Fiołek leśny – opis i charakterystyka gatunku

Leśny fiołek jest bardzo typowym przedstawicielem swojej rodziny, wyglądem bardzo przypomina inne pospolite gatunki, jak fiołek biały lub fiołek ogrodowy. To wieloletnia, kępowa roślina o niewysokim pokroju. Ma od 5 do 20 cm wysokości, tworzy różyczkę drobnych, lancetowatych liści, które wyrastają z podziemnych kłączy. Mają intensywny, jasnozielony kolor. Ponad kępą liści wyrastają sztywne, wzniesione łodyżki. Na ich szczycie pojawiają się typowe kwiaty.

Kwiaty fiołka leśnego mają charakterystyczny dla wszystkich fiołków ogrodowych kształt. Są osadzone na długich szypułkach, które często przebarwiają się na czerwono. Mają fioletowy kolor, bardzo często koniec płatków jest zabarwiony na biało, dzięki czemu roślina prezentuje się o wiele bardziej interesująco. Te kwiaty ogrodowe są naprawdę zachwycające, to dzięki pięciopłatkowym kwiatom o długich ostrogach. Kwitnienie przypada na okres od kwietnia aż do końca maja.

Fiołek leśny jest gatunkiem bardzo pospolitym w całej Polsce. Rośnie na polanach, w lasach i na łąkach. Pojawia się bardzo gęsto. Fiołek może być jednak uprawiany w ogrodzie. Jest w pełni mrozoodporny i bardzo trwały. Jego dużą zaletą jest fakt, że kępy nie rozrastają się zbyt szybko, roślina nie jest zatem zbyt ekspansywna.

Fiołek w ogrodzie


Fiołek leśny bardzo dobrze sprawdza się w ogrodzie. W uprawie można spotkać zarówno podstawowy gatunek, jak i mieszańce z innymi gatunkami. Najczęściej pojawia się połączenie fiołek biały i fiołek leśny, jednak tworzy mieszańce także z fiołkiem przedziwnym, skalnym i wyniosłym. To urocze kwiaty ogrodowe, które na każdej rabacie będą się ładnie prezentować.

Roślina nie ma szczególnych wymagań w uprawie. Fiołek w ogrodzie potrzebuje dość lekkiej gleby. Preferuje podłoże o dużym poziomie próchnicy, optymalnie wilgotne. Fiołek leśny bardzo dobrze czuje się w zacienionych lub półcienistych miejscach, świetnie sprawdza się pod drzewami lub krzewami ozdobnymi, zarówno iglastymi, jak i liściastymi.

Pielęgnacja w ogrodzie

Leśny fiołek w ogrodzie powinien być uprawiany z kęp uzyskanych poprzez podział lub kupionych w sklepie. Przeniesiona roślina z lasu trudno przyjmuje się w nowym stanowisku. Roślinę można zasadzić w dość dużym zagęszczeniu, jej korzenie nie potrzebują wiele miejsca.

Fiołek leśny może być uważany za chwast, jednak uprawa i pielęgnacja w ogrodzie także się udają. Łatwo się przyjmuje do ziemi ogrodowej
Fiołek leśny - uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Fiołek leśny jest odporny na mróz, dlatego nie potrzebuje żadnych osłon na zimę. Nie trzeba także pamiętać o przycinaniu go po przekwitnięciu. Nie wymaga również jakiegoś szczególnego nawożenia, wystarczy podać mu standardowy nawóz mineralny w czasie wiosennego zasilania rabaty. Warto jednak pamiętać o utrzymaniu wysokiego poziomu wilgotności gleby. Z tego względu podłoże należy wyściółkować rozdrobnioną korą drzewną lub drobnymi kamyczkami. W upalne dni, fiołki leśne należy podlewać.

spraw sobie prezent pod choinkę - sprawdź promocje!

Fiołek leśny – zastosowanie

Te drobne kwiatuszki bardzo dobrze czują się w ogrodzie. Świetnie sprawdzają się na rabatach, wspaniale wyglądają zwłaszcza na ich brzegach i obwódkach. Roślina kwitnie stosunkowo krótko, jednak później jej drobne zielone liście mogą nadal stanowić ładne obramowanie.

Fiołki można także zasadzić je w ogrodach skalnych. Fiołek leśny ma płytki system korzeniowy, więc dobrze rośnie wśród kamieni. Ze względu na niski pokrój, można sadzić go na każdym poziomie ułożonego skalnika. Świetnie komponują się z rozchodnikami i firletkami, które często pojawiają się wśród skał.

Fiołek leśny nadaje się także do uprawy pojemnikowej, chociaż w doniczkach potrzebuje intensywniejszego nawadniania. Można sadzić go na niewysokich murkach, sprawdzi się także na lekko ocienionym balkonie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny