanie wywaru lub po prostu wykorzystanie masła i podsmażonej cebulki jako bazy do zupy jarzynowej. Największy sekret na dobre zupy stanowi ich odpowiednie doprawienie, jak również zagęszczenie lub zabielenie zupy przy pomocy zasmażki oraz śmietany.

Na bazie wywaru mięsnego lub warzywnego robimy takie klasyczne, polskie zupy jak:

  • jarzynowa z różnymi rodzajami warzyw,
  • rosół,
  • pomidorowa,
  • ogórkowa,
  • krupnik,
  • barszcz biały i czerwony oraz żur i żurek,
  • kapuśniak i kwaśnica,
  • grochowa.

Do zupy dodajemy węglowodany w postaci ziemniaków, makaronu, ryżu, kaszy, grzanek lub różnego rodzaju klusek lub zacierek lub podajemy pieczywo. Klasyczny żurek lub barszcz biały podajemy z jajkiem na twardo lub z białą kiełbasą. Natomiast pysznym dodatkiem do barszczu czerwonego są uszka lub pierogi z mięsem.

Modnym pomysłem na dobre i łatwe zupy są popularne zupy krem, które najczęściej robimy z mniejszej ilości składników, dzięki czemu są one łatwe do zrobienia. Przykładem jest zupa dyniowa, którą podajemy z pestkami z dyni. Najlepszym dodatkiem do zupy krem są pestki z dyni lub ze słonecznika lub grzanki.

Najlepsze pomysły na pyszne drugie danie

Jeszcze w XX wieku, a szczególnie w czasach PRL, klasyczne, polskie drugie danie składało się z wieprzowego kotleta schabowego lub mielonego, ziemniaków oraz sałatki w postaci kapusty zasmażanej. Dużym powodzeniem cieszyły się także potrawy mięsne z sosem, jak klopsiki, duszone mięso czy pieczeń w sosie. Podawano do nich tradycyjne kluski ziemniaczane, jak kopytka czy kluski śląskie, jak również kasze. Obecnie tradycyjny, polski obiad najlepiej zachował się w kuchni śląskiej, gdzie królują przepisy na obiadową roladę wołową lub wieprzową z sosem i kluskami śląskimi oraz tradycyjną modrą kapustą.

Do tradycyjnych dań obiadowych w Polsce należą pierogi, które kiedyś robiono głównie z mięsem lub podrobami oraz w wersji postnej z grzybów lub kapusty z grzybami, zaś na słodko z serem lub z owocami. Do nadzienia mięsnego wykorzystywano głównie mięso z rosołu. Obecnie powstały nowe pomysły na pyszne nadzienie do pierogów, które robimy z kasz, ze szpinaku, ziemniaków z serem, szpinaku, soczewicy, z fasoli w wersji meksykańskiej, serem na słono i wiele innych.

Kuchnia środkowej Europy słynie z dań mącznych i ziemniaczanych, dlatego też tradycyjne dania obiadowe obejmują także pyzy z nadzieniem mięsnym lub bez, kartacze, placki ziemniaczane na słodko lub na słono, lub proste zsiadłe mleko z ziemniakami. Danie te w dalszym ciągu cieszą się powodzeniem, lecz często zastępowane są szybkimi daniami typu spaghetti z różnymi sosami, jak również daniami typu risotto lub kaszotto.

Kuchnia polska słynie również z drugich dań na słodko, które lubią szczególnie dzieci. Do ulubionych dań na słodko należą: pierogi z serem lub z owocami, naleśniki z serem, owocami lub dżemem, knedle ze śliwkami, pierogi leniwe lub omlety z owocami.

Żyjemy w czasach kiedy wiele osób zmaga się z problemem nadwagi i otyłości, dlatego też dietetycy i lekarze zalecają zwiększenie ilości warzyw w diecie. Dobre rozwiązanie stanowią warzywa na patelnię, dania typu kasza z warzywami lub makaron z warzywami i sosem. Coraz bardziej modne stają się także pierogi i naleśniki z farszem warzywnym, jak również kotlety warzywne, czy też placki warzywne. W czasach PRL typowym daniem postnym były jajka sadzone z gotowanymi warzywami. Dziś warto to pyszne danie wykorzystać jako potrawę dietetyczną wspomagającą odchudzanie.

Ciekawe potrawy jednogarnkowe na obiad

Dania jednogarnkowe wywodzą się z prastarej kuchni koczowników i pasterzy. Potrawy tego typu gotowano w polu na kociołku lub zanoszono pracującym w polu rolnikom. Do dań jednogarnkowych należy tradycyjny polski bigos, węgierski gulasz lub leczo, niemiecki eintopf, francuski ratatouille oraz ragout, hiszpańska paella lub włoskie risotto.

Dania jednogarnkowe, szczególnie typu eintopf lub gulasz, należą do potraw łatwych do zrobienia, które gotują się praktycznie same. Możemy zaopatrzyć się przy tym w wolnowar, który pozwoli na wygodne gotowanie potraw. Pomysł na dania jednogarnkowe możemy wykorzystać do wykonania mięsa w sosie do makaronu lub kaszy, jak gulasz lub beuf strogonow.