Spiera betulifolia – kilka słów o gatunku

Tawuła brzozolisnta na tle innych tawuł wyróżnia się niewysokim pokrojem. Osiąga maksymalnie jedynie około 1 metra wysokości, najczęściej znacznie mniej. Dlatego też nie sadzi się jej na żywopłoty, najczęściej jest uprawiana w niewielkiej grupie lub jako soliter. Silnie rozgałęzione pędy sprawiają, że roślina wspaniale się prezentuje, jest bardzo gęsta.

Tawuła w ogrodzie najpiękniej wygląda w czerwcu, kiedy na jej pędach pojawiają się bukieciki drobnych, białych kwiatów. Mają jedynie 0,5 cm średnicy, jednak zbierają się w duże baldachogrona, które są bardzo wyraziste i zwracają na siebie ogromną uwagę. W pozostałych miesiącach roślina nie jest już tak bardzo dekoracyjna, chociaż krzew o wyjątkowych, ciemnozielonych liściach także dobrze się prezentuje. Jesienią cała tawuła jest przebarwiona na żółto, co także stanowi ciekawy element aranżacji ogrodu.

Tawuła brzozolistna – sadzonki i sadzenie


Tawułę sadzi się od wiosny do jesieni, zwłaszcza, jeśli kupisz sadzonki w pojemnikach. Nie zahamowują one wegetacji, dlatego nawet latem dobrze się przyjmą w nowym miejscu. Przed sadzeniem należy przygotować dołek o takiej objętości, jak doniczka, w której znajduje się roślina. Na spód warto wsypać niewielką warstwę drenażu – wystarczą małe kamyczki lub żwir.

Przed sadzeniem należy dokładnie obejrzeć bryłę korzeniową i lekko rozluźnić splątane korzenie. Dopiero wtedy należy delikatnie umieścić roślinę w przygotowanym wcześniej dole. Z okolicy rośliny należy usunąć chwasty i trawę – chociaż tawuła brzozolistna jest dość duża, może być wrażliwa na konkurencję i przerastanie innych roślin.

Sadzonki można kupić w każdym sklepie ogrodniczym lub bezpośrednio od producenta. Najlepiej zaopatrzyć się w sadzonki w pojemnikach lub balotowane. Ich cena jest wyższa niż w przypadku takich z nagim korzeniem, jednak łatwiej się przyjmują w nowym miejscu. Cena sadzonki w pojemniku wynosi najczęściej 11-12 zł. A może zainteresuje cię także uprawa piwonii drzewiastej?

Tawuła brzozolistna to przepiękny krzew, który jest bardzo dekoracyjny ze względu na piękne, ciekawe i bardzo gęsto ułożone kwiaty. Jej pielęgnacja w ogrodzie nie jest wymagająca
Tawuła brzozolistna - cena, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Tawuła brzozolistna w ogrodzie

Roślina nie ma zbyt dużych wymagań uprawnych i dobrze przystosowuje się do każdych warunków. Jednakże najbardziej lubi żyzne podłoże, zasobne w składniki mineralne. Nie przepada za nadmiernie wilgotną glebą, lubi przepuszczalną ziemię o lekkiej strukturze. Poziom pH podłoża powinien być lekko kwaśny lub lekko zasadowy.

Tawuła brzozolistna bardzo dobrze radzi sobie w półcieniu, jeśli jednak chcesz, by obficie kwitła, koniecznie znajdź dla niej maksymalnie nasłonecznione stanowisko. Jest wystarczająco odporna na chłód, w naszej strefie klimatycznej raczej nie przemarza.

Zadbaj o krzewy w ogrodzie! Polecane produkty w niskich cenach

Uprawa tawuły brzozolistnej krok po kroku

Tawuła potrzebuje bardzo starannej pielęgnacji – przede wszystkim regularnego odchwaszczania. Jest to ważne w przypadku roślin posadzonych na trawniku – przerastająca korzenie darń może być dla niej ogromną konkurencją. Aby zmniejszyć ryzyko pojawiania się chwastów, warto dobrze wyściółkować podłoże wokół pnia. Najlepiej sprawdzają się drobne kamienie i kora drzewna. Przy okazji ściółkowanie zadba o odpowiedni poziom wilgotności podłoża. Sprawdź także popularne rośliny ogrodowe wraz z cenami.

Krzew powinien być także nawożony. Na żyznych glebach wystarczy jeden zabieg wiosną, w przypadku wyjałowionego podłoża gorszej jakości należy zadbać o częstsze dostarczanie składników odżywczych. Do tego celu najlepiej sprawdza się wieloskładnikowy nawóz mineralny, przeznaczony do ogrodowych roślin kwitnących.

Ponieważ tawuła naturalnie ma ładny pokrój i jest bardzo gęsta, przeprowadzanie cięcia nie jest konieczne. Jednak roślina bardzo dobrze je znosi, warto więc każdej wiosny nieco podciąć zeszłoroczne pędy. Dzięki temu krzew jeszcze lepiej się zagęści i stanie się bardziej regularny. Roślina powoli się rozwija, więc warto ograniczyć cięcie do kilku-kilkunastu centymetrów. Uprawa tawuły nie zajmuje dużo czasu. Z tego względu to idealna roślina, która będzie się świetnie sprawdzać w każdej sytuacji.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny