Jaskier rozłogowy (Ranunculus repens) - po czym możemy poznać ten chwast rozłogowy?


Jaskier rozłogowy znany jest także jako jaskier rozesłany oraz jaskier żółty (tak jak i inne jaskry, ze względu na żółty kolor swoich kwiatów). Jego łacińska nazwa to Ranunculus repens, a tak jak wszystkie jaskry należy on do rodziny jaskrowatych - Ranunculaceae. Ranunculus repens to bylina rozłogowa, której pędy są lekko owłosione, a jej wysokość sięga od 10 do 60 centymetrów.

Liście tego jaskra żółtego są trójdzielne, a ich długość sięga od 2 do 4,5 cm, natomiast szerokość od 2 do 4 cm. Nasada liści jest klinowata, a ich ogonek, który może osiągnąć od 7 do 20 cm długości, jest nagi. Owocem jaskra rozesłanego są nagie niełupki o odwrotnie jajowatym kształcie. Pojedyncze niełupki dorastają do około 2, maksymalnie 3 m i tworzą owoc zbiorowy, którym jest wieloniełupka. Wieloniełupka jest większa od pojedynczych niełupek i dorasta od 5 do 7 mm, a jej kształt jest jajowaty.

Ważnym elementem ozdobnym są kwiaty. Jaskier żółty, jak sama nazwa wskazuje, ma kwiaty o barwie żółtej, które pokazują się na roślinie w okresie od maja do września. Kwiaty zebrane są w wiechotki jednoramienne, które rosną na szczytach pędów. Pojedyncze kwiaty mają od 1,5 do 2,2 cm średnicy, a składają się z 5 eliptycznie owalnych działek kielicha oraz z 5 odwrotnie jajowatych płatków długości od 5 do 7 mm. Mimo bardzo ozdobnych kwiatów, jaskry te uważane są za chwasty rozłogowe na polach. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bylinach.

Jaskier rozłogowy (Ranunculus repens) - gdzie występuje ta roślina trująca i jakie ma zastosowanie?

Jaskier rozłogowy jest bardzo pospolitą rośliną trującą na terenie całej Polski. Warto wiedzieć, że istnieje kilka sposobów, by właściwości trujące, które są w stanie surowym rośliny, wyeliminować z tej rośliny i cieszyć się tym, jakie ma zastosowanie lecznicze, ale nie tylko.

Jaskier rozłogory w czasie kwitnienia na żółto oraz jego zastsowanie, właściwości lecznicze oraz pielęgnacja w ogrodzie
Jaskier rozłogowy - zastosowanie lecznicze popularnego chwastu

Ranunculus repens naturalnie występował na terenie Europy, Azji, a także Afryki Północnej. Obecnie roślina ta została rozpowszechniona także na inne obszary kuli ziemskiej i spotkać ją można w Ameryce Północnej, Australii i Nowej Zelandii. Te chwasty rozłogowe bardzo często pojawiają się na łąkach, polach oraz przy brzegach rzek, ponieważ warunki siedliskowe najbardziej im tam odpowiadają.

spraw sobie prezent pod choinkę - sprawdź promocje!

Jaskier rozesłany ma zastosowanie lecznicze oraz ozdobne. Bardzo często używany jest do leczenia wyprysków skórnych. W architekturze krajobrazu i ogrodnictwie ceniony jest ze względu na swój pokrój i piękno kwiatów, które w niektórych odmianach mogą być pełne, a w innych pojedyncze. Takim przykładem jest odmiana 'Pleniflorus', która ma żółte i pełne kwiaty - doskonale nadaje się na rabaty. Sprawdź także ten artykuł z informacjami o jaskrze jadowitym.

Jaskier rozłogowy - informacje, które mogą się przydać przy uprawie

Ranunculus repens to bardzo mało wymagająca roślina, która dzięki tym cechom, doskonale sobie radzi w stanie dzikim na polach, łąkach itp. Należy jednak wiedzieć, że jest to roślina trująca, która w stanie surowym ma jeszcze bardziej nasilone właściwości trujące. Roślina, która spożyta będzie przez bydło może doprowadzić do zatrucia przez swój surowy stan. Warto jednak wiedzieć, że w sianie, jej właściwości trujące zanikają.

Jaskier rozłogowy preferuje gleby przepuszczalne i wilgotne oraz słoneczne lub lekko zacienione stanowiska. W uprawie, w okresie kwietnia, konieczne jest jego podlewanie. Roślina ta zdecydowanie bardziej woli zapylenie krzyżowe, natomiast gdy do tego nie dojdzie, zadowala się samozapyleniem. Jaskier rozesłany rozmnażany może być na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wysiew nasion zaraz po ich zbiorze, a drugim- podział kęp w okresie wiosny lub jesieni.

Jak widać roślina, jaką jest jaskier rozłogowy, może okazać się bardzo pożyteczna nie tylko ze swoich względów ozdobnych, ale także ze względu na zastosowania lecznicze. Warto jednak brać pod uwagę to, że jest to roślina trująca. Jaskier ten może stać się wyjątkową rośliną dla naszych rabat, a przez swoją miododajność zwabi motyle i inne owady zapylające. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o występowaniu barszczu Sosnowskiego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 75,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny