Rośliny trujące - najpopularniejsze rośliny
-
Tulipan papuzibyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Tulipany papuzie są grupą późno kwitnących odmian wielokrotnych mieszańców różnych gatunków i hybryd. Powstały przez przypadkowe mutacje tulipanów i zostały przez ogrodników wykorzystane. Ich osobliwie rozcięte, pofalowane lub zwinięte płatki przypominają kolorowe pióra papug - stąd nazwa grupy. Ich duże kwiaty bywają dwukolorowe i wzorzyste.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Epipremnum złociste 'Snow Queen'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Epipremnum złociste jest popularnym i lubianym tropikalnym pnączem, spotykanym w uprawie doniczkowej w wielu interesujących odmianach, do których należy również 'Snow Queen'. Wykazuje pewne podobieństwo do znanej odmiany ‘Marble Queen‘, jednak z większym udziałem powierzchniowym jasnych plamek na blaszce liściowej. Ogonki liściowe są u 'Snow Queen' kremowobiałe i jaśniejsze niż u innych odmian.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Alokazja Micholitza 'Frydek'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Alocasia micholitziana 'Frydek' jest najbardziej popularnym kultywarem filipińskiego gatunku alokazji, o nazwie upamiętniającej niemieckiego botanika Wilhelma Micholitza. Powszechnie używana dzisiaj nazwa odmiany pojawiła się w 2002 roku prawdopodobnie na skutek literówki Alocasia micholitziana 'Freydyk'. Na dodatek, w tej zagmatwanej historii nazwy, chodzi o odmianę określaną pierwotnie jako Alocasia Micholitziana 'Green Velvet' lub Alocasia micholitziana „Maxkowskii”.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Palma betelowapalmy palmy drzewiaste palmy doniczkowe
Palma betelowa znana jest powszechnie głównie z powodu wykorzystywania jej nasion, zwanych orzechami arekowymi, do wyrobu tradycyjnej na Dalekim Wschodzie używki - betelu. W naszych warunkach ma zastosowanie jako ozdobna roślina doniczkowa, bardzo atrakcyjna, chociaż nieco kapryśna.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Anturium Scherzerabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Ten gatunek anturium, powszechnie uprawiany jako doniczkowa roślina ozdobna, nosi epitet upamiętniający austriackiego botanika Karla von Scherzer. Ozdobę rośliny stanowią lancetowate liście oraz efektowne kwiaty złożone z jasnoczerwonej spathy i pomarańczowej albo czerwonej kolby. Zawinięty koniec kolby przypomina ogon świni, stąd angielska nazwa rośliny "pigtail".
bylina Trudność uprawy: łatwa
Rośliny trujące - pozostałe rośliny
-
Żywotnikowiec japońskidrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Żywotnikowiec japoński jest wolno rosnącym drzewem, które w naszych warunkach osiąga niewielkie rozmiary i nadaje się doskonale do małego ogrodu albo do tworzenia kompozycji w pojemnikach. Nie jest całkowicie odporny na mróz. Ozdobę stanowią szerokie, spłaszczone pędy, pokryte łuskowatymi igłami, ciemnozielone i połyskujące.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Biota wschodniadrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Biota wschodnia, zaliczana dawniej do żywotników, różni się od przedstawicieli rodzaju Thuja charakterystycznym, wachlarzowatym ułożeniem w jednej płaszczyźnie gęsto rozgałęzionych gałązek. Latem są jasnozielone, natomiast zimą mocno brunatnieją. Duże, jajowate szyszki mają 4-8 łusek z odgiętymi, hakowatymi wyrostkami.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Żywotnik olbrzymi 'Whipcord'krzewy krzewy iglaste krzewy ozdobne
Żywotnik olbrzymi 'Whipcord' jest nową odmianą o płaczącym pokroju, powolnym wzroście i oryginalnych pędach. Długie, sznurowate pędy opadają łukowato we wszystkich kierunkach, tworząc kopiastą koronę. Tuja 'Whipcord' prezentuje się bardzo efektownie również na balkonie lub tarasie.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Zamiokulkas zamiolistny 'Raven'byliny bylina z kłączem kwiatowa
Zamiokulkas zamiolistny 'Raven' jest odmianą popularnej rośliny doniczkowej o rzadko spotykanym przebarwieniu liści. Są one ciemne, niemal czarne i połyskują niczym skrzydła kruka - stąd nazwa odmianowa. Młode pędy są początkowo zielone, jednak szybko zmieniają barwę na ciemną.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Cis pospolity 'David'krzewy krzewy iglaste krzewy ozdobne
Cis pospolity 'David' jest holenderską odmianą wyhodowaną pod koniec XX wieku o wąskim, kolumnowym pokroju i złocistozielonej barwie igieł. Zgodnie z nazwą jest to męska forma cisa (cis jest gatunkiem dwupiennym), która tworzy wyłącznie kwiaty męskie i nie zawiązuje nasion. Doskonale nadaje się do małych ogrodów.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Nerina Bowdenabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Nerina ogrodowa (Nerine bowdenii) jest południowoafrykańską byliną cebulową, gatunkiem o największej wytrzymałości na niskie temperatury, chociaż i tak nie może u nas zimować w gruncie. Nazwa rodzajowa roślin pochodzi od nereid, nimf morskich niezwykłej urody, córek boga Nereusa i okeanidy Doris. Filigranowe kwiaty neriny rozwijają się od września do listopada, kiedy większość roślin ogrodowych kończy już kwitnienie.
bylina
-
Śnieguliczka białakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Śnieguliczka biała jest północnoamerykańskim krzewem, sprowadzonym do Europy pod koniec XVIII wieku jak roślina ozdobna. Popularność śnieguliczki wynika z atrakcyjnego wyglądu krzewu, białych owoców utrzymujących się długo na pędach oraz małych wymagań i odporności na mróz.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Psianka słodkogórzpółkrzewy półkrzewy liściaste roślina ozdobna
Psianka słodkogórz jest półkrzewem rodzimego pochodzenia, którego pędy pną się po podporach albo pokładają na ziemi. Przez całe lato rozwija niebieskofioletowe, charakterystyczne dla rodziny psiankowatych kwiaty, a potem tworzy ozdobne, szkarłatnoczerwone jagody. Psianka słodkogórz bywa czasem mylona z bardziej trującą wilczą jagodą.
półkrzew Trudność uprawy: łatwa -
Epipremnum złociste 'Cebu Blue'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Epipremnum 'Cebu Blue' wyróżnia się spośród licznych gatunków i odmian swojego rodzaju wyjątkowym kolorem liści. Są one srebrzystoniebieskie, połyskujące, początkowo jajowate zaostrzone, a z czasem pojawiają się w blaszkach liściowych szczeliny jak u monstery. Oryginalne pnącze jest łatwe w uprawie, nie powinno tylko stać w pełnym słońcu. Nazwa rośliny ma związek z nazwą wyspy na Filipinach.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Złoć żółtabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Złoć żółta jest wczesnowiosenną byliną cebulową rodzimego pochodzenia. Ma jeden szeroki liść odziomkowy, jasnożółte kwiaty zebrane w baldach rozwijają się bardzo wcześnie. W naturze występuje w wilgotnych lasach, zaroślach i w dolinach rzek.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Ziemniak 'Tajfun'rośliny jednoroczne warzywna warzywa bulwiaste
Ziemniak 'Tajfun' jest średniowczesną odmianą wyhodowaną w Polsce na początku obecnego wieku. Okrągłoowalne bulwy o żółtym miąższu nadają się do przyrządzania rozmaitych potraw oraz do przetwórstwa. Ziemniaki 'Tajfun' są bardzo smaczne, odporne na wirusy i choroby, tolerancyjne na suszę.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Len zwyczajnyrośliny jednoroczne ogrodowa kwiatowa i użytkowa
Len zwyczajny jest jedną z najdawniej uprawianych roślin, znanym już w neolicie. Jest również dzisiaj ceniony za włókna wytrzymujące konkurencję z bawełną i tworzywami sztucznymi, a także za właściwości lecznicze i dekoracyjne. Epitet gatunkowy usitatissimum znaczy po łacinie tyle, co "bardzo użyteczny" i odnosi się do różnorodności zastosowania rośliny.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Lantana pospolitapółkrzewy półkrzewy liściaste roślina ozdobna
Lantana pospolita jest pochodzącym z amerykańskich tropików półkrzewem ozdobnym dorastającym do 3 m wysokości. W naszych warunkach ta egzotyczna roślina jest narażona na przemarzanie i musi mieć zapewnione zimowanie w ciepłym pomieszczeniu. Niezwykłą cechą lantany jest zmiana koloru kwiatów w trakcie kwitnienia od żółtego przez pomarańczowy do czerwonego, przez co tworzy się na jednym krzewie różnobarwny spektakl.
półkrzew Trudność uprawy: średnia -
Dławisz amerykańskipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Dławisz amerykański to północnoamerykańskie pnącze, które osiąga duże rozmiary i czasem jest w stanie zadusić rośliny stanowiące dla niego podporę - stąd nazwa rodzajowa. Szczególną ozdobę dławisza stanowią owoce - okrągłe jagody, czerwone i błyszczące w żółtych łuszczynach, zebrane są w gęste grona. Długo pozostają na roślinie i sprawiają, że jest atrakcyjna nawet po opadnięciu liści.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Dyptam jesionolistnybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Dyptam jesionolistny jest byliną bardzo rzadko występującą w Polsce w środowisku naturalnym, ale za to często uprawianą w ogrodach jako roślina ozdobna. Potoczną nazwę "krzewu gorejącego" albo "krzewu Mojżesza" zawdzięcza dużej ilości wydzielanych olejków eterycznych, które w upalny dzień można łatwo zapalić, powodując krótkotrwały, błękitny płomień.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Wiciokrzew pospolitykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Wiciokrzew pospolity jest krzewem rodzimego pochodzenia, spotykanym w lasach i zaroślach. Chociaż wielkością kwiatów ustępuje innym gatunkom wiciokrzewu, to jednak stanowi w ogrodzie nie tylko dekorację, ale również źródło pożywienia dla owadów i ptaków. Kuliste, ciemnoczerwone jagody, są chętnie zjadane przez ptaki, ale trujące dla ludzi.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Wilczomlecz ogrodowyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Wilczomlecz ogrodowy jest rośliną jednoroczną, od wieków zadomowioną w naszym kraju, jednym z najbardziej trujących gatunków wilczomleczy. Na polach uprawnych nie jest mile widziany, jednak w ogrodzie może z powodzeniem pełnić rolę dekoracyjną. Na szczególną uwagę zasługuje filigranowa budowa rośliny oraz subtelny urok zielonożółtych, delikatnych kwiatów zebranych w wierzchotki.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Wilczomlecz palczastykrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Wilczomlecz palczasty pochodzi z tropikalnych obszarów południowej Afryki, gdzie wyrasta na okazały krzew. W naszych warunkach jest efektowną rośliną doniczkową o bardzo oryginalnym wyglądzie. Jego ozdobę stanowią silnie rozgałęzione, cienkie, wałeczkowate pędy. Roślina wydziela trujący, mleczny sok.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Lilia długokwiatowabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Lilia długokwiatowa jest jednym z ponad stu gatunków swojego rodzaju, pochodzi z południa Japonii i jest ciepłolubna. Stała się podstawą całej grupy mieszańców (Lilie długokwiatowe) oraz licznych kultywarów. Aby uniknąć nieporozumienia, dobrze jest rozróżniać formę botaniczną od różnych odmian hodowlanych.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Aglaonema zmienna ‘Silver Bay’byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Aglaonema ‘Silver Bay’ jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej odpornych odmian Aglaonema commutatum. Nazwa rodzajowa odnosi się do błyszczących kwiatów męskich i pochodzi od greckich słów agláos = "piękny, wspaniały" i néma = "nici". Ozdobę rośliny stanowią efektowne zielonosrebrzyste liście otoczone ciemnozielonym, nieregularnym i postrzępionym marginesem.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Zroślicha Wendlandapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Zroślicha Wendlanda zalicza się do najbardziej lubianych gatunków Syngonium, uprawianych w doniczkach jako rośliny ozdobne. Występuje endemicznie w Kostaryce i Panamie, popularność zawdzięcza dużym, aksamitnym, ciemnozielonym liściom ze srebrną smugą pośrodku. Epitet gatunkowy upamiętnia niemieckiego botanika Hermanna Wendland'a, znawcy środkowoamerykańskich roślin.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Monstera dziurawa 'Thai Constellation'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Monstera 'Thai Constellation' pochodzi z Tajlandii, ale nie została tam znaleziona gdzieś w dżungli, tylko wyhodowana w laboratorium. Pstre zabarwienie liści zostało ustabilizowane, co oznacza, że nie zniknie ono z czasem, ani się nie zmieni. Ta cecha odróżnia monsterę 'Thai Constellation' od monstery 'Variegata', której wariegacja przebiega zupełnie przypadkowo i jest niestabilna.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Alokazja baginda 'Dragon Scale'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Alokazja 'Dragon Scale' odznacza się bardzo dekoracyjnymi liśćmi, które wyglądają niczym skóra jakiegoś baśniowego smoka - stąd nazwa odmianowa. Obok efektownej faktury, skórzaste, strzałkowate liście posiadają wyraźne unerwienie, tworzące na blaszce liściowej piękny rysunek.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Arnika górskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Arnika górska jest znaną i cenioną od wieków rośliną leczniczą, a jej duże, żółtopomarańczowe koszyczki kwiatów stanowią ozdobę ogrodowych rabat. Ze względu na zagrożenie wyginięciem, w Polsce arnika górska jest objęta ścisłą ochroną gatunkową.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Obrazki włoskiebyliny bylina z kłączem kwiatowa
Obrazki włoskie to śródziemnomorska bylina o bardzo dekoracyjnych liściach i efektownych, jaskrawo zabarwionych na pomarańczowy kolor owocostanach. Od wiosny ozdobę stanowią błyszczące, strzałkowate, z wyraźnym białym rysunkiem liście. Z charakterystycznych dla rodziny obrazkowatych kwiatów rozwijają się oryginalne owocostany - gęsto ułożone jagody na szczycie wysokiej łodygi.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Cebulica dwulistnabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Cebulica dwulistna tworzy wiosną błękitne niczym niebo dywany kwiatów, a wczesnym latem wycofuje się do swoich cebulek i znika z widoku. Ta mała bylina doskonale nadaje się do obsadzenia miejsc pod liściastymi drzewami. Piękna niebieska barwa kwiatów kontrastuje z szarą jeszcze powierzchnią ogrodu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zroślicha stopowcowa 'White Butterfly'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Dziko rosnąca w tropikalnej dżungli zroślicha stopowcowa ma duże strzałkowate, ciemnozielone liście bez przebarwień, których kształt może się kojarzyć ze stopą gęsi, ostrzem strzały albo nawet skrzydłami motyla. Odmiana 'White Butterfly' tej rośliny wyróżnia się kontrastowym połączeniem soczystej zieleni i bieli w formie efektownego wzoru na blaszce liściowej.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Filodendron xanadubyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Filodendron xanadu odkryty w 1983 roku uznano za hybrydę albo odmianę Thaumatophyllum bipinnatifidum (filodendron podwójnie pierzasty). Obecnie istnieją uzasadnione twierdzenia, że roślina ta nie jest odmianą mieszańcową, ale w rzeczywistości pochodzi z nasion zebranych z dziko rosnącej rośliny w Brazylii. W naszych warunkach jest efektowną rośliną doniczkową, tworzącą gęste kępy.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny trujące - opis, występowanie, działanie, porady praktyczne
Są wśród kwiatów doniczkowych, można je spotkać na łące, w lesie, w ogrodzie. Rośliny trujące to wszystkie rośliny, które zawierają substancje niebezpieczne dla człowieka. Ich działanie jest zróżnicowane – od lekkich zaburzeń pokarmowych po zatrzymanie funkcji życiowych. Ponadto rośliny trujące mogą przypominać jadalne i wtedy są najbardziej niebezpieczne.
Rośliny trujące w Polsce
W Polsce rośnie wiele roślin, które w całości lub częściowo są niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Szczególnie łatwo natknąć się na nie w lesie, gdzie przypominają popularne krzewy i krzewiny owocowe (borówki, aronię, wiśnię). Przykładem takich roślin są:
- Szakłak pospolity
- Wawrzynek wilczełyko
- Wiciokrzew pospolity
- Pokrzyk wilcza jagoda
- Kruszyna pospolita.
Rośliny trujące, rosnące w lesie, mogą też przypominać czosnek niedźwiedzi, są to:
- Konwalia majowa
- Konwalijka dwulistna
- Kokoryczka wonna
- Kokoryczka wielokwiatowa
Osoby zbierające dzikie zioła powinny uważać na wiele gatunków, które do złudzenia przypominają te lecznicze. Rekordzistą jest tutaj skrzyp błotny – trujący zarówno dla ludzi jak i bydła domowego. Zaledwie detalami różni się od popularnego w domowym ziołolecznictwie skrzypu polnego. Oba występują naturalnie w Polsce i można je łatwo ze sobą pomylić.
Poza tym są rośliny, które mogą się wydawać jadalne, ale absolutnie nie należy ich próbować. Może jedną z popularniejszych jest trzmielina pospolita. Ten krzew o pięknych, malinowo-czerwonych torebkach owocowych, zawiera glikozydy, które w większej dawce grożą śmiertelnym zatruciem.
Niebezpieczne dla człowieka rośliny ogrodowe i doniczkowe
Kuzynki trzmieliny pospolitej, występującej dość powszechnie w Polsce, są używane jako ozdobne i miododajne rośliny ogrodowe. Trzmielina jest chętnie wybierana ze względu na odporność upraw i walory estetyczne. Jednak, podobnie jak jej dzika kuzynka, zawiera trujące glikozydy.
Szczególnie niebezpieczną rośliną ogrodową może być laurowiśnia wschodnia. Jej nazwa sugeruje, że jest to krzew owocowy. Białe kwiaty, a potem czarne, błyszczące owoce (jak u czeremchy) rosną w podłużnych gronach. Od wiśni można ją łatwo odróżnić, bo jest zwykle utrzymywana w formie krzewu na szpalery i żywopłoty.
Jeżeli chodzi o rośliny trujące w ogrodzie, to równie zdradliwy jest winobluszcz, zwany dzikim winem. Jego owoce nie nadają się do jedzenia na surowo. Chociaż po poddaniu odpowiedniej obróbce nadaje się na przetwory (podobnie jak jarzębina). Skoro już mowa o roślinach pnących, to nie tylko winobluszcz, ale bluszcz właściwy stanowią zagrożenie dla człowieka. Bluszcz pospolity, chętnie używany jako roślina okrywowa do ogródków skalnych, na ściany i ogrodzenia. Jego liście, a przede wszystkim owoce zawierają m.in. saponiny tryterpenowe oraz związki poliacytelowe. Sok zawarty w łodygach zawiera substancje podrażniające skórę (do wystąpienia bąbli włącznie). Dlatego przesadzanie lub przycinanie bluszczu zawsze przeprowadzamy w rękawiczkach.
Bluszcz może być uprawiany również jako roślina doniczkowa. Są jednak inne rośliny zielne, krzewinki i krzewy doniczkowe, które zawierają trujące substancje o różnym działaniu.
Rośliny trujące wśród doniczkowych to przede wszystkim okazy egzotyczne: skrzydłokwiat, anturium czy alokazja. Należy uważać również na psianki (koralową i paprykową), które wyglądem przypominają krzaczki owocowe pomidorów koktajlowych lub papryczki.
Substancje trujące w roślinach
Rośliny trujące najczęściej wytwarzają toksyczne substancje (fitotoksyny) jako jedną z form obrony przed szkodnikami. Warto pamiętać, że substancje te wytwarza również wiele roślin uznawanych za jadalne. Wiedząc jak działa substancja można łatwiej rozpoznać objawy zatrucia. Oto kilka przykładów fitotoksyn:
- Saponiny – występują zarówno w roślinach jadalnych (szpinak, buraki, kapusta) jak i w chwastach (kąkol). Obniżają poziom cholesterolu we krwi, ale też powodują hemolizę (nieprawidłowy rozpad) czerwonych krwinek. Mogą wpływać niekorzystnie na układ nerwowy.
- Glikozydy – znanym glikozydem jest między innymi amigdalina, która pod wpływem soków trawiennych tworzy m.in. silnie toksyczny cyjanowodór.
- Lektyny – występują głównie w roślinach strączkowych, ale też w pomidorach, ziemniakach czy zbożach. Zatrucie lektynami osłabia system immunologiczny.
- Pochodne funarokumaryny – mogą być fotouczulające i powodować raka skóry. Z roślin jadalnych występują m.in. w selerze, pietruszce czy cytrusach.
- Kwas szczawiowy – występuje w wielu roślinach (rabarbar, szczaw, szpinak). W dużych ilościach może działać drażniąco na skórę, a po spożyciu prowadzić do odkładania kamieni w nerkach.
Rośliny mogą też wytwarzać substancje alergenne, które są bezpieczne dla większości populacji, ale mogą być śmiertelne dla osoby uczulonej.