Magnolia japońska do każdego ogrodu

To naprawdę wyjątkowy gatunek. Wygląda jak wysoki krzew lub miniaturowe drzewko, jednak z biegiem czasu może osiągnąć nawet 10 metrów wysokości. Ma ciekawy, stożkowaty pokrój i grube liście. Zanim się pojawią, magnolia japońska cała pokrywa się wyjątkowymi kwiatami składającymi się z dziewięciu podłużnych płatków. Kwiaty mają więcej niż 10 cm średnicy, pięknie pachną i mają bladoróżową podstawę, płynnie przechodzącą w biały wierzchołek.

Magnolia kobus wykazuje bardzo duże zdolności adaptacyjne. Szybko dopasowuje się do nowego miejsca i nie straszny jej mróz ani zimne wiatry. Warto sadzić ją w dużych ogrodach jako soliter – taka piękność zasługuje na idealne wyeksponowanie w ogrodzie. A może zainteresuje cię także uprawa magnolii susan w ogrodzie?

Magnolia japońska – wymagania


Jej wymagania nie różnią się wiele od wymagań bliźniaczych gatunków. Najważniejsze to zapewnić jej żyzne, wzmocnione nawozami podłoże o przepuszczalnej strukturze. Gleba musi mieć odczyn kwaśny – na zasadowym pH krzew, o ile się przyjmie, marnieje i choruje. Magnolia japońska lubi wilgotną ziemię, jednak nie znosi zastoin wodnych. Jej płytki system korzeniowy szybko się przesusza, zatem roślina potrzebuje też ściółkowania, by móc rozwijać się prawidłowo.

Magnolia japońska to jedna z najpiękniejszych roślin krzewiastych. Ma spore wymagania cieplne i siedliskowe, ale jej uprawa nie wymaga czasu.
Magnolia japońska (Magnolia kobus) - uprawa, pielęgnacja, wymagania, cena

Magnolia japońska może być sadzona i na stanowisku półcienistym, i na słonecznym. Warto zapewnić jej odpowiednia osłonę przed wiatrem – nie tylko ze względu na możliwość przemarzania, lecz także wiotkich gałązek, które mają tendencję do łamania się pod wpływem podmuchów.

Polecane nawozy do magnolii i nie tylko!

Uprawa magnolii japońskiej

Decydując się na uprawę magnolii japońskiej należy uzbroić się w cierpliwość. Roślina zakwitnie dopiero po kilku latach, ale naprawdę warto kupić sadzonki i znaleźć dla niej miejsce w ogrodzie. Jest trwała i będzie cieszyła oko przez wiele sezonów. Małe, ukorzenione sadzonki w pojemnikach kosztują od 30 do 40 zł. Cena większych jest znacznie wyższa – mogą kosztować nawet ponad 100 zł.

Uprawa magnolii japońskiej wymaga trochę uwagi. Roślina przede wszystkim potrzebuje wody, zwłaszcza latem, ponieważ jej korzenie znajdują się bardzo blisko powierzchni ziemi. Dlatego w upalne dni podlewa się ją nawet dwa razy dziennie. Błyskawicznie przesycha, ale równie szybko wraca do siebie, jeśli dostanie odpowiednią dawkę wody.

Duże znaczenie ma także nawożenie. Na rynku jest mnóstwo posypowych i płynnych nawozów mineralnych dedykowanych wyłącznie do magnolii. Warto je stosować, ponieważ ich skład jest idealnie wyważony i odpowiada potrzebom krzewu. Co więcej, tego rodzaju preparaty mają właściwości zakwaszające, to znaczy pomagają utrzymać odpowiednie pH gleby wokół rośliny. Uprawa magnolii japońskiej tak naprawdę wcale nie jest taka trudna, a dla pięknych kwiatów, które utrzymują się naprawdę długo, warto poświęcić trochę czasu i siły.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny