Tamaryszek francuski (Tamarix gallica) – kilka słów o gatunku

Pochodzący z zachodnich wybrzeży Morza Śródziemnego Tamarix gallica to krzew ozdobny cieszący się ogromnym powodzeniem. Zawdzięcza to przede wszystkim ciekawemu pokrojowi i bardzo gęstemu kwitnieniu. Kwitnący krzew tamaryszku jest zachwycający, na całych tegorocznych pędach pojawiają się drobne kwiatuszki jeden obok drugiego. Gałązki są po prostu oblepione ze wszystkich stron. Kwiaty zbierają się w gęste wiechy, mają zaledwie kilka-kilkanaście milimetrów średnicy. Kwitnący krzew tamaryszku sprawia wrażenie „puchatej” – kwiaty bardzo gęsto pokrywają wszystkie pędy. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź te artykuły o krzewach liściastych.

Te krzewy ozdobne wyróżniają się także nieszablonowym pokrojem. Wypuszczają długie, lekko przewieszające się pędy, zwane rózgami. Początkowo są zielone, ale szybko drewnieją i pokrywają się korą. Tamaryszek francuski osiąga maksymalnie 2 m wysokości. Najczęściej kupuje się sadzonki w formie krzewów, jednak roślina szczepiona na pniu także ma swój niezaprzeczalny urok.

Tamaryszek francuski nie jest całkowicie odporny na mróz. W zimne, wietrzne zimy może przemarzać, ale z reguły ładnie i szybko odbija wiosną. Jest mało podatny na suszę, obojętne jest mu także zanieczyszczenie powietrza. A może zainteresują cię także artykuły o krzewach na żywopłot w ogrodzie?

Uprawa tamaryszka francuskiego w ogrodzie


Tamaryszek francuski (Tamarix gallica) jest łatwy w uprawie i ma niewielkie wymagania siedliskowe. Poza tym, że nie lubi mrozu, naprawdę mało czynników mu przeszkadza. Świetnie czuje się w każdym podłożu, o ile będzie dość przewiewne. Może rosnąć nawet na piaskach, ponieważ ma bardzo głęboki system korzeniowy i bez problemu dociera do wody. Nie można ich sadzić jedynie na glebach ciężkich, podmokłych i bardzo zbitych. Jeśli szukasz innych krzewów do ogrodu, przeczytaj ten artykuł o berberysie.

Uprawa tamaryszka francuskiego najlepiej udaje się w pełnym słońcu. Te krzewy ozdobne bardzo źle znoszą mocne zacienienie. Z powodu chronicznego braku dostępu do słońca mogą marnieć, zdecydowanie gorzej kwitną i nie prezentują się zbyt atrakcyjnie. Są także bardziej podatne na szkodniki i choroby grzybowe. Miejsce do uprawy tamaryszka warto dobrze przemyśleć. Krzewy bardzo źle znoszą przesadzanie.

Tamaryszek francuski to jeden z najbardziej intersujących krzewów. Jego sadzenie i uprawa nie są trudne, chociaż ma dość duże wymagania siedliskowe.
Tamaryszek francuski - opis, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady

Tamaryszek francuski – sadzonki, sadzenie i cena

Tamaryszek francuski rozmnaża się poprzez sadzonki. Można je kupić niemal w każdej szkółce krzewów ozdobnych, jest dostępny także w sklepach i marketach ogrodniczych. To bardzo popularna roślina, jednak nie przekłada się to na niski koszt. Cena jednej sadzonki szczepionej na pniu o wysokości 30 cm wynosi około 20 zł. Sadzonki krzewów są prawie dwukrotnie tańsze. Warto jednak pomyśleć o posadzeniu tamaryszka szczepionego nie tylko ze względów estetycznych. Takie drzewka są o wiele bardziej odporne na niskie temperatury.

Tamaryszek jest dość dużym krzewem, dlatego sadzi się go najczęściej jako soliter. Należy jednak pamiętać, że szybko się rozrasta, dlatego potrzebuje odpowiednio dużo przestrzeni od płotów i murków. Warto go przy nich posadzić – będzie lepiej chroniony przed mroźnym wiatrem i wiosennymi przymrozkami. Jeśli szukasz inspiracji na krzewy ozdobne, przeczytaj ten artykuł o magnolii japońskiej.

Zadbaj o krzewy w ogrodzie! Polecane produkty w niskich cenach

Pielęgnacja tamaryszka francuskiego

To jeden z najmniej wymagających krzewów kwitnących, które uprawia się w ogrodzie. Jest wytrzymały i nie potrzebuje dodatkowego zasilania nawozami mineralnymi ani naturalnymi. Dobrze czuje się nawet na mało zasobnych glebach. Warto jednak pamiętać o podlewaniu – szczególnie w upalne lata roślina może potrzebować naprawdę sporo wody.

Jedynym zabiegiem w uprawie tamaryszków, którego nie można zaniedbać, jest cięcie. Te krzewy liściaste bardzo dobrze je znoszą. Pierwsze przeprowadza się natychmiast po zasadzeniu, należy wtedy przyciąć pędy na wysokości 30 cm, żeby się ładnie rozkrzewiły. Później co roku, wczesną wiosną skraca się wszystkie gałązki, nawet o 1/3 do ½ długości. Roślina szybko się odbije, a tak intensywne cięcie pozwoli jej zachować ładny, gęsty i zwarty pokrój. Francuski tamaryszek to wybór wart rozważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny