Byliny wieloletnie

Ilustracja byliny wieloletnie

Byliny wieloletnie to ciekawe rośliny do ogrodu, które mogą kwitnąć o każdej porze roku. Niezależnie od pór roku zawsze prezentują się bowiem przepięknie, podkreślając dowolną aranżację. Byliny wieloletnie umożliwiają udekorowanie przestrzeni wokół domu, dzięki czemu zawsze wyglądać może ona nietuzinkowo. Rośliny wieloletnie doskonale nadają się np. na rabaty. Świetnie prezentują się pod koronami drzew, skarp i skalniaków. Byliny poradzą sobie w każdym ogrodzie, o każdej porze roku – w większości warunków uprawnych. Właśnie dlatego uważa się je za jedne z najlepszych roślin ogrodowych, zwłaszcza dla początkujących.

Filtry0

Byliny wieloletnie

Byliny wieloletnie - pozostałe

Byliny wieloletnie – jakie odmiany bylin kwitnących wybrać do ogrodu?

Byliny wieloletnie to jedne z najciekawszych roślin do ogrodu. Ozdobne kwiaty tego typu mogą przepięknie prezentować się o każdej porze roku. Wieloletnie byliny dzielą się na mnóstwo interesujących gatunków. Część ma niewielkie wymagania ogrodowe, inne są znacznie trudniejsze w uprawie. Które kwitnące byliny są najpiękniejsze? Jakie ciekawe odmiany roślin wieloletnich warto sadzić? Dowiedz się najważniejszych informacji na ten temat.

Byliny wieloletnie – ciekawe kwiaty ozdobne do ogrodu, krok po kroku

Pielęgnacja i ważne informacje na temat bylin wieloletnich

Zimowy ogród może kojarzyć się z brakiem kolorów. Wielu ludzi zupełnie nie ma pojęcia, jak przyozdobić ogródek na zimę. Ta specyficzna pora roku jest czasem, gdy natura zwykle wycofuje się z normalnej aktywności. Jednak zarówno zima, jak i jesień w ogrodzie nie musi być smutna i szara. Wystarczy odpowiednio wcześniej posadzić kwitnące okazy roślin, aby ich widok cieszył domowników o każdej porze roku. Niezależnie od tego, czy jest zimno, czy też nie. Atrakcyjność ogrodu z całą pewnością podbiją byliny wieloletnie, np. zimozielone. Dlaczego warto sadzić wieloletnie kwiaty do ogrodu? Które z nich są najpiękniejsze i co wiadomo na temat pielęgnacji roślin? Oto kilka przydatnych informacji, które warto przyswoić:

  • Zdecydowana większość bylin chowa się do ziemi pod koniec sezonu wegetacyjnego. Dzięki temu oszczędzają energię. Sprawia to, że kłącza, cebule i bulwy bylin mogą spokojnie przetrwać zimę. Zimozielone rośliny z nadejściem wiosny żegnają stare liście, jednak robią to bardzo niechętnie i powoli. Część z nich wykazuje dużą mrozoodporność. Wieloletnie byliny zimozielone zachowują liście przez zimę. Dzięki temu mogą pełnić funkcje wspaniałej, naturalnej ozdoby. Kwitną też oczywiście latem oraz w każdej innej porze roku.
  • Wieloletnie byliny ogrodowe potrafią bardzo długo przetrwać w niskiej temperaturze. Jednym z przykładów jest np. paproć. Istnieje sporo odmian paproci, które charakteryzują się długą żywotnością (np. języcznik zwyczajny). Języcznik ma ciemnozielone, pełne liście. Na uwagę zasługują także paprotniki z pierzastymi, lśniącymi bukietami liści. Warto dodać, że niektóre gatunki traw zachowują się podobnie do paproci. Wśród nich wyróżniają się turzyce, kostrzewy oraz rośliny z rodzaju śmiałków.
  • Jeśli kwitnące byliny będziesz sadzić latem, na zimę z pewnością zachowają piękny kolor liści. Ogród będzie niesamowicie się prezentował. Doskonałym przykładem bylin są żagwin i zawciąg. Wypuszczają ozdobne kwiatostany poza liśćmi, stanowić mogą naturalną, piękną dekorację ogrodu.
  • Na świecie jest wiele bylin z szarozielonymi liśćmi. Na szczególną uwagę zasługuje santolina, lawenda i szałwia. Dekoracyjny krzew to również bergenia – jej liście są skórzaste i zimozielone. Roślina kwitnie od kwietnia do maja. Kwiaty bergenii mogą być białe, różowe lub różowoczerwone. W interesujący sposób ozdobią każdy ogród – niezależnie od aranżacji.
  • Zawsze dokładnie podlewaj byliny wieloletnie, zwłaszcza zimozielone. Nie zaniedbuj ich nawet zimą! Rośliny te bowiem wyparowują wodę zarówno latem, jak i każdą inną porą roku. Najlepiej korzystać z odwilżonych dni, aby przez korzenie dostarczyć bylinom wody. Na dworze ma spaść temperatura? Zadbaj o zabezpieczenie mniej odpornych na mróz roślin. Wykorzystać możesz do tego m.in. gałęzie świerków.

Uprawa bylin wieloletnich – co wiadomo na temat hodowli roślin?

Byliny wieloletnie najbardziej znane są z tego, że mogą ozdabiać ogród przez cały rok. Wnoszą mnóstwo koloru nawet w najbardziej zacienione miejsca. Wielkość bylin wieloletnich sprawia, że rośliny często osłaniają posesję przed wzrokiem przypadkowych osób lub wyjątkowo ciekawskich sąsiadów. Byliny doskonale ozdabiają ogród – nie tylko kwiatami, ale też zimozielonymi liśćmi. Skoro jesteśmy przy słowie „zimozielone”, warto powiedzieć kilka słów na ten temat. Terminologia znaczenia wyrazu często poruszana jest zarówno przez miłośników roślin, jak i osób niezwiązanych na co dzień z uprawą kwiatów. Byliny czasem określa się właśnie w taki sposób, a innym razem opisuje jako rośliny „wiecznie zielone”. Czy to prawda, że wyrazów można używać zamiennie, ponieważ słowa są synonimami? Na pierwszy rzut oka „zimozielone” to zupełnie to samo, co „wiecznie zielone”. Okazuje się jednak, że słowa opisują dwie zupełnie inne grupy roślin.

  1. Wiecznie zielone – liście bylin służą do asymilacji, regulacji wilgotności oraz wymiany powietrza. Utrzymują się na pędach 3-11 lat. Trwałość liści uzależniona jest jednak od gatunku roślin. Duży wpływ na stan liści mają również warunki otoczenia. Liście wiecznie zielonych bylin wymieniają się niezauważalnie przez cały rok. Jedną z kultowych roślin wiecznie zielonych jest kalina sztywnolistna lub barwinek większy.
  2. Zimozielone rośliny – grupa roślin zachowująca liście poza okresem wegetacyjnym. Zimozielone byliny także zimą mają liście. Cieszą oczy do wiosny, następnie wymieniają liście na nowe. Proces ten nie rzuca się w oczy, więc zimozielone byliny cały czas prezentują się znakomicie. Przykładowe rośliny należące do tej grupy to ognik szkarłatny lub irga.

Istnieje jeszcze jedna grupa roślin, na którą naprawdę warto zwrócić uwagę. To „pół wiecznie zielone” odmiany, które zimą tracą mniej lub więcej liści. Ilość zgubionych liści zależy głównie od gatunku roślin, ale też pogody. Wiosną zaczyna się okres wegetacji. Właśnie wtedy zaczynają wyrastać nowe liście, a cała reszta zostaje przez byliny zrzucona. Do trzeciej grupy roślin wlicza się np. przepiękna azalia japońska.

Odmiany bylin wieloletnich – sprawdź, które warto hodować w ogrodzie

Chcesz hodować byliny wieloletnie zimą? Powinieneś to wiedzieć!

Nie powinno się sadzić bylin wieloletnich zbyt późno w ogrodzie. Idealna pora na ich umiejscowienie w ziemi to wiosna – zwłaszcza roślin zimozielonych. Jeśli chcesz je hodować w pojemnikach, możesz przenosić byliny aż do późnego lata. Powinieneś jednak pamiętać, że ziemia dla bylin wieloletnich musi być ciepła. To ważne, aby przed nadejściem zimy rośliny mogły się prawidłowo ukorzenić. Bywają oczywiście okazy lepiej się adaptujące, posadzone w innej porze roku. W większości jednak byliny wieloletnie sadzi się wiosną – to świetny czas, aby później rośliny mogły prawidłowo urosnąć. Czego nie można zapomnieć, zabierając się za hodowlę bylin wieloletnich zimą? Sprawdź cenne wskazówki, które ułatwią uprawę tych specyficznych roślin:

  • Jeśli na dworze panuje odwilż, należy obficie podlewać rośliny. Ziemia błyskawicznie wysycha, dlatego powinieneś zatroszczyć się o prawidłowe nawodnienie. Jeśli naturalną barierę przeciwsłoneczną stanowi śnieg, wcale nie musisz go strząsać. Mróz wywołuje szkody, które są problemem jedynie estetycznym. Wiosną możesz ściąć rośliny, aby wieloletnie okazy nadal nietuzinkowo wyglądały. Gorzej mają młode, świeżo posadzone krzewy, które mogą ucierpieć przez mróz. Młode byliny wieloletnie najprawdopodobniej uschną w całości.
  • Byliny wieloletnie powinny mieć odpowiednie stanowisko, zwłaszcza zimą. Nie można zapominać o tym, że zimowe słońce zwykle nagrzewa liście i pobudza do szybkiego odparowania wody. Wieloletnie byliny mogą nie być w stanie uzupełnić utraconej wilgoci. Zmarznięte będą zatem nie tylko pędy, ale też korzenie i gleba. Nie będą mieć możliwości zadbania o prawidłowy transport wody. Liście mogą zatem zacząć usychać, a później pędy. Spotęgować to może z kolei wiatr.
  • Należy sadzić wieloletnie byliny zimozielone w taki sposób, aby osłaniać je przed suchym wiatrem i słońcem. Świetnie sprawdzi się np. włóknina lub ściółka z jesiennych liści. Wystarczy ułożyć ją niedaleko korzeni. Masz małe rośliny zimozielone? Zastanów się, czy nie warto uchronić liści, używając gałęzi świerkowych.

Byliny wieloletnie, które warto hodować w ogrodzie – słyszałeś o nich?

Byliny wieloletnie dzielą się na wiele ciekawych odmian. Większość nadaje się do sadzenia w ogrodzie. Warto zwrócić uwagę na poniższe okazy, zwłaszcza jeśli twój ogród ma wyglądać pięknie o każdej porze roku:

  1. Odętka wirginijska – ma przepiękne pędy rosnące do 70 cm. Liście są ciemnozielone, natomiast kwiaty białe lub różowe. Odętka rośnie od czerwca do września i wyróżnia się tym, że ma naprawdę niewielkie wymagania. Można posadzić ją np. na rabatach, a także obsadzać byliną puste miejsca między krzewami. Odętka wirginijska najlepiej prezentuje się w nasadzeniach grupowych.
  2. Ubiorek wiecznie zielony – ma lancetowate, drobne liście i białe kwiaty. Dorasta maksymalnie do 35 cm. Wieloletnia bylina kwitnie w kwietniu. Wspaniale nadaje się na rabaty, obwódki i skalniaki.
  3. Gajowiec żółty – rośnie do 30 cm. Bylina wyróżnia się liśćmi ze srebrzystymi deseniami. Kwiaty gajowca są żółte, dzięki czemu można odróżnić roślinę od pokrzywy. Najlepsza gleba dla gajowca jest wilgotna, zasobna i próchnicza. Roślina rozrasta się dzięki rozłogom. Nie powinno się jednak narażać kwiatu na dużą ilość słońca, gdyż może się to przyczynić do nieprawidłowego rośnięcia rośliny. Gajowiec żółty fantastycznie zimuje wśród innych roślin, np. między krzewami.
  4. Barwinek pospolity – niska roślina wieloletnia, którą zalicza się do wieloletnich. Może urosnąć do 25 cm wysokości. Najlepiej uprawiać barwinka pod koronami drzew lub krzewami. Barwinek pospolity świetnie czuje się w cienistych miejscach lub skalniakach. Szukasz czegoś alternatywnego dla trawnika? Barwinek może okazać się jednym z najlepszych rozwiązań.
  5. Trytoma groniasta – przepiękna bylina rosnąca nawet do 100 cm. Zakwita mniej więcej na początku czerwca. Trytoma groniasta powinna rosnąć w słońcu i żyznej glebie. Najlepiej prezentuje się w grupowych nasadzeniach.

Poza pięcioma wyżej wymienionymi bylinami wieloletnimi warto zwrócić uwagę na wiele innych okazów. Wśród nich wyróżnia się krwawnik pospolity. To długo kwitnąca bylina, która rozwija się od kwietnia. Krwawnik ogrodowy może urosnąć do 80 cm. Charakteryzuje się ciemnozielonymi, powycinanymi liśćmi i wyprostowanymi pędami. Każdy pęd zakończony jest wielobarwnymi kwiatostanami. Nadaje się do grupowych nasadzeń. Warto też zwrócić uwagę na turzycę włosistą rosnącą do 60 cm. Jej liście mają brązowy, oliwkowy lub zielony kolor i doskonale komponują się z różnymi aranżacjami ogrodowymi. Ciemiernik to kolejna bylina wieloletnia, która może świetnie wyglądać w ogrodzie. Przepięknie prezentuje się przez cały rok. Liście ciemiernika są skórzaste i zielone. Zakwitają jesienią, zimą albo wczesną wiosną. Kwiaty ciemierników mogą być purpurowe, zielone, białe lub kremowe. Roślina świetnie czuje się na półcienistych stanowiskach. Zapewnić jej trzeba próchniczą i niezbyt wilgotną, ewentualnie przesychającą glebę. Nie każda odmiana ciemiernika jest jednak w pełni mrozoodporna.

Pozostałe byliny wieloletnie, które warto znać

Ciekawą byliną wieloletnią jest goździk kropkowany. Charakteryzuje się drobnymi liśćmi i karminoczerwonymi kwiatami. Zakwita w czerwcu i rośnie do ok. 15 cm wysokości. Goździk kropkowany nie ma dużych wymagań. Warto posadzić bylinę w słońcu. Roślina znakomicie odnajdzie się w nasadzeniach naturalistycznych, ale też można nią ozdobić ogród skalny. Kolejnym ciekawym przykładem byliny wieloletniej jest runianka japońska, która rośnie do 30 cm wysokości. Jej liście są jasnozielone. Roślina lubi cień, co odróżnia ją od wielu innych bylin. Ze względu na preferencje stanowiskowe powinno się sadzić runiankę pod koronami drzew. Gęsiówka kaukaska to następna propozycja na ciekawą bylinę wieloletnią w ogrodzie. Rośnie do 20 cm wysokości i wyróżnia się zimozielonymi liśćmi. Najpiękniej prezentuje się na skalniakach, obrzeżach rabat i w szczelinach murów. Zwróć też uwagę na trzykrotkę Andersona, czyli kępiastą bylinę rosnącą do 90 cm. Żeby mogła zawsze pięknie się rozwijać, potrzebuje żyznego podłoża. Trzykrotka Andersona doskonale wygląda w małych grupach. Trzeba jedynie pamiętać, że po kwitnięciu należy przyciąć bylinę.

Warto wspomnieć jeszcze o kilku ciekawych okazach bylin wieloletnich do ogrodu. Wśród nich jest m.in. kocimiętka Faassena. Bylina dorasta do 30 cm wysokości. Jej liście są szarozielone, a kwiaty lawendowe. Kocimiętka Faassena kwitnie w maju. Nie ma dużych wymagań. Odnajdzie się na umiarkowanie suchym stanowisku. Mamy też bluszcz pospolity, który jest zimozielonym pnączem. Rośnie do nawet do kilkunastu metrów długości. Świetnie czuje się w półcieniu. Ostatnie dwie rośliny warte omówienia to bergenia sercowata i zawciąg nadmorski. Bergenia może urosnąć na wysokość 40 cm. Ozdabiają ją różowe kwiaty osadzone na długim pędzie. Przepięknie wyglądają sercowate, duże liście bergenii. Byliną warto obsadzać miejsca pod koronami drzew, okolice oczka wodnego lub strumyku. Zawciąg nadmorski to zimozielona bylina rosnąca maksymalnie do 10 cm wysokości. Ma wąskie, trawiaste liście. Najczęściej wybarwia się na różowo lub biało. Najlepiej uprawiać zawciąg nadmorski w grupowych nasadzeniach. Roślina doskonale prezentuje się na słonecznym skalniaku.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto