Zawilec grecki w ogrodzie – wymagania

Zawilec grecki nie jest rośliną zbyt wymagającą, ale do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej gleby. Najlepszym podłożem dla niego jest żyzna, próchnicza i przepuszczalna ziemia o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.

Roślina jest bardzo wrażliwa na zalewanie, szczególnie w okresie spoczynku, w który wchodzi zaraz po przekwitnięciu (w maju). Okresowe długie opady wiosennego czy letniego deszczu mogą im zaszkodzić. Dlatego też zaleca się, w miejscach szczególnie podmokłych, wykopywanie bulw zaraz po zaschnięciu rośliny i ponowne posadzenie jesienią. A może zainteresują cię także kwiaty wiosenne do ogrodu?

Anemon ten pochodzi z ciepłego klimatu. Stąd też jego mrozoodporność nie jest wystarczająca, aby dobrze przetrwać nasze zimy. Toteż bardzo ważne jest odpowiadanie zabezpieczanie jego bulw przed nadejściem zimy. W tym celu okrywamy je dość dużą warstwą liści lub kory.

Anemone blanda – wybór stanowiska i sadzenie

Wybierając stanowisko dla tych roślin, pamiętajmy o ich wrażliwości na chłód. Z tego powodu anemon powinien być sadzony w zacisznym miejscu, gdzie nie będą mu zagrażały podmuchy mroźnego wiatru. A może zainteresuje cię także uprawa zawilca japońskiego?

Kwiaty anemony po przekwitnięciu przechodzą w stan spoczynku i zasuszają nadziemną część rośliny, która szybko ginie. Dlatego bardzo ważne jest, aby sadzenie zawilców odbywało się w sąsiedztwie innych roślin, rozwijających się później, które wypełnią puste miejsca. Roślinami towarzyszącymi mogą być np. żurawki, paprocie czy funkie, a także niewielkie krzewy ozdobne czy kwiaty jednoroczne.

Zawilec grecki to ładna roślina, której uprawa i pielęgnacja nie są trudne. Sadzenie sadzonek lub cebulek przeprowadza się jesienią

Najlepszym stanowiskiem dla tej grupy zawilców jest miejsce słoneczne lub lekki półcień. Dlatego można je sadzić pod koronami drzew. Dobrym stanowiskiem będzie również miejsce w pobliżu szpaleru, który tworzą krzewy ozdobne.

Sadzenie anemonów w ogrodzie powinno odbywać się wczesną jesienią, aby cebulki zdążyły się ukorzenić przed nadejściem zimy. Przed posadzeniem cebulki moczymy w wodzie przez kilkanaście godzin. Dotyczy to przede wszystkim roślin zakupionych w sklepie. Centra ogrodnicze oferują ogromny wybór zawilców. Warto wybierać te o nazwie „zawilec mieszanka”. W ten sposób uzyskamy kwiaty o zróżnicowanej kolorystyce. A może zainteresuje cię także uprawa krokusa?

Polecane nawozy do kwiatów - wypróbuj je!

Kwiaty anemony – kwitnienie

Kwitnienie zawilców greckich rozpoczyna się bardzo wcześnie, bo już w marcu. Przy dobrych warunkach trwa ono 4-6 tygodni. W tym czasie rośliny są niezwykłą, a czasami jedyną ozdobą w ogrodzie. Ich dość spore kwiaty, składają się z języczkowatych płatków, zebranych w postaci pojedynczego okółka. Środek wypełnia żółty koszyczek drobnych pręcików. A może zainteresuje cię także zawilec wielkokwiatowy?

Kwiaty należące do tego gatunku przybierają barwę niebieską, natomiast u odmian mogą mieć one kolor różowy, fioletowy lub biały. Kupując torebkę cebulek o nazwie „zawilec mieszanka”, uzyskamy ciekawy mix kolorów, który ożywi każdą rabatę w ogrodzie.

Zawilec grecki to niezwykle urocza roślina. Choć nie osiąga imponujących rozmiarów, jej atutem jest piękny niebieski kolor i możliwość tworzenia z nich rozległych kwietnych dywanów. Dlatego warto stosować go jako wypełnienie wolnych przestrzeni w naszych ogrodach. Kwiatem zasługującym na uwagę jest także rudbekia w ogrodzie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny