Zawilec grecki w ogrodzie – wymagania

Zawilec grecki nie jest rośliną zbyt wymagającą, ale do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej gleby. Najlepszym podłożem dla niego jest żyzna, próchnicza i przepuszczalna ziemia o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.

Roślina jest bardzo wrażliwa na zalewanie, szczególnie w okresie spoczynku, w który wchodzi zaraz po przekwitnięciu (w maju). Okresowe długie opady wiosennego czy letniego deszczu mogą im zaszkodzić. Dlatego też zaleca się, w miejscach szczególnie podmokłych, wykopywanie bulw zaraz po zaschnięciu rośliny i ponowne posadzenie jesienią. A może zainteresują cię także kwiaty wiosenne do ogrodu?

Anemon ten pochodzi z ciepłego klimatu. Stąd też jego mrozoodporność nie jest wystarczająca, aby dobrze przetrwać nasze zimy. Toteż bardzo ważne jest odpowiadanie zabezpieczanie jego bulw przed nadejściem zimy. W tym celu okrywamy je dość dużą warstwą liści lub kory.

Anemone blanda – wybór stanowiska i sadzenie

Wybierając stanowisko dla tych roślin, pamiętajmy o ich wrażliwości na chłód. Z tego powodu anemon powinien być sadzony w zacisznym miejscu, gdzie nie będą mu zagrażały podmuchy mroźnego wiatru. A może zainteresuje cię także uprawa zawilca japońskiego?

Kwiaty anemony po przekwitnięciu przechodzą w stan spoczynku i zasuszają nadziemną część rośliny, która szybko ginie. Dlatego bardzo ważne jest, aby sadzenie zawilców odbywało się w sąsiedztwie innych roślin, rozwijających się później, które wypełnią puste miejsca. Roślinami towarzyszącymi mogą być np. żurawki, paprocie czy funkie, a także niewielkie krzewy ozdobne czy kwiaty jednoroczne.

Zawilec grecki to ładna roślina, której uprawa i pielęgnacja nie są trudne. Sadzenie sadzonek lub cebulek przeprowadza się jesienią
Zawilec grecki - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady

Najlepszym stanowiskiem dla tej grupy zawilców jest miejsce słoneczne lub lekki półcień. Dlatego można je sadzić pod koronami drzew. Dobrym stanowiskiem będzie również miejsce w pobliżu szpaleru, który tworzą krzewy ozdobne.

Sadzenie anemonów w ogrodzie powinno odbywać się wczesną jesienią, aby cebulki zdążyły się ukorzenić przed nadejściem zimy. Przed posadzeniem cebulki moczymy w wodzie przez kilkanaście godzin. Dotyczy to przede wszystkim roślin zakupionych w sklepie. Centra ogrodnicze oferują ogromny wybór zawilców. Warto wybierać te o nazwie „zawilec mieszanka”. W ten sposób uzyskamy kwiaty o zróżnicowanej kolorystyce. A może zainteresuje cię także uprawa krokusa?

Polecane nawozy do kwiatów - wypróbuj je!

Kwiaty anemony – kwitnienie

Kwitnienie zawilców greckich rozpoczyna się bardzo wcześnie, bo już w marcu. Przy dobrych warunkach trwa ono 4-6 tygodni. W tym czasie rośliny są niezwykłą, a czasami jedyną ozdobą w ogrodzie. Ich dość spore kwiaty, składają się z języczkowatych płatków, zebranych w postaci pojedynczego okółka. Środek wypełnia żółty koszyczek drobnych pręcików. A może zainteresuje cię także zawilec wielkokwiatowy?

Kwiaty należące do tego gatunku przybierają barwę niebieską, natomiast u odmian mogą mieć one kolor różowy, fioletowy lub biały. Kupując torebkę cebulek o nazwie „zawilec mieszanka”, uzyskamy ciekawy mix kolorów, który ożywi każdą rabatę w ogrodzie.

Zawilec grecki to niezwykle urocza roślina. Choć nie osiąga imponujących rozmiarów, jej atutem jest piękny niebieski kolor i możliwość tworzenia z nich rozległych kwietnych dywanów. Dlatego warto stosować go jako wypełnienie wolnych przestrzeni w naszych ogrodach. Kwiatem zasługującym na uwagę jest także rudbekia w ogrodzie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny