Ogród stepowy - najpopularniejsze rośliny
-
Werbena pospolitabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Werbena pospolita jest znaną od starożytności rośliną leczniczą. W połowie lata zaczyna rozwijać delikatne, jasnofioletowe kwiaty, które mogą być subtelną ozdobą słonecznych i żyznych rabat ogrodowych. Z powodzeniem może być uprawiana w donicach i pojemnikach na balkonie lub tarasie.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Miskant chiński 'Kleine Fontäne'byliny trawa trawa ozdobna
Miskant 'Kleine Fontäne' tworzy gęste kępy łukowato wygiętych liści z białym unerwieniem, które jesienią przybierają złocisty kolor. Początkowo czerwone, a potem blednące kwiaty, tworzą przewieszone, efektowne wiechy. Puszyste owocostany długo stanowią ozdobę ogrodu. Pokrój kępy trawy przypomina, zgodnie z nazwą, małą fontannę.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Eustoma wielkokwiatowarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Pochodząca z preriowych obszarów Ameryki Północnej eustoma wielkokwiatowa jest uprawiana w naszych warunkach zwykle jako jednoroczna roślina kwiatowa ogrodowa lub doniczkowa. Przez całe lato rozwija duże, dzwonkowate kwiaty w błękicie i fiolecie, a jej kultywary również w innych kolorach. Nazwa rodzajowa pochodzi od greckiego przedrostka eu- = "dobry, przyjemny" i rzeczownika stoma = "usta".
roślina jednoroczna, roślina dwuletnia Trudność uprawy: średnia -
Bożykwiat Meadabyliny bylina z bulwą ozdobna
Bożykwiat Meada rośnie w naturze na preriowych obszarach wschodniej części Ameryki Północnej. Tajemnicza nazwa rośliny ma związek z dawną nazwą rodzajową Dodecatheon, złożonej z greckich słów dodéka = "dwanaście" i théos = "bóg". Podobno Pliniusz Starszy nazwał tak kwiat na część 12 najważniejszych greckich bogiń i bogów. Wprawdzie Pliniuszowi chodziło zapewne o inny gatunek, jako że tego amerykańskiego nie mógł widzieć, jednak Linneusz użył takiej właśnie nazwy.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Chaber łąkowybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Chaber łąkowy, bliski krewny bławatka, rośnie często na łąkach, pastwiskach i skrajach lasu. Ozdobę stanowią fioletowopurpurowe kwiaty zebrane w duże koszyczki, chętnie odwiedzane przez owady. Do ogrodu wnosi subtelny urok dzikiej przyrody.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Ogród stepowy - pozostałe rośliny
-
Firletka smółkabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Smółka pospolita, nazywana firletką lepką, jest byliną spotykaną w zaroślach i na terenach trawiastych. Jej łodyga jest pod górnymi węzłami mocno kleista, co tłumaczy nazwę rośliny. Ozdobę stanowią wiechy różowopurpurowych kwiatów. Istnieją też odmiany hodowlane firletki smółki o kwiatach pełnych albo białych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Czosnek ozdobny 'Globemaster'byliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Czosnek 'Globemaster' jest odmianą formy hybrydowej wyhodowanej ponad 50 lat temu z Allium christophii i Allium macleanii - oba gatunki rodzicielskie pochodzą pierwotnie ze górskich stepów Azji Środkowej. Odmiana 'Globemaster' jest wybitnie dekoracyjna w okresie kwitnienia, kiedy rozwija duże, kulisty kwiatostany.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Ostnica cieniutka 'Ponytails'byliny trawa trawa ozdobna
Ostnica 'Ponytails' jest delikatną, kępkowatą trawą o nitkowatych liściach i beżowych kwiatostanach, które pięknie falują nawet przy lekkich podmuchach wiatru. Każdemu ogrodowi nadaje szczególny charakter, doskonale komponuje się z innymi trawami ozdobnymi. Efektowne, pierzaste owocostany tej trawy stanowią dekorację ogrodu również zimą.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Ostnica mocnabyliny trawa trawa ozdobna
Ostnica mocna jest endemicznym gatunkiem występującym w zachodnim i centralnym obszarze śródziemnomorskim. Zasiedla tam powierzchnie stepowe i jasne lasy. Tworzy luźne kępy albo rozrasta się w formie murawy. Bardzo wąski liście są zwykle w okresie suszy zwinięte. Ozdobę stanowią długie kłosy kwiatostanów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Macierzanka wczesnapółkrzewy półkrzewy liściaste roślina ozdobna
Macierzanka wczesna jest płożącym się niskim półkrzewem lub krzewinką, tworzącym gęste dywany. W naturze rośnie na skałach wapiennych, podczas gdy jej kuzynka, macierzanka piaskowa, preferuje gleby piaszczyste i zwykle kwaśne. W uprawie spotyka się odmiany macierzanki wczesnej różniące się kolorem liści i kwiatów.
krzewinka, półkrzew Trudność uprawy: łatwa -
Szczaw kędzierzawybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Szczaw kędzierzawy jest pospolitą w Polsce byliną, rosnącą w dolinach rzek, na ugorach i pastwiskach. Duże, lancetowate liście są brzegiem zwykle silnie falisto karbowane, kędzierzawe. Dawniej był stosowany jako roślina lecznicza, obecnie może być oryginalną ozdobą ogrodowej rabaty, wprowadzając element dzikiej natury.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Rzepik pospolitybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Rzepik pospolity jest byliną spotykaną często na skrajach lasów i w zaroślach. Jest znaną od wieków rośliną leczniczą, a ze względu na ciemnozielone, pierzaste liście oraz kłosowate kwiatostany żółtych, niewielkich kwiatów, rzepik pospolity może być również ozdobą ogrodu. Botaniczna nazwa rodzajowa Agrimonia jest zlatynizowaną formą greckiego słowa argemōnion, oznaczającego "mieszkańca pól".
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Szczawik rożkowatyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Pochodzący prawdopodobnie z Azji Środkowej i południowo-zachodnich Chin szczawik rożkowaty trafił do Polski pod koniec XIX wieku. Ze względu na dużą łatwość samorzutnego rozprzestrzeniania się, w ogrodach bywa często uważany za gatunek niepożądany. Podobnie jak inne gatunki szczawika, może pełnić rolę niskiej rośliny okrywowej o trójlistkowych, bordowo nabiegłych listkach i delikatnych kwiatkach w żółtym kolorze.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Dyptam jesionolistnybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Dyptam jesionolistny jest byliną bardzo rzadko występującą w Polsce w środowisku naturalnym, ale za to często uprawianą w ogrodach jako roślina ozdobna. Potoczną nazwę "krzewu gorejącego" albo "krzewu Mojżesza" zawdzięcza dużej ilości wydzielanych olejków eterycznych, które w upalny dzień można łatwo zapalić, powodując krótkotrwały, błękitny płomień.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Wilczomlecz ogrodowyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Wilczomlecz ogrodowy jest rośliną jednoroczną, od wieków zadomowioną w naszym kraju, jednym z najbardziej trujących gatunków wilczomleczy. Na polach uprawnych nie jest mile widziany, jednak w ogrodzie może z powodzeniem pełnić rolę dekoracyjną. Na szczególną uwagę zasługuje filigranowa budowa rośliny oraz subtelny urok zielonożółtych, delikatnych kwiatów zebranych w wierzchotki.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Krwawnik wiązówkowatybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pochodzący z Kaukazu krwawnik wiązówkowaty rozwija łodygi do 120 cm wysokości i w ten sposób przewyższa wielu swoich krewniaków. Tworzy okazałe kępy, które w okresie kwitnienia tworzą płaskie, zwarte, zbite baldachogrona złotożółtych koszyczków kwiatowych. Kwiatostany żółtego krwawnika nadają się na kwiaty cięte i suche bukiety.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Trzcinnik ostrokwiatowy 'Overdam'byliny trawa trawa ozdobna
Trzcinnik 'Overdam' jest odmianą hodowlaną trzcinnika ostrokwiatowego. ktory z kolei jest mieszańcem dwóch krajowych gatunków traw - trzcinnika leśnego (Calamagrostis arundinacea) i trzcinnika piaskowego (Calamagrostis epigejos). Odmiana 'Overdam' tworzy bardzo dekoracyjne kępy liści z bladożółtym marginesem, a później wiechowate kwiatostany, stanowiące ozdobę ogrodu zarówno latem, jak i zimą.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Szczaw polnybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Szczaw polny jest dwupienną byliną, powszechnie spotykaną w naszym kraju na kwaśnych pastwiskach i ugorach. w dawnych czasach wykorzystywano szczaw jako bogate w witaminę C warzywo i roślinę leczniczą. Dzisiaj wiadomo, że duża zawartość kwasu szczawiowego w liściach rośliny może być szkodliwa dla zdrowia. Niewielka ilość szczawiu może być jednak przyjemnie kwaśnym i lekko ostrym dodatkiem do sosów i sałatek.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Nachyłek okółkowybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Nachyłek okółkowy jest kłączową byliną z Ameryki Północnej, gdzie rośnie w widnych i suchych lasach. W naszych warunkach jest łatwą w uprawie rośliną rabatową o długim okresie kwitnienia. W pełnym słońcu tworzy zwarte kępy, a jego duże, złote koszyczki kwiatów rozwijają się od czerwca do września.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Dziewanna wielkokwiatowarośliny dwuletnie rośliny dekoracyjne roślina do ogrodu
Dziewanna wielkokwiatowa rozwija w pierwszym roku rozetę liści, a w drugim imponującej wielkości kwiatostan dochodzący do 2 m wysokości. Duże, żółte kwiaty rozwijają się stopniowo od dołu łodygi do góry, tworząc ozdobę ogrodu od lipca do września. Cała roślina jest pokryta gęstym, żółtawym kutnerem, który chroni przed promieniowaniem słońca i nadmiernym parowaniem wody.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Rdest himalajskibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Rdest himalajski, rosnący pierwotnie na cienistych łąkach i w lasach Himalajów, cieszy się również u nas rosnącą popularnością. Jest to bylina łatwa w uprawie, odporna na choroby i szkodniki, i kwitnąca przez całe lato aż do późnej jesieni. Czerwone kwiaty rdestu himalajskiego zebrane w wąskie kłosy wnoszą do ogrodu barwny akcent.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Dzielżan jesiennybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Dzielżan jesienny jest północnoamerykańską byliną, cenioną w naszych ogrodach za długie kwitnienie. Jego kwiaty kojarzą się ze słońcem, stąd nazwa gatunkowa Helenium nawiązująca do imienia greckiego boga słońca. W uprawie spotyka się często odmiany mieszańcowe, różniące się od formy botanicznej odcieniami kolorów i kształtem kwiatów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Przetacznik polnyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Przetacznik polny dotarł do Europy Środkowej przed wieloma wiekami i już od dawna jest uważany za gatunek rodzimy. Początkowo towarzyszył uprawom rolnym, jednak z czasem przystosował się do rozmaitych siedlisk i rośnie nawet w szczelinach miejskich chodników. Wzniesione łodyżki z zielonymi liśćmi oraz drobne, niebieskie kwiaty mogą być w ogrodzie ozdobą, wnoszącą na rabaty pełne hodowlanych odmian delikatny akcent natury.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Bodziszek drobnyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Bodziszek drobny jest zadomowionym u nas od wieków gatunkiem, spotykanym często w naturalnym środowisku. Na polach uprawnych jest traktowany jako chwast, jednak jego dłoniastodzielne liście oraz delikatne, subtelnej urody różowe kwiaty mogą być ozdobą ogrodowych rabat.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Trzcinnik krótkowłosybyliny trawa trawa ozdobna
Trzcinnik krótkowłosy jest bardzo dekoracyjną trawą kępkową z Dalekiego Wschodu. Ozdobę stanowią łukowate fontanny liści, a potem wysokie, puszyste kwiatostany. Na początku są purpurowoczerwonawe, a w miarę przekwitania srebrzystoszare, efektownie wyglądają również zimą.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Przegorzan pospolitybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Przegorzan pospolity jest stepową byliną odpowiednią na rabaty suche i nasłonecznione. Ozdobę rośliny stanowią niebieskie kwiaty zebrane w kuliste koszyczki na sztywnych, wysokich pędach. Doskonale nadaje się do tworzenia kompozycji z innymi letnimi bylinami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pozłotka kalifornijskarośliny jednoroczne rośliny kwiatowe ogrodowe
Pozłotka kalifornijska, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z południowo-zachodnich regionów USA i Meksyku. Rodzajowa nazwa botaniczna upamiętnia Johanna Friedricha von Eschscholtz, lekarza w ekipie badawczej tzw. ekspedycji Rurika (1815-1818). Ozdobę stanowią podobne do kwiatów maku żółte, pomarańczowe lub czerwone kwiaty rozwijające się od czerwca do października.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Jeżówka żółtabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Echinacea paradoxa jest jedynym gatunkiem jeżówki, który rozwija żółte kwiaty zamiast typowych purpurowych albo różowych i tym tłumaczy się epitet gatunkowy: paradoxa = "nieoczekiwana", "niezwykła". Jeżówka żółta lepiej znosi suszę i ocienienie niż bardziej popularna jeżówka purpurowa. Dzięki nietypowej barwie swoich kwiatów doskonale nadaje się do tworzenia ogrodowych kompozycji.
bylina -
Trawa pampasowa 'Rosea'byliny trawa trawa ozdobna
Różowa odmiana trawy pampasowej, Cortaderia selloana 'Rosea', jest bardzo efektowna i rzadko spotykana. Z gęstych kęp długich liści wyrastają puszyste kwiatostany o różowej barwie. Pewną wadą tej ozdobnej trawy jest brak pełnej mrozoodporności, co wiąże się z koniecznością zimowej ochrony.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Dławisz okrągłolistnypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Dławisz okrągłolistny jest ozdobnym pnączem z tropikalnej Azji, sprowadzonym do Polski pod koniec XIX wieku. Główną dekorację stanowią jaskrawoczerwone osnówki nasion w pękających żółtawych torebkach. Silnie rosnące pnącze jest w stanie całkowicie pokryć koronę małego drzewa i zdusić je, do czego nawiązuje nazwa rodzajowa.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Przegorzan kulistybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Przegorzan kulisty jest bardzo dekoracyjną byliną stepowego pochodzenia, przypominająca wyglądem oset. Główną ozdobę stanowią kuliste kwiatostany osadzone na wysokich łodygach. Doskonale nadaje się do barwnych ogrodowych kompozycji z innymi bylinami o podobnych wymaganiach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Wyczyniec polnyrośliny jednoroczne ogrodowa trawy jednoroczne
Wyczyniec polny jest jednoroczną albo dwuletnią trawą od wieków zadomowioną na terenie Polski. Nazwa rodzajowa Alopecurus, używana już w starożytności, wywodzi się od greckich słów alopex = "lis" i oura = "ogon", co ma związek z wyglądem wałkowatej wiechy kwiatów. Na polach uprawnych wyczyniec jest traktowany jako chwast, jednak w ogrodzie może pełnić funkcję dekoracyjną.
roślina jednoroczna, roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Modrzewnica pospolitakrzewinki krzewinki ogrodowe krzewinki ozdobne
Modrzewnica pospolita jest zimozieloną krzewinką rodzimego pochodzenia, rosnącą na torfowiskach razem z żurawiną. Ozdobę rośliny stanowią srebrzyste liście i różowe kwiaty. Skórzaste liście modrzewnicy przypominają liście rozmarynu, jednak w przeciwieństwie do niego zawierają trujące substancje.
krzewinka Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Ogród stepowy - charakterystyka, projekty, zakładanie, pielęgnacja
Jeśli myślisz, że w naszych warunkach klimatycznych zrobienie ogrodu stepowego jest niemożliwe, to się mylisz. To naprawdę proste, a dla osób, które mają wokół domu piaszczyste podłoże to wprost jedyne możliwe rozwiązanie. Dowiedz się, jak zaaranżować ogród stepowy krok po kroku!
Ogród stepowy – charakterystyka
Ogród stepowy to aranżacja, która skupia się na gatunkach znanych ze stepów. Jest on typowy dla miejsc, gdzie gleba jest piaszczysta, sucha lub szybko przesuszająca się. To trudne warunki. Dla większości roślin inne rodzaje gleb są bardziej korzystne, ale i w takich okolicznościach także można stworzyć naprawdę piękny ogród typu step. Trzeba tylko dobrać odpowiednie rośliny.
Ogrody stepowe często są ozdobione różnego rodzaju kamieniami. Wysypuje się w nich ścieżki drobnym białym tłuczniem, kamienie i skały stoją także między roślinami, kępami traw czy na rabatach. Nie jest to jednak ogród skalny. W nim kamienie i skały są osią kompozycyjną i najważniejszym elementem. Tutaj stanowią tylko dodatek dekoracyjny.
Piaszczysta gleba i inne warunki w ogrodzie stepowym
Piaszczyste podłoże sprawia, że uprawa roślin w ogrodzie stepowym może być nieco utrudniona. Dlatego tak ważne jest, by sadzić tylko takie rodzaje roślin, które dobrze będą się sprawdzały w zastanych warunkach. Warto wybierać rośliny sprzedawane w pojemnikach i sadzić już gotowe sadzonki a nie cebulki czy kłącza. Egzemplarze z nagim korzeniem czy bulwy mogą się nie przyjąć w suchym podłożu.
Większość roślin stepowych nie ma dużych wymagań co do poziomu wody, jednak mogą mieć inne potrzeby. Z reguły wymagają wysokiej temperatury i słońca. Bez obaw – świetnie sobie z nimi poradzą, są idealnie przygotowane na takie okoliczności. Na dodatek podłoże dla nich powinno być zasobne w składniki odżywcze i głęboko uprawione. Warto zawczasu poprawić jakość ziemi i dobrze ją nawieźć, by była bogata zwłaszcza w składniki odpowiedzialne za kwitnienie i wygląd – fosfor i potas. Uprawa roślin skupia się na podlewaniu w czasie największych susz i ochronie przed mrozem, najlepiej za pomocą agrowłókniny lub gałązek świerkowych.
Ogród stepowy – jakie rośliny sadzić?
Bardzo popularne są trawy ozdobne. One najczęściej nie mają dużych wymagań co do rodzaju podłoża i nie potrzebują za dużo wody. Dlatego będą sobie świetnie radziły w ogrodzie stepowym. Pięknie wyglądają przez cały rok – kiedy zielenią się wiosną, kwitną latem, zasuszają jesienią i przykryte białą kołderką śniegu podczas zimy. Na suchych terenach dobrze sprawdzą się kostrzewa trzcinowa, kostrzewa czerwona, życica trwała, kostrzewa szczeciniasta i wiechlina. W czasie największych susz trzeba jednak pamiętać o ich podlewaniu. Trawy rosną w dużych kępach i można sadzić je jako solitery lub w niewielkich grupach.
Kwitnące rośliny także mogą pojawić się w ogrodzie stepowym. Pierwszym najlepszym przykładem są rozchodniki. Są to byliny sukulentowe, które gromadzą wodę w mięsistych liściach. Dlatego świetnie nadają się właśnie do uprawy w ogrodzie stepowym. Mają piękne liście i bardzo ładnie kwitną. Najbardziej popularny wydaje się być rozchodnik ostry, który ma zaledwie 10-15 cm. Bardzo się rozrasta, więc trzeba uważać, by nie był zbyt ekspansywny.
W ogrodzie dobrze sprawdzi się także gipsówka rozesłana, goździki kropkowane czy rojniki. Te rośliny także mają grube liście, na dodatek pokryte delikatnym meszkiem, który ogranicza parowanie wody. Na uwagę zasługuje także kocimiętka, lawenda i macierzanka – rośliny, które tworzą gęste kępy złożone z liści i licznych pędów kwiatostanowych. Przepięknie kwitną i przepięknie pachną. W ogrodzie stepowym można sadzić rośliny typowe dla skalniaków, jak smagliczka czy żagwin. W takich warunkach dobrze radzi sobie także jukka karolińska. To niezwykła, wysoka roślina, która wytwarza grube, wzniesione łodygi okryte bardzo licznymi kwiatami o dzwonkowatym kształcie.
Ogród stepowy organizuje się na piaszczystych glebach. Należy sadzić do niego rośliny kwitnące i trawy ozdobne o małych wymaganiach. Sprawdź, jak zaaranżować ogród stepowy!