Oprysk na komary w ogrodzie

Opryski przeciw komarom – zasada działania

Preparaty do pryskania są bardzo popularne, ponieważ naprawdę są dość skuteczne. Na dodatek bardzo często działają nie tylko na komary, lecz także na meszki i kleszcze, więc możesz od razu wyeliminować wszystkie najbardziej uciążliwe insekty. Zadaniem tych preparatów jest zwalczanie insektów.

Opryski przeciw komarom dość długo działają. Dla ludzi i zwierząt domowych są niewyczuwalne, a jeden oprysk wystarcza na 4-7 tygodni. Likwidacja insektów jest natychmiastowa. Warto jednak wiedzieć, jak zrobić oprysk i gdzie rozprowadzić preparat, by to zadziałało. Możesz opryskiwać zarówno okolice miejsca, gdzie najczęściej spędzasz czas, na przykład przy stoliku lub grilla, jak i krzewy czy kępy traw, czyli miejsca, gdzie insekty najczęściej się roją, by zmniejszyć ich liczbę w całym ogrodzie.

Jak wykonać opryski przeciw komarom?

Preparaty odstraszające komary najczęściej mają formę koncentratu do rozpuszczenia. Te są najskuteczniejsze, gotowe do działania spraye na pewno nie będą działały tak długo. W przypadku koncentratów do zrobienia oprysku w ogrodzie potrzebujesz specjalistycznego opryskiwacza.

Jeśli używasz opryskiwacza, który wcześniej stosowałeś do innych oprysków, koniecznie dokładnie go umyj. Zwłaszcza, jeśli był stosowany do rozprowadzania herbicydów – resztki w dyszach mogą zniszczyć rośliny, które będziesz chronić przed komarami. Środek należy nanieść w ilości proponowanej przez producenta. Większość z nich możesz rozpylać na ścianach, roślinach czy meblach – to często delikatne, 1% roztwory preparatu w wodzie, więc nie powinny zostawiać żadnych śladów.

Zabieg wykonuje się wcześnie rano, kiedy komary znajdują się w miejscach, gdzie śpią – w zacienionych altanach, w krzewach ozdobnych, kępach traw czy w okolicy oczek wodnych. Wykonując opryski należy mieć na sobie odzież ochronną i maskę na usta. Likwidacja komarów opryskami nie jest niebezpieczna dla zwierząt domowych i hodowlanych.

Preparat na komary – ceny i produkty

Najskuteczniejszy preparat na komary

Trudno zrobić ranking koncentratów na komary, ponieważ większość z nich działa bardzo podobnie i raczej nie różnią się także za bardzo ceną. Najbardziej popularny zdecydowanie jest Effect Microtech CS, ponieważ ma niezwykłą formułę – niewidoczne kapsułki z cieczą, które działają nawet 6 miesięcy. Oznacza to, że wykonanie zabiegu wiosną wystarcza na całe lato. Jest jednak dość drogi – cena 500 ml to około 120 zł.

Na uwagę zasługują jeszcze preparaty marki Best, jak Cipex 10 E, który działa nie tylko na komary, lecz także na muchy, osy, pszczoły, kleszcze, karaluchy i mrówki. Jest bardzo uniwersalny. Litrowa butelka kosztuje około 130 zł. Nieco tańszy jest koncentrat tej samej marki Komaropren Pbo – 50 ml kupisz za 50 zł. Naturalnym odstraszaczem komarów są niektóre rośliny. Sprawdź także ten artykuł o uprawie odstraszającej komary komarzycy.

Dwuetapowy oprysk na komary

Niektóre preparaty są dwuetapowe, co oznacza, że składają się z oprysku i utrwalacza. Ten drugi produkt rozpyla się dwa tygodnie po pierwszym oprysku, by utrzymać pożądany efekt. Tego rodzaju produkty w swojej ofercie także ma marka Best. Może być stosowany przez długi czas, także wewnątrz budynków. Jest w pełni bezpieczny dla człowieka, więc nadaje się nawet do szkół i przedszkoli. Cena zestaw o objętości 1 l to 150 zł.

Oprysk na komary oraz opryski przeciw komarom w ogrodzie, a także najskuteczniejszy preparat na komary
Oprysk na komary w ogrodzie - polecane preparaty na komary, ceny, porady

Z utrwalacza można skorzystać także stosując preparat Strong. To bardzo powszechny środek na komary. Możesz zaaplikować go samego lub zwiększyć efektywność utrwalaczem. Preparaty Strong sprawdzają się w wielu przypadkach, na większość owadów latających, ale co ciekawe, zwłaszcza dla alergików – radzą sobie z roztoczami. I środek i utrwalacz kosztują około 150 zł za litr.

Inne sposoby odstraszające komary

Fumigatory zwykłe i elektryczne

Likwidacja komarów jest także możliwa za pomocą innych sposobów. Fumigatory lub elektrofumigatory to rozwiązania, które sprawdzają się, jeśli przed komarami chcesz zabezpieczyć wyłącznie okolice altanki czy stolika. Fumigatory to wszystkie preparaty powodujące śmierć komarów, które nie wymagają zasilania elektrycznego. Są to wszelkiego rodzaju płytki, podpalane spirale i tym podobne elementy.

Elektrofumigatory natomiast to urządzenia, których siła rażenia jest większa. Sposób działania jest identyczny, jednak wkłada się je do gniazdka, by silniej działały. Swojego rodzaju elektrofumigatora jest lampa do likwidacji komarów. Żarówka wabi insekty, które w kontakcie zostają rażone prądem. To teoretycznie bezpieczne rozwiązanie – natężenie jest zbyt małe by zrobić krzywdę człowiekowi, jednak stosując taką lampkę należy zachować wszelką ostrożność – można postawić ją na wysokości, by nie miały z nią kontaktu dzieci ani zwierzęta domowe.

Świece i zapachy odstraszające komary

Niestety odstraszanie jest nieco mniej skutecznym sposobem niż likwidacja czy preparaty do pryskania. Jednak na balkonach i w małych ogrodach może to zadziałać. Komary nienawidzą niektórych zapachów, więc się do nich nie zbliżają. Można je rozprowadzić po ogrodzie na przykład zapalając specjalne świece. Dla ludzi ich woń jest niewyczuwalna, jednak dla insektów jest nie do zniesienia.

Dobrze sprawdzają się także niektóre rośliny. Jedna z nich nawet nosi nazwę na część odstraszania komarów – komarzyca, czyli plektrantus koleusowaty. Jest nie tylko atrakcyjna, lecz także świetnie sprawdza się jako odstraszacz insektów. W tej roli mogą wystąpić także lawenda, kocimiętka i koper włoski lub aromatyczne zioła, jak bazylia czy oregano. Altanę możesz skropić także olejkami eterycznymi i wyciągami z tych roślin. Na jeden wieczór to wystarczy, by ochronić się od komarów. Jeśli jednak chcesz, by efekt był dłuższy, musisz sięgnąć po preparaty do pryskania.

ikona podziel się Przekaż dalej