Pelargonie zwisające na balkon - pelargonia bluszczolistna

Pelargonie bluszczolistne to grupa pelargonii, do której należą odmiany o różnobarwnych kwiatach i dekoracyjnych liściach. Kwiaty mogą być pojedyncze lub półpełne. Szczególnie atrakcyjnie wygląda pelargonia pełna. Kolorystyka kwiatów jest bardzo zróżnicowana, od białej, poprzez łosiową, różową, czerwoną, aż do fioletowej i purpurowej. Niektóre odmiany mają kwiaty dwubarwne, np. Lollipop purple nova czy Mexica Ruby. Pelargonie bluszczolistne to najpopularniejsze pelargonie zwisające w ogrodzie i na balkonie. Pelargonia bluszczolistna jako kwiaty balkonowe cieszy się naprawdę dużą popularnością.

Pelargonia bluszczolistna na balkonie i w ogrodzie wytwarza długie, zwisające lub płożące pędy. Osiągają one długość nawet ponad 100 cm, dlatego idealnie nadają się do uprawy jako pelargonie zwisające. Bardzo ciekawe są liście tych odmian. Mięsiste, pięknie powycinane, błyszczące stanowią swoistą dekorację, jeszcze przed pojawieniem się kwiatów. A może zainteresują cię także pelargonie rabatowe?

Pelargonie zwisające na balkon - sadzenie, pielęgnacja, odmiany
Przepiękne kwiaty pelargoni zwracają uwage intenywnymi kolorami. Są ładne, drobne, pelargonie zwisające składają się w gęste grona

Pelargonie wiszące i pelargonia pnąca

Pelargonie wiszące doskonale nadają się do uprawy w skrzynkach balkonowych, parapetowych i donicach wiszących. Ze względu na swoje długie pędy i obfite kwitnienie, tworzą bardzo dekoracyjne kaskady kwiatów. Do najpiękniejszych odmian pelargonii wiszących można zaliczyć Rainbow Red i Rainbow White – wczesne odmiany kwitnące na czerwono i biało. Godną polecenia jest kwitnąca na fioletowo odmiana Blue Sybil. Ta pełna pelargonia wytwarza bardzo oryginalne kwiaty przypominające pączek róży. Bardzo dekoracyjnie wygląda również odmiana Nixe, wytwarzająca pełne, biało – czerwone kwiaty i niewielkie ząbkowane liście. Sprawdź także, jakie inne kwiaty na balkon wybrać.

Odmiany pelargonii o najdłuższych pędach można prowadzić jako formy pnące.  Pelargonia pnąca potrzebuje podpór w formie drabinek czy kratek. Warto jednak pamiętać, że pędy pelargonii są dość kruche, dlatego należy postępować z nimi ostrożnie, mocując je na podporach.

Pelargonie zwisające na balkon - sadzenie, pielęgnacja, odmiany
Uprawa pelargoni i sadzenie pelargoni do skrzynek nie jest trudne. Pielęgnacja rośliny na balkonie wymaga tylko regularnego podlewania.

Pelargonie zwisające – uprawa na balkonie

Pelargonie zazwyczaj uprawia się w doniczkach i skrzynkach. Ważne, aby ziemia, do której posadzimy nasze rośliny, była żyzna i dość przepuszczalna. Pelargonie sadzimy w drugiej połowie maja, kiedy minie ryzyko przymrozków. Wówczas od razu możemy je przenieść na balkon czy taras.

Najlepszym stanowiskiem dla pelargonii będzie wystawa południowo – wschodnia lub południowo zachodnia. Aby pelargonie obficie kwitły, należy regularnie usuwać ich przekwitłe kwiatostany. Dzięki temu pobudzimy rośliny do wytwarzania kolejnych pąków kwiatowych, co będzie trwało aż do samych przymrozków. Sprawdź także, które z innych kwiaty na taras warto wybrać.

Pelargonie wiszące stanowią szczególną dekorację w momencie, kiedy obficie obsypane są kwiatami. Aby kwitnienie ich było obfite, należy zapewnić im odpowiednie nawożenie. Warto wybrać nawóz przeznaczony właśnie do tych roślin, którego skład został odpowiednio zbilansowany. Nawożenie powinno trwać od wiosny aż do jesieni.

Do odpowiedniego rozwoju rośliny potrzebują również regularnego podlewania. Wprawdzie pelargonie zwisające są dość odporne na suszę, ale w okresie pozbawionym wody ich kondycja słabnie, a kwiaty szybciej przekwitają. Dlatego bardzo ważna jest tu odpowiednia wilgotność podłoża. Gdy zapewnimy im odpowiednie warunki, z pewnością odwdzięczą się pięknym kwitnieniem. A może zainteresujesz się także innymi kwiatami doniczkowymi?

ikona podziel się Przekaż dalej