Ogród stepowy

Ilustracja ogród stepowy

Ogród stepowy to rozwiązanie na piaszczystej działce. Jest to zbiór mało wymagających roślin, które w dzikich warunkach porastają stepy. Nie potrzebują ani dużo wody, ani szczególnej pielęgnacji. Ogród stepowy to bardzo oryginalny sposób aranżacji, który pozwala na stworzenie niewiarygodnego krajobrazu i naprawdę ciekawej kompozycji, niepowtarzalnej nigdzie indziej. Ogród stepowy czasami łączy się z ogrodem skalnym, ale tutaj poza kamieniami ogromną rolę odgrywają także trawy ozdobne i niewysokie gatunki kwiatów wieloletnich.

Ogród stepowy - najpopularniejsze rośliny

Ogród stepowy - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Ogród stepowy - charakterystyka, projekty, zakładanie, pielęgnacja

Jeśli myślisz, że w naszych warunkach klimatycznych zrobienie ogrodu stepowego jest niemożliwe, to się mylisz. To naprawdę proste, a dla osób, które mają wokół domu piaszczyste podłoże to wprost jedyne możliwe rozwiązanie. Dowiedz się, jak zaaranżować ogród stepowy krok po kroku!

Ogród stepowy – charakterystyka

Ogród stepowy to aranżacja, która skupia się na gatunkach znanych ze stepów. Jest on typowy dla miejsc, gdzie gleba jest piaszczysta, sucha lub szybko przesuszająca się. To trudne warunki. Dla większości roślin inne rodzaje gleb są bardziej korzystne, ale i w takich okolicznościach także można stworzyć naprawdę piękny ogród typu step. Trzeba tylko dobrać odpowiednie rośliny.

Ogrody stepowe często są ozdobione różnego rodzaju kamieniami. Wysypuje się w nich ścieżki drobnym białym tłuczniem, kamienie i skały stoją także między roślinami, kępami traw czy na rabatach. Nie jest to jednak ogród skalny. W nim kamienie i skały są osią kompozycyjną i najważniejszym elementem. Tutaj stanowią tylko dodatek dekoracyjny.

Piaszczysta gleba i inne warunki w ogrodzie stepowym

Piaszczyste podłoże sprawia, że uprawa roślin w ogrodzie stepowym może być nieco utrudniona. Dlatego tak ważne jest, by sadzić tylko takie rodzaje roślin, które dobrze będą się sprawdzały w zastanych warunkach. Warto wybierać rośliny sprzedawane w pojemnikach i sadzić już gotowe sadzonki a nie cebulki czy kłącza. Egzemplarze z nagim korzeniem czy bulwy mogą się nie przyjąć w suchym podłożu.

Większość roślin stepowych nie ma dużych wymagań co do poziomu wody, jednak mogą mieć inne potrzeby. Z reguły wymagają wysokiej temperatury i słońca. Bez obaw – świetnie sobie z nimi poradzą, są idealnie przygotowane na takie okoliczności. Na dodatek podłoże dla nich powinno być zasobne w składniki odżywcze i głęboko uprawione. Warto zawczasu poprawić jakość ziemi i dobrze ją nawieźć, by była bogata zwłaszcza w składniki odpowiedzialne za kwitnienie i wygląd – fosfor i potas. Uprawa roślin skupia się na podlewaniu w czasie największych susz i ochronie przed mrozem, najlepiej za pomocą agrowłókniny lub gałązek świerkowych.

Ogród stepowy – jakie rośliny sadzić?

Bardzo popularne są trawy ozdobne. One najczęściej nie mają dużych wymagań co do rodzaju podłoża i nie potrzebują za dużo wody. Dlatego będą sobie świetnie radziły w ogrodzie stepowym. Pięknie wyglądają przez cały rok – kiedy zielenią się wiosną, kwitną latem, zasuszają jesienią i przykryte białą kołderką śniegu podczas zimy. Na suchych terenach dobrze sprawdzą się kostrzewa trzcinowa, kostrzewa czerwona, życica trwała, kostrzewa szczeciniasta i wiechlina. W czasie największych susz trzeba jednak pamiętać o ich podlewaniu. Trawy rosną w dużych kępach i można sadzić je jako solitery lub w niewielkich grupach.

Kwitnące rośliny także mogą pojawić się w ogrodzie stepowym. Pierwszym najlepszym przykładem są rozchodniki. Są to byliny sukulentowe, które gromadzą wodę w mięsistych liściach. Dlatego świetnie nadają się właśnie do uprawy w ogrodzie stepowym. Mają piękne liście i bardzo ładnie kwitną. Najbardziej popularny wydaje się być rozchodnik ostry, który ma zaledwie 10-15 cm. Bardzo się rozrasta, więc trzeba uważać, by nie był zbyt ekspansywny.

W ogrodzie dobrze sprawdzi się także gipsówka rozesłana, goździki kropkowane czy rojniki. Te rośliny także mają grube liście, na dodatek pokryte delikatnym meszkiem, który ogranicza parowanie wody. Na uwagę zasługuje także kocimiętka, lawenda i macierzanka – rośliny, które tworzą gęste kępy złożone z liści i licznych pędów kwiatostanowych. Przepięknie kwitną i przepięknie pachną. W ogrodzie stepowym można sadzić rośliny typowe dla skalniaków, jak smagliczka czy żagwin. W takich warunkach dobrze radzi sobie także jukka karolińska. To niezwykła, wysoka roślina, która wytwarza grube, wzniesione łodygi okryte bardzo licznymi kwiatami o dzwonkowatym kształcie.

Ogród stepowy organizuje się na piaszczystych glebach. Należy sadzić do niego rośliny kwitnące i trawy ozdobne o małych wymaganiach. Sprawdź, jak zaaranżować ogród stepowy!

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto