Rośliny o jadalnych korzeniach

Ilustracja rośliny o jadalnych korzeniach

Rośliny o jadalnych korzeniach - gatunki roślin uprawianych oraz dziko rosnących, które posiadają jadalny korzeń. Najczęściej są to warzywa posiadające korzeń spichrzowy. Natomiast wśród dziko rosnących roślin, zalicza się te gatunki, które nie są dla człowieka trujące. Tym samym najczęściej posiadają także inne jadalne części, do których zaliczają się m.in. kłącza, liście, owoce, a nawet kwiaty. Należy mieć na uwadze, iż w przypadku niektórych roślin, korzeń będzie jadalny wyłącznie po obróbce termicznej.

Rośliny o jadalnych korzeniach - najpopularniejsze rośliny

Rośliny o jadalnych korzeniach - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny o jadalnych korzeniach - rodzaje, uprawa, zastosowanie

Jeżeli cenimy sobie zbilansowaną dietę, to zapewne w naszym jadłospisie nie powinno zabraknąć roślin, które mają jadalne korzenie. Zazwyczaj są to uprawiane przez nas warzywa. Jednak warto również dowiedzieć się, jakie dzikie gatunki rosnące w Polsce, a dokładniej w lesie lub na łąkach możemy znaleźć z jadalną częścią, jakim jest korzeń.

Rośliny o jadalnych korzeniach - warzywa

Uprawiając swój warzywniak, dobrze jest sprawdzić, jakie rośliny możemy mieć w swoim ogrodzie. W ten sposób będziemy mieli pewność, że pochodzą one z ekologicznej uprawy. Do warzyw, które mają jadalne korzenie zaliczają się przede wszystkim:

  • Marchew (Daucus carota) - są to rośliny zaliczające się do rodziny selerowatych. Najpopularniejszym gatunkiem jest marchew zwyczajna. Warzywo o pierzastosiecznych liściach i wzniesionych łodygach, posiada jadalny korzeń spichrzowy. Wśród najczęściej uprawianych odmian wymienia się marchew o pomarańczowym korzeniu. Chociaż są znane również odmiany o korzeniu w kolorze białym lub żółtym.
  • Seler zwyczajny (Apium graveolens) - warzywo o jadalnych korzeniach oraz liściach. Sam korzeń przybiera spichrzowy lub bulwiasty kształt. Ciekawostką jest to, że w Polsce rosną dzikie selery wyłącznie na wyspie Uznam.
  • Pietruszka zwyczajna (Petroselinum crispum) - gatunek dwuletniej rośliny o jadalnych korzeniach, łodygach oraz liściach. Pietruszka najczęściej posiada korzeń palowy o białym zabarwieniu.
  • Burak zwyczajny (Beta vulgaris) - wyróżnia się spichrzowym korzeniem o czerwono-bordowym. Młode warzywo o jadalnych liściach i łodygach określane jest mianem botwinki. Najpopularniejszym kultywatorem jest burak ćwikłowy. Istnieje również podgatunek buraka dzikiego, który w Polsce spotykany jest na wybrzeżach morskich.
  • Chrzan pospolity (Armoracia rusticana) - jest to roślina zaliczająca się do rodziny kapustowatych. Wyróżnia się długim korzeniem o jasno kremowym zabarwieniu, a także ostrym smaku. Najczęściej chrzan wykorzystuje się jako dodatek do mięs, sosów, a także zup.
  • Rzodkiewka (Raphanus saivus) - jest to odmiana rzodkwi zwyczajnej, która posiada jadalny korzeń o zabarwieniu czerwonym, białym, a nawet fioletowym. W zależności od odmiany korzeń rzodkiewki przybiera kształt kulisty lub podłużny, a także wyróżnia się różnym stopniem pikantności.

Dzikie rośliny w Polsce z jadalnymi korzeniami

Chociaż większość roślin z jadalnymi korzeniami możemy uprawiać w ogrodzie. Warto jednak mieć na uwadze, że niektóre gatunki rosną dziko w Polsce. Możemy je spotkać między innymi w lesie, na łąkach, czy też na różnych nieużytkach. Do takich roślin dziko rosnących z jadalnym korzeniem zaliczają się:

  • Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) - korzeń mniszka lekarskiego wyróżnia się gorzkim smakiem. Posiada on wiele cennych witamin i substancji. Zaleca się spożywanie korzenia mniszka lekarskiego przy problemach z wątrobą lub drogami żółciowymi.
  • Cykoria podróżnik (Cichorium intybus) - jest to roślina wieloletnia, którą można spotkać w całej Polsce. Posiada jadalny korzeń, który sprawdza się przy leczeniu schorzeń układu trawiennego, a także pobudza układ moczowy do pracy.
  • Łopian większy (Arctium lappa) - roślina zaliczająca się do rodziny astrowatych. Można ją spotkać nie tylko w lesie, ale głównie przy drogach. Najlepiej do spożycia nadaje się korzeń młodych roślin, póki za mocno nie zdrewnieje. Korzenie wyróżniają się słodkawo-gorzkim smakiem. Można go spożywać jedynie po wcześniejszej obróbce termicznej.

Rośliny mające jadalne korzenie - uprawa

Decydując się na uprawę roślin o jadalnych korzeniach, powinniśmy pamiętać o to, by ich wymagania odnośnie stanowiska i podłoża były spełnione. W ten sposób będziemy mogli cieszyć się obfitymi plonami. Na przykład marchew najlepiej rośnie na umiarkowanie żyznych glebach o dość dużej przepuszczalności.

Natomiast wysiewając rzodkiewkę, należy pamiętać o tym, aby nie robić tego w najdłuższe dni roku, ponieważ korzeń nam się praktycznie nie wytworzy, natomiast bardzo mocno rozwiną się liście. Warzywa z jadalnymi korzeniami potrzebują częstego nawodnienia, jednak nie należy doprowadzać do tego, by podłoże było stale mokre.

Rośliny o jadalnych korzeniach dzikie i uprawiane w Polsce. Zobacz, jakie rośliny posiadają jadalne korzenie, a także, w jaki sposób możemy je uprawiać w swoim ogrodzie.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto