Cercis canadensis, czyli kilka słów o gatunku

Judaszowiec kanadyjski (Cercis canadensis)- podstawowe informacje

Cercis canadensis to jedna z najwspanialszych roślin w ogrodzie, których uprawa w Polsce jest możliwa. Jest po prostu zachwycający, zwłaszcza w czasie kwitnienia. Judaszowiec kanadyjski przywędrował do nas z Ameryki Północnej, gdzie rośnie naturalnie. W ostatnim czasie jednak liczba dzikich drzewek znacznie spadła, a judaszowiec kanadyjski stał się rośliną chronioną.

To niewielkie, bardzo ozdobne drzewko, które może osiągnąć około 10 metrów wysokości w ogrodzie. Uprawa w Polsce jednak ma siłą rzeczy nieco inne warunki i judaszowiec kanadyjski często jest trochę niższy, więc świetnie nadaje się nawet do ogrodów o średniej wielkości. Kwiaty Cercis canadensis pięknie przebarwiają się w okresie kwitnienia w ogrodach.

Jak wygląda judaszowiec kanadyjski?

Roślina Cercis canadensis ma dość charakterystyczną korę – ciemnopopielatą, prawie czarną. Jej pokrój jest bardzo interesujący, sam w sobie jest dość ozdobny. Liście judaszowca nie mają większego znaczenia ozdobnego, wyglądem mogą przypominać trochę liście lipy – są sercowate i ciemnozielone. Wraz z rozwojem liści roślina staje się coraz mniej atrakcyjna i przypomina standardowe drzewo ozdobne. Jednak sadzonki judaszowca warto kupić ze względu na kwiaty. To roślina, która kwitnie cała – motylkowate, drobne kwiaty pojawiają się bardzo obficie na pniach i konarach, więc roślina wygląda jak oblepiona. To niezwykły widok, który może przypominać rój różowych pszczół, które obsiadły drzewo. Kwiaty pojawiają się jeszcze przed rozwojem liści i są jadalne, mają słodki, trochę egzotyczny smak. Więcej o judaszowcu przeczytasz w tym artykule.

Cercis canadensis zdecydowanie zasługuje na uwagę, jednak warto wiedzieć, że to drzewo jest dość wrażliwe i wymaga pielęgnacji. Odpowiednio prowadzone może wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat, ale pierwsze lata uprawy są decydujące. Przede wszystkim może przemarzać – teoretycznie jest odporne na mróz, w praktyce jego uprawa jest możliwa wyłącznie w cieplejszych miejscach kraju. Są jednak odmiany, które dobrze się sprawdzają w naszych warunkach klimatycznych. Co więcej, roślina może być podatna na choroby, warto więc stosować zapobiegawcze środki ochrony roślin.

Kwiat judaszowiec potrzebuje bardzo wiele zabiegów pielęgnacyjnychy i starannie wybranego stanowiska, by był w dobrej kondycji i obficie kwitnął
Judaszowiec kanadyjski - uprawa, pielęgnacja, porady

Sadzonki i uprawa judaszowca kanadyjskiego w Polsce

Judaszowiec kanadyjski - skąd sadzonki?

Sadzonki judaszowca można już kupić w niemal każdym sklepie ogrodniczym, a to dlatego, że roślina staje się coraz bardziej popularna. Warto jednak pamiętać, że sadzonki te powinny być balotowane lub uprawiane w szkółce w pojemniku. Sadzonki z nagim korzeniem mogą się nie przyjąć ze względu na uszkodzenia i zahamowanie rozwoju.

Sadzonki sprowadza się i sadzi wiosną, tak, by rośliny zdążyły się przyjąć przed nadejściem lata. To bardzo istotne, ponieważ młode okazy często przemarzają. Warto także dokładnie przemyśleć miejsce dla judaszowca – drzewko wytwarza ogromny palowy korzeń, więc jego przesadzanie jest po prostu niemożliwe. Najważniejszym warunkiem, jakie należy spełnić, by uprawa roślin, jaką są judaszowce się udała, to nasłonecznienie.

Wymagania judaszowca kanadyjskiego

Roślina musi mieć dostęp do światła aby się rozwijać. Poza tym potrzebuje także ciepła. Chociaż jej ogólna mrozoodporność sięga -28 stopni Celsjusza, Cercis canadensis jest podatne na uszkodzenia mroźnego wiatru i może przemarzać, jeżeli zostanie poddany długotrwale niskiej temperaturze w tych okolicach, warto więc zadbać, by roślina była dobrze osłonięta przed wiatrem. Sadzonki posadzone w złym miejscu od razu zmarnieją, co będzie dostatecznym znakiem, że nie jest to dobre stanowisko dla tej rośliny. Jeżeli jednak zareagują na wiosnę rozwojem liści to znak, że uprawa ma szanse na powodzenie. Po ilu latach kwitnie judaszowiec kanadyjski od posadzenia? Jest to dość czasochłonne, w zależności od wielu czynników ten okres może wynosić nawet 2-3 sezony. Jeśli szukasz więcej inspiracji na drzewka owocowe i ozdobne, znajdziesz je w tym artykule.

Judaszowiec nie ma jednak tak dużych wymagań, jeśli chodzi o rodzaj podłoża. Nie lubi co prawda zbyt ciężkich i podmokłych gleb, jednak niewielkie odchylenia od optimum nie powinny sprawić mu większych problemów. Uprawa judaszowca najlepiej udaje się na glebie żyznej, optymalnie wzmocnionej o kompost lub nawóz wieloskładnikowy. Preferuje przepuszczalne podłoże, najlepiej o umiarkowanym poziomie wilgotności. Roślina dobrze znosi przejściową suszę i może być sadzona we wszystkich typowych ziemiach ogrodniczych.

Judaszowiec kanadyjski to niewysoki krzew. Sadzonki judaszowca sadzi się wiosną, by zdążyły się przyjąć przed zimą.
Judaszowiec kanadyjski - uprawa, pielęgnacja, porady

Uprawa judaszowca – najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne

Uprawa judaszowca nie ma szczególnych wymagań. Najważniejsze to chronić roślinę przed zimnem, zwłaszcza w pierwszych latach uprawy. Dobrze byłoby całą sadzonkę zasłonić przed zimą – najlepiej użyć do tego kapturów z agrowłókniny lub tkaniny jutowej, świetnie sprawdza się także słoma lub gałęzie drzew iglastych. Najważniejsze to ochronienie nadziemnych części rośliny przed wiatrem, zwłaszcza w bezśnieżne zimy, gdy judaszowiec jest pozbawiony ochronnej warstwy śniegu.

Judaszowców nie należy przycinać, ponieważ bardzo źle na to reagują. Możesz usunąć zniszczone lub stare gałęzie, które nie wypuszczają liści, należy jednak zrobić to ostrożnie. Usunąć należy także chore pędy, by porażenie nie rozprzestrzeniło się dalej. Co więcej, należy pamiętać, żeby ranę osłonić odpowiednim preparatem. Roślin się także nie przesadza, a rozmnażanie jest możliwe z nasion, które powstają po przekwitnieniu lub z pędów bocznych, które można wyjątkowo obciąć w celu rozmnażania. Jeśli planujesz założenie ogrodu i sadzenie roślin, przeczytaj także artykuł: Zakładanie i pielęgnacja ogrodu - cennik 2017 po województwach.

Judaszowiec ‘Ruby Falls’ i judaszowiec ‘Forest Pansy’ – najpowszechniejsze odmiany

Odmiany judaszowca są bardzo liczne, jednak w Polsce na pierwszy rzut oka wysuwają się dwie – judaszowiec ‘Ruby Falls’ i ‘Forest Pansy’. To bardzo oryginalne odmiany, które dobrze sprawdzają się w naszych warunkach klimatycznych.

‘Forest Pansy’ ma tę przewagę nad innymi odmianami, że jest ozdobny przez cały rok. Ma czerwoną korę i czerwone, a nawet bordowe liście, które utrzymują się przez cały sezon, jesienią przebarwiając się na żółto. Dzięki temu jest to drzewko, które będzie zdobiło ogród nie tylko w czasie kwitnienia. Judaszowiec tej odmiany ma niższy pokrój, bardziej pochylony, wygląda bardziej jak krzew ozdobny niż drzewko, co jeszcze bardziej wpływa na jego popularność – nadaje się do małych i średnich ogrodów.

Judaszowiec ‘Ruby Falls’ to jeszcze ciekawsza odmiana. Jest to judaszowiec… płaczący. Jego pędy i liście są skierowane w dół jak u wierzby płaczącej, co daje naprawdę niezapomniany widok. Wspaniale prezentuje się w każdym ogrodzie i podczas kwitnienia, i później, gdy rozwijają się liście na zwieszających się pędach. Liście tej odmiany także są ciemnobordowe. Można prowadzić go w ten sposób, by miał karłowaty pokrój, co jest często wykorzystywane w małych ogrodach. Judaszowiec tego rodzaju to naprawdę wspaniała dekoracja ogrodu – w zasadzie wystarczy jedna roślina, ponieważ jest bezkonkurencyjny i inne krzewy i drzewa ozdobne będą wprowadzały wrażenie przesytu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny